19th-25th Legislature (1995 -2008)

SENATE
LYDA GREEN





Senator Lyda Green
District: N
Party: Republican

Legislative Service
1995-2006 Senator
2007-2008 Senator Senate President

Date/Place of Birth:
October 16, 1938 Livingston, Texas

Residency in Alaska:
Anchorage: 1962 - 1966, 1968 - 1984 Wasilla: 1984 - present

Occupation:
Former Business Owner and Educator

Spouse:
Husband - Curtis, since 1961

Children:
Children - Shelton, Bradley, Kristie Leaf Grandchildren - Kelsie, Connor, Caleb, Noah, Daniel, Torri, Meijan, and Jiabao

Education:
Brazosport High School; Freeport, Texas: 1952 - 1956 Sam Houston State University; Huntsville, Texas: 1956 - 1959 University of Alaska Anchorage: 1986 - 1988 - Slingerland Language Arts Certification

Alaska State Senate:
1995 - present Co-Chair, Finance Committee: 2003 - present Chair, Health, Education & Social Services Committee: 1995 - 1996, 2001 - 2002 Chair, State Affairs Committee: 1997 - 1998 Vice-Chair, Health, Education & Social Services Committee: 2003 - 2004 Vice-Chair, State Affairs Committee: 1999 - 2000 Vice-Chair, Resources Committee: 1997 - 1998 Vice-Chair, Judiciary Committee: 1995 - 1996 Administrative Regulation Review Joint Committee: 2001 - 2004 Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2003 - present Select Committee on Legislative Ethics: 2003 - 2004 State/Federal Research & Development Committee: 2001 - 2004 Health, Education & Social Services Committee: 1997 - 1998, 2003 - present Finance Committee: 1999 - 2002 Resources Committee: 1999 - 2000 Legislative Council Joint Committee: 1997 - 1998 Transportation Committee: 1995 - 1998 Finance Subcommittees: - Chair, Community & Economic Development: 1999 - 2000 - Chair, Corrections: 2003 - present - Chair, Court System: 2003 - present - Chair, Governor's Office: 2003 - 2004 - Chair, Health & Social Services: 2001 - present - Chair, Labor: 1999 - 2000 - Chair, Legislature: 2003 - 2004 - Chair, Transportation and Public Facilities: 2005 - present - Vice-Chair, Public Safety: 2001 - 2002 - Administration: 1997 - 2000 - Court System: 1995 - 1996 - Education: 1995 - 1996 - Labor: 1997 - 1998 - Natural Resources: 1997 - 1998 - University of Alaska: 2001 - present Matanuska Susitna Caucus: 1995 - 2000

Political and Government Positions:
Matanuska-Susitna Caucus: 1999 - 2000 Alaska Seafood Marketing Institute: 1997 Energy Council: 1997 Legislative Management: 1997 Reapportionment Task Force: 1997 Governor's Council on Disabilities and Special Education: 1991 - 1994 Department of Education Special Education Regulations Task Force: 1993 - 1994

Business and Professional Positions:
Former Owner, The Study (education/tutorial) Adjunct Instructor, Mat-Su Community College: 1991 - 1993 Instructor's Assistant, UAA: 1991 Co-Owner, Anchorage Racquet Club: 1978 - 1988 Teacher, West High School: 1963 - 1964 Administrative Assistant, Pan American Petroleum (AMOCO): 1962-63, 1964-65

Service Organizations and Community Involvement:
Active in Palmer First Baptist Church Former PTA/PTO school volunteer Former Member and President, Mt. McKinley Lioness Club Former Chair, Miners and Trappers Ball Life Member - National Rifle Assocation Wasilla Sunrise Rotary Palmer Lion's Club

Special Interests:
Family, Reading, Bridge, Piano, Traveling, Tennis

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 47 TRS CREDIT FOR EMPLOYMENT AS NONCERT NURS SENATOR GREEN
(S) HES 01/18/2001
SB 60 FARM OPERATIONS:DISCLOSURE /NUISANCES SENATOR GREEN
CHAPTER 28 SLA 01 05/09/2001
SB 204 WILDFIRES AND NATURAL DISASTERS SENATOR GREEN
(S) RES 04/09/2002
SB 205 CONTROL OF NUISANCE WILD ANIMALS SENATOR GREEN
(H) RES 05/11/2002
SB 220 SCOPE OF PRACTICE OF HAIRDRESSING SENATOR GREEN
CHAPTER 133 SLA 02 07/05/2002
SB 231 CORRECTIONAL FACILITY EXPANSION SENATOR GREEN
(S) FIN 04/22/2002
SB 241 COMPREHENSIVE HEALTH INSURANCE ASS'N SENATOR GREEN
(S) HES 01/16/2002
SB 255 LAND EXCHANGES: GOLD CORD DEVELOPMENT SENATOR GREEN BY REQUEST
CHAPTER 25 SLA 02 05/18/2002
SB 256 CERTIFICATE OF NEED PROGRAM SENATOR GREEN
(S) FIN 03/18/2002
SB 264 MUNICIPAL BOND REIMBURSEMENT SENATOR GREEN
(S) FIN 03/18/2002
SCR 1 AVALANCHE AWARENESS MONTH SENATOR GREEN
LEGIS RESOLVE 3 03/07/2001
SCR 26 AVALANCHE AWARENESS MONTH SENATOR GREEN
(H) STA 05/09/2002
SR 301 PLEDGE OF ALLEGIANCE RESOLUTION SENATOR GREEN
SENATE RESOLVE 2 07/17/2002



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 48 HUNT/FISH LICENSE: NO SS# OR OATHS REQ'D REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 39 SLA 01 06/25/2001
HB 101 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 70 SLA 01 07/03/2001
HB 110 SOCIAL SECURITY # & DRIVER'S LICENSES REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 40 SLA 01 06/25/2001
HB 111 CIVIL LIABILITY AND LIVESTOCK REPRESENTATIVE COGHILL
(S) JUD 04/24/2001
HB 164 GRANDPARENTS' RIGHTS REGARDING CINA REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 43 SLA 01 06/25/2001
HCR 6 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEKS REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 11 03/27/2001
HJR 6 ROADLESS POLICY REPRESENTATIVE WILSON
LEGIS RESOLVE 4 03/09/2001
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MASEK
LEGIS RESOLVE 5 02/28/2001
SB 48 MUNICIPALITIES:INCORP/PROPERTY VALUATION SENATOR WILKEN
(H) CRA 04/12/2001
SB 49 NO SOC SEC. # REQ'D ON HUNT/FISH LICENSE SENATOR TORGERSON
(S) RLS 01/25/2001
SB 72 TAKE A CHILD HUNTING SEASON SENATOR KELLY
CHAPTER 68 SLA 01 07/03/2001
SB 76 RIGHT-OF-WAY LEASING ACT SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 18 SLA 01 04/27/2001
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 102 SOCIAL SECURITY # & DRIVER'S LICENSES SENATOR THERRIAULT
(S) RLS 03/13/2001
SB 105 VICTIMS' RIGHTS/ PRISONER'S PFD SENATOR HALFORD
CHAPTER 92 SLA 01 07/05/2001
SB 164 NO GAS PIPELINE OVER BEAUFORT SEA SENATOR TORGERSON
CHAPTER 29 SLA 01 05/16/2001
SB 198 STATEWIDE SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR HALFORD
CHAPTER 84 SLA 01 07/03/2001
SCR 23 ALASKA TARTAN DAY SENATOR PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 47 04/17/2002
SJR 8 VOTING SITES AT MILITARY INSTALLATIONS SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 8 03/27/2001
SJR 11 CONST AM: PERM FUND INCOME DISTRIBUTION SENATOR WARD
(S) FIN 04/24/2001
SJR 12 ELIMINATE MARRIAGE TAX PENALTY SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 13 03/27/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001
SJR 17 FEDERAL GUN POLICIES SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 21 07/07/2001