20th-27th Legislature (1997 -2012)

HOUSE
REGGIE JOULE





Representative Reggie Joule
House Minority Whip
District: 37
Party: Democrat

Legislative Service
1997-2012 Representative

:

Date/Place of Birth:
July 14, 1952 - Nome, Alaska

Residency in Alaska:
St. Michaels, 1952-55;
Deering, 1955-58;
Kotzebue, 1958-present

Occupation:
Administrator

Family:
Spouse: Linda
Children: Lovisa, Reggie III, Angela, Dawn, Puyuk

Education:
High School - Copper Valley High School, 1967-70;
College/University - University of Alaska Fairbanks, 1970-72

Business and Professional Positions:
Former chairman of the Governor’s Advisory Board on Alcoholism & Drug Abuse;
Boys and Girls club extension advisory council;
Former vice-chair of the Governor’s Interim Commission on Children & Youth;
Former member of the Alaska Human Resource Investment Council;
Former member of the Northwest Arctic School Board;
Former member of the NANA Regional Corporation Board of Directors;
Former member of the Kotzebue Local Fish and Game Advisory Board

Service Organizations and Community Involvement:
Governor’s Council for Developmental Disabilities, LitSite, FAS Steering Committee

Special Interests:
Subsistence activities, promoting the World Eskimo Indian Olympics and Native Youth Olympics, reading, public speaking, and family.

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 173 SCREENING NEWBORNS FOR HEARING ABILITY REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 04/21/2001
HB 491 G.O. BONDS: PUBLIC SCHOOLS REPRESENTATIVE JOULE
(H) HES 02/19/2002
HJR 20 OPPOSING ARCTIC SHIPMENT OF NUCLEAR WASTE REPRESENTATIVE JOULE
(S) TRA 04/06/2001



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 20 MUNICIPAL DIVIDEND: AID TO MUNIS & OTHERS REPRESENTATIVE MOSES
(S) CRA 05/03/2002
HB 114 INHALANT ABUSE REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) FIN 04/20/2001
HB 115 EMERGENCY COMMITMENT ORDERS AND TREATMENT REPRESENTATIVE KAPSNER
CHAPTER 72 SLA 01 07/03/2001
HB 119 PUBLIC UTILITY JOINT ACTION AGENCIES REPRESENTATIVE WILSON
(H) RLS 02/28/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 255 STATEWIDE SUICIDE PREVENTION COUNCIL REPRESENTATIVE PORTER
(H) FIN 04/25/2001
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 345 SPECIAL ELECTION FOR U.S. SENATE VACANCY REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 01/18/2002
HB 442 MODIFIED BLANKET PRIMARY ELECTION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 02/15/2002
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SCR 22 SOBRIETY AWARENESS MONTH: MARCH 2002 SENATOR WARD
LEGIS RESOLVE 42 04/17/2002
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001