21st-26th Legislature (1999 -2010)

HOUSE
JOHN HARRIS





Representative John Harris
District: 35
Party: Republican

Legislative Service
1999-2010 Representative
2005-2008 Representative Speaker of the House

Date/Place of Birth:
October 15, 1957 Glennallen, Alaska

Residency in Alaska:
Valdez: 1957 - present

Occupation:
Business Owner Teamster

Spouse:
Nicole

Children:
John Paul

Education:
Valdez High School, Valdez: Graduated 1975 Lincoln Electric Welding School, Cleveland, Ohio Spartan School of Aeronautics, Tulsa, Oklahoma

Alaska State House of Representatives:
Speaker of the House: 2005 - 2008
Joint Armed Services Committee: 2003 - 2006
Ethics Committee: 2005 - 2006
Fisheries Committee: 2005 - 2008
Legislative Council Committee: 2005 - 2008
Rule Committee: 2005 - 2008
Co-Chair, Finance Committee: 2003 - 2004
Joint Armed Services Committee: 2001 - 2002
Finance Committee: 2001 - 2002
Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2001 - 2002
Finance Subcommittees:
- Health & Social Services: 2001 - 2002
- Court System: 2004 - 2008
- Corrections: 2003
- Governor: 2003 - 2008
- Legislature: 2003 - 2008
- University of Alaska: 2003 - 2008

Other Political and Government Positions:
Valdez City Council: 1990 - 1998 Mayor, City of Valdez: 1992 - 1996

Business and Professional Positions:
Owner, Valdez Industrial Supply

Service Organizations and Community Involvement:
Chambers of Commerce: Valdez, Delta, Glennallen Prince William Sound Community College Advisory Board Board Member, Horizons Unlimited Board Member, Resource of Alaska Board Member, United Way St. Frances Xavier Catholic Church

Special Interests:
Flying, traveling, volunteering

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 82 FARM OPERATIONS:DISCLOSURE/NUISANCES REPRESENTATIVE HARRIS
(H) RES 04/06/2001
HB 127 AVIATION & AIRCRAFT EMERGENCY EQUIPMENT REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 56 SLA 01 06/29/2001
HB 202 PERS BENEFITS FOR PARK RANGERS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) STA 03/22/2001
HB 226 EMPLOYMENT OF PERSONS UNDER AGE 19 REPRESENTATIVE HARRIS
(H) L&C 04/02/2001
HB 227 LAND SURVEY STANDARDS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) L&C 04/02/2001
HB 228 SALE OF TOBACCO PRODUCTS REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 88 SLA 01 07/03/2001
HB 305 NONCOMPLIANCE WITH SELECTIVE SERVICE REPRESENTATIVES MURKOWSKI, HARRIS, MULDER, JAMES
CHAPTER 89 SLA 02 06/27/2002
HB 368 FISHERY ENHANCEMENT LOANS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 03/04/2002
HB 377 WORKERS' COMPENSATION BOARD PANELS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 03/01/2002
HB 392 WATER RIGHTS AMENDMENTS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) RES 02/08/2002
HB 432 AGRICULT. PROG.COORDINATOR/ANIMAL FEED REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 04/12/2002
HB 435 PRICES PAID BY MILK PROCESSING PLANTS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) L&C 02/15/2002
HB 436 MECHANICAL CODE REPRESENTATIVE HARRIS
(H) L&C 02/15/2002
HB 437 UNIFORM MECHANICAL CODE REPRESENTATIVE HARRIS
(H) L&C 02/15/2002
HB 455 MUNICIPAL TAXATION OF AGRICULTURAL LAND REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 117 SLA 02 07/05/2002
HJR 24 EXTEND FEDERAL TANF GRANTS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) HES 03/22/2001



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 56 MINIMUM WAGE REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 110 SLA 02 07/01/2002
HB 81 DENTISTS/DENTAL HYGIENISTS & ASSISTANTS REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 24 SLA 01 05/09/2001
HB 101 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 70 SLA 01 07/03/2001
HB 105 FOUNDATION FORMULA INCREASE REPRESENTATIVE STEVENS
RETURNED TO (H) RLS 04/27/2001
HB 111 CIVIL LIABILITY AND LIVESTOCK REPRESENTATIVE COGHILL
(S) JUD 04/24/2001
HB 119 PUBLIC UTILITY JOINT ACTION AGENCIES REPRESENTATIVE WILSON
(H) RLS 02/28/2001
HB 121 QUALIFIED CHARITABLE GIFT ANNUITIES REPRESENTATIVE MURKOWSKI
CHAPTER 73 SLA 01 07/03/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 173 SCREENING NEWBORNS FOR HEARING ABILITY REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 04/21/2001
HB 175 APPROP: POWER PROJECTS BONDS REPRESENTATIVE LANCASTER
(S) FIN 05/11/2002
HB 176 APPROP: KAKE-PETERSBURG INTERTIE REPRESENTATIVE LANCASTER
(H) L&C 03/12/2001
HB 194 COMMERCIAL FISHING LICENSE & PERMIT FEES REPRESENTATIVE STEVENS
CHAPTER 27 SLA 01 05/09/2001
HB 208 AQUATIC FARMS FOR SHELLFISH REPRESENTATIVE SCALZI
CHAPTER 81 SLA 02 06/20/2002
HB 241 RAIL AND UTILITY CORRIDOR TO CANADA REPRESENTATIVE JAMES
(S) RES 02/01/2002
HB 244 RIGHT-OF-WAY TO DENALI BOR. FOR RR/UTIL. REPRESENTATIVE JAMES
CHAPTER 2 SLA 02 01/16/2002
HB 249 AG REVOLVING LOAN FUND PROPERTY DISPOSAL REPRESENTATIVE JAMES
(H) RLS 04/24/2001
HB 268 LIMITS ON RIGHT TO PRIVACY REPRESENTATIVE GREEN
(H) RLS 05/06/2001
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HCR 7 APRIL 2001 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE MEYER
LEGIS RESOLVE 16 04/10/2001
HCR 8 NORTH SLOPE NATURAL GAS PIPELINE ROUTING REPRESENTATIVE WHITAKER
(S) RLS 04/24/2001
HJR 6 ROADLESS POLICY REPRESENTATIVE WILSON
LEGIS RESOLVE 4 03/09/2001
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MASEK
LEGIS RESOLVE 5 02/28/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 6 MOBILE HOME PARK EVICTION NOTICE SENATOR ELLIS
CHAPTER 35 SLA 02 06/06/2002
SB 76 RIGHT-OF-WAY LEASING ACT SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 18 SLA 01 04/27/2001
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 164 NO GAS PIPELINE OVER BEAUFORT SEA SENATOR TORGERSON
CHAPTER 29 SLA 01 05/16/2001
SJR 3 F-22 RAPTOR AIRCRAFT AT ELMENDORF AFB SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 6 03/09/2001
SJR 8 VOTING SITES AT MILITARY INSTALLATIONS SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 8 03/27/2001
SJR 10 US COAST GUARD FUNDING SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 19 04/23/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001
SJR 15 CHILEAN FARMED SALMON SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 22 07/07/2001
SJR 17 FEDERAL GUN POLICIES SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 21 07/07/2001
SJR 27 NATIONAL GUARD ARMORY IN JUNEAU SENATOR ELTON
LEGIS RESOLVE 28 07/07/2001
SJR 31 TAX EXEMPT BONDS TO FUND VETERANS LOANS SENATOR WARD
LEGIS RESOLVE 52 05/03/2002

Legislative Service: