18th-22nd Legislature (1993 -2002)

HOUSE
JOE GREEN





Representative Joe Green
District: 10
Party: Republican

Legislative Service
1993-2002 Representative

BIRTH DATE/PLACE:
07/18/1933;
Macomb, Illinois

OCCUPATION:
Reitred Petroleum Engineer from Anchorage

SPOUSE:
Jeanne

CHILDREN:
Six Children (names unspecified)

EDUCATION:
High School : University High, Normal, Illinois, 1947 - 1951 College/University: University of Missouri at Rolla, B.S. Petroleum Engineering, 1951 - 1955 Post Graduate: University of Southern California, 10 Law Credits, 1962 - 1963

MILITARY SERVICE:
Alaska State Defense Force, Captain, 1 year service

EMPLOYMENT:
Petroleum Engineer, ARCO Alaska, Inc.; Manager, Reservoir Engineering, Alaska Oil & Gas Conservation Commission; Director, Minerals and Energy Management, Dept of Natural Resources; Petroleum Administrator, Santa Barbara County, California; Senior Engineer, California State Lands Commission; Staff, Chevron Oil Co., California; Staff, Cities Services Oil Company, Texas; Staff, Cities Services Oil Company, Oklahoma

SERVICE ORGANIZATIONS:
Member, Society of Petroleum Engineers; Member, Elks Club; Member, Little League; Member, Boy Scouts of America; Member, Ushering in the Arts; Member, Toastmasters International; Member/Elder, Presbyterian Church

SPECIAL INTERESTS:
Family, sports of all kinds, hunting, fishing, woodworking and furniture refinishing, helping others

OTHER:
General Chairman, Arctic International Technology Conference, Anchorage, 1991; Meeting Planner of the Year, Anchorage Convention and Visitors Bureau, 1990

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 1 MOVE LEGISLATURE TO ANCHORAGE REPRESENTATIVES ROKEBERG, GREEN
(H) STA 01/08/2001
HB 9 STRANDED GAS DEVELOPMENT PROJECT REPRESENTATIVE GREEN
(H) O&G 01/08/2001
HB 42 PRIVILEGE TO PURCHASE ALCOHOL/I.D. CARDS REPRESENTATIVE GREEN
(H) JUD 04/28/2001
HB 43 STUDENT LOAN FORGIVENESS REPRESENTATIVE GREEN
(S) HES 05/01/2001
HB 113 HEALTH CARE INSURANCE PAYMENTS REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 52 SLA 01 06/25/2001
HB 122 ELEC.COOPS:EXPANSION & POLITICAL ACTIVITY REPRESENTATIVE GREEN
(H) L&C 02/21/2001
HB 268 LIMITS ON RIGHT TO PRIVACY REPRESENTATIVE GREEN
(H) RLS 05/06/2001
HB 320 ELECTRONIC BALLOTING EQUIPMENT REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 6 SLA 02 03/07/2002
HB 427 THIRD-PARTY CIVIL ACTION REPRESENTATIVE GREEN
(H) JUD 02/13/2002
HB 471 AIDEA LOANS AND DIVIDEND/AEA LOANS REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 121 SLA 02 07/05/2002
HB 472 PAWNBROKERS/SECONDHAND DEALERS REPRESENTATIVE GREEN
(S) L&C 04/26/2002
HB 473 STATE TRANSPORTATION PLAN REPRESENTATIVE GREEN
(H) TRA 02/19/2002
HB 474 ANCHORAGE COASTAL WILDLIFE REFUGE REPRESENTATIVE GREEN
VETOED BY GOVERNOR 07/05/2002
HCR 26 HOUSE ARREST/ELECTRONIC MONITORING REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 55 05/03/2002
HJR 42 FEDERAL SHARE OF MEDICAID COSTS REPRESENTATIVE GREEN
(H) HES 02/19/2002



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 3 DEPOSITS TO THE PERMANENT FUND REPRESENTATIVE ROKEBERG
(S) RES 04/25/2001
HB 32 SEX CRIME AND PORNOGRAPHY FORFEITURES REPRESENTATIVE HAYES
(S) RLS 05/07/2001
HB 53 SEISMIC HAZARDS SAFETY COMMISSION REPRESENTATIVE DAVIES
CHAPTER 109 SLA 02 07/01/2002
HB 82 FARM OPERATIONS:DISCLOSURE/NUISANCES REPRESENTATIVE HARRIS
(H) RES 04/06/2001
HB 99 SCHOOL DISCIPLINE AND SAFETY PROGRAMS REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 50 SLA 01 06/25/2001
HB 101 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 70 SLA 01 07/03/2001
HB 160 REPORTING OF ABORTIONS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 141 SLA 02 07/05/2002
HB 164 GRANDPARENTS' RIGHTS REGARDING CINA REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 43 SLA 01 06/25/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 175 APPROP: POWER PROJECTS BONDS REPRESENTATIVE LANCASTER
(S) FIN 05/11/2002
HB 195 FREEDOM OF RELIGION REPRESENTATIVE DYSON
(H) JUD 04/11/2001
HB 208 AQUATIC FARMS FOR SHELLFISH REPRESENTATIVE SCALZI
CHAPTER 81 SLA 02 06/20/2002
HB 241 RAIL AND UTILITY CORRIDOR TO CANADA REPRESENTATIVE JAMES
(S) RES 02/01/2002
HB 272 TOBACCO USE PREVENTION TRUST REPRESENTATIVE LANCASTER
(H) FIN 05/05/2001
HB 274 WORKERS' COMP: MEDICAL EXAM REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 84 SLA 02 06/20/2002
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 305 NONCOMPLIANCE WITH SELECTIVE SERVICE REPRESENTATIVES MURKOWSKI, HARRIS, MULDER, JAMES
CHAPTER 89 SLA 02 06/27/2002
HB 307 OIL/GAS EXPLORATION INCENTIVE CREDIT REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 139 SLA 02 07/05/2002
HB 308 OIL/GAS LEASES; DISCOVERY ROYALTY CREDIT REPRESENTATIVE FATE
(H) O&G 01/14/2002
HB 376 FISH & GAME IN NAVIGABLE WATERS REPRESENTATIVE OGAN
(H) FIN 04/08/2002
HB 390 ASMI SALMON MARKETING & MARKTNG TAX REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 136 SLA 02 07/05/2002
HB 448 TELEMARKETERS PHONE LISTS/REGISTRATION REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) JUD 04/25/2002
HB 464 CORRESPONDENCE STUDY PROGRAMS REPRESENTATIVE JAMES
(S) HES 05/06/2002
HCR 11 UNIFORM RULES: STANDING COMMITTEES REPRESENTATIVE GUESS
(H) EDU 03/26/2001
HJR 6 ROADLESS POLICY REPRESENTATIVE WILSON
LEGIS RESOLVE 4 03/09/2001
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MASEK
LEGIS RESOLVE 5 02/28/2001
HJR 16 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RLS 02/28/2001
HJR 27 WWII ALASKA-USSR LEND-LEASE MONUMENTS REPRESENTATIVE CHENAULT
LEGIS RESOLVE 26 06/25/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 65 STUDY OF PAY EQUITY FOR STATE EMPLOYEES SENATOR DONLEY
CHAPTER 48 SLA 01 06/25/2001
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 149 TEACHER RETIREM'T,REEMPLOYM'T,CERTIFIC'T SENATOR LEMAN
CHAPTER 58 SLA 01 06/29/2001
SJR 3 F-22 RAPTOR AIRCRAFT AT ELMENDORF AFB SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 6 03/09/2001
SJR 10 US COAST GUARD FUNDING SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 19 04/23/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001
SJR 17 FEDERAL GUN POLICIES SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 21 07/07/2001

Legislative Service: