21st-22nd Legislature (1999 -2002)

HOUSE
ANDREW HALCRO





Representative Andrew Halcro
District: 12
Party: Republican

Legislative Service
1999-2002 Representative

Date/Place of Birth:
9/20/64; San Francisco, CA

Spouse:
Victoria

Children:
Lauren and Alyssa

Occupation:
Sales, Marketing

Residency in Alaska:
Anchorage; 1965-present

Education:
High School - East Anchorage High School, 1982 College/University - Willamette University; University of Alaska Anchorage

Political and Government Positions:
State House of Representatives, 1998-present; Sand Lake Community Council: Vice-Chair, 1998-present, President 1996-98; Municipal Budget Advisory Commission, 1998; Anchorage School District Citizens Budget Advisory Commission, 1995

Business and Professional Positions:
Director of Sales and Marketing, Avis Rent A Car of Alaska; Board Member: Avis Licensee Association, 1990-present

Service Organization(s) Membership:
Board Member, Boys & Girls Clubs of Anchorage1990-96; PTA President, Gladys Wood Elementary School, 1990-91; Anchorage Chamber of Commerce; Alaska Chamber of Commerce

Special Interests:
Water Skiing, reading, cooking, golf, hockey, boating

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 84 CIVIL LIABILITY FOR EMERGENCY AID REPRESENTATIVE HALCRO
(H) HES 01/19/2001
HB 123 USE OF BONUSES EARNED ON STATE TRAVEL REPRESENTATIVE HALCRO
(H) STA 02/09/2001
HB 124 NURS.HOME/ASSISTED LIV. EMPLOYEES/VISITOR REPRESENTATIVE HALCRO
(H) JUD 04/19/2001
HB 152 BREWPUB LICENSES REPRESENTATIVE HALCRO
(S) RLS 05/13/2002
HB 153 RESTAURANT LIQUOR LICENSES REPRESENTATIVE HALCRO
(H) L&C 02/28/2001
HJR 3 CONST AM: SESSION LIMIT/INTERIM COMMITTE REPRESENTATIVE HALCRO
(H) STA 01/08/2001



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 13 MUNICIPAL SERVICE AREAS REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 31 SLA 01 05/24/2001
HB 24 BOROUGH REVENUES FOR TOURISM MARKETING REPRESENTATIVE WHITAKER
CHAPTER 14 SLA 01 04/23/2001
HB 36 ENTERPRISE ZONES REPRESENTATIVE HAYES
(H) FIN 04/12/2001
HB 44 JOE REDINGTON SR. MEMORIAL TRAIL REPRESENTATIVE MASEK
CHAPTER 1 SLA 01 03/09/2001
HB 100 JUNETEENTH DAY REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 9 SLA 01 04/10/2001
HB 101 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 70 SLA 01 07/03/2001
HB 105 FOUNDATION FORMULA INCREASE REPRESENTATIVE STEVENS
RETURNED TO (H) RLS 04/27/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 172 THERAPEUTIC COURTS/ SUPERIOR COURT JUDGES REPRESENTATIVE PORTER
CHAPTER 64 SLA 01 07/03/2001
HB 182 MOTOR VEHICLE SALES AND DEALERS REPRESENTATIVE MURKOWSKI
CHAPTER 79 SLA 02 06/20/2002
HB 225 ALCOHOLIC BEVERAGE TAX REPRESENTATIVE MURKOWSKI
CHAPTER 116 SLA 02 07/03/2002
HB 272 TOBACCO USE PREVENTION TRUST REPRESENTATIVE LANCASTER
(H) FIN 05/05/2001
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 320 ELECTRONIC BALLOTING EQUIPMENT REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 6 SLA 02 03/07/2002
HB 448 TELEMARKETERS PHONE LISTS/REGISTRATION REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) JUD 04/25/2002
HB 493 O.K. TO ASSIGN PFD TO NONPROFIT CORP REPRESENTATIVE MURKOWSKI
(H) STA 02/19/2002
HCR 1 STATEWIDE COMP ENERGY PLAN TASK FORCE REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(S) HES 04/25/2001
HCR 6 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEKS REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 11 03/27/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 36 CONSTITUTIONAL AMENDMENT : TAX CAPS REPRESENTATIVE CROFT
(H) FIN 03/22/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 145 REGIONAL & VILLAGE PUB.SAFETY OFFICERS SENATOR HALFORD
CHAPTER 97 SLA 01 07/10/2001
SCR 28 JOINT LEGIS SALMON INDUSTRY TASK FORCE SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 53 05/03/2002
SJR 10 US COAST GUARD FUNDING SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 19 04/23/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001
SJR 17 FEDERAL GUN POLICIES SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 21 07/07/2001

Legislative Service: