22nd-23rd Legislature (2001 -2004)

HOUSE
HUGH FATE





Representative Hugh Fate
District: 33
Party: Republican

Legislative Service
2001-2004 Representative

Date/Place of Birth:
12/4/29, Mountain View, California

Occupation:
Dentist (retired)

Spouse:
Mary Jane

Children:
Janine, Jennifer, Julie, Al H. Woods, twelve Grandchildren

Residency in Alaska:
50 years, Fairbanks 1951-present, Umiat 1950-51

Education:
La Grande High School, La Grande, Oregon, 1948; University of Washington, Seattle, 1948-49; University of Alaska,Fairbanks, 1954-57; University of Oregon, B.S., General Sciences, 1958-59; Dental School, D.M.D., 1962

Military Service:
Two years service, U.S. Army Signal, 1951-53, Corporal

Political and Government Positions:
Past President, University of Alaska Board of Regents; Trustee, University of Alaska Foundation; Vice-Chair, Alaska Republican Party; Chair, Republican District 33; Past President, Alaska State Board of Dental Examiners; Alaska Local Boundary Commission; Chair, Alaska Land Use Council Advisory Committee; Governor’s Task Force on Rural Hire; Energy Council, 2003.

Business and Professional Positions:
Dentist (retired), Real Estate Developer, Heavy Equipment Operator/Oil Driller, Commercial Fisherman, Gold Miner; Past Executive Committee Member, Alaska State Chamber of Commerce Board of Directors; Past Chair, Fairbanks Chamber of Commerce; Member, North Pole Chamber of Commerce; Past President, Alaska Dental Society

Special Interests:
Family, private pilot, land/sea instruments, author, former Dog Musher

Other:
Honorary Doctorate of Public Service, University of Alaska; Member, Rotary Club; Pioneer Igloo #4; Diplomat International College of Dentists

Publications:
Proceedings: Man's Health in Changing Environment, May 20, 1970 DHEW Pub.#(HSM) 72-10001 Athabascan-"The Quest", Alaska Northwest Publishing Co., Alaska Geographic Nov. 3, 1979, Vol.6 #3

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 81 DENTISTS/DENTAL HYGIENISTS & ASSISTANTS REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 24 SLA 01 05/09/2001
HB 91 ADD PHYSICIAN ASST TO STATE MEDICAL BOARD REPRESENTATIVE FATE
(H) FIN 03/07/2001
HB 178 MANAGMENT OF FISH AND GAME REPRESENTATIVE FATE
(H) FIN 04/26/2002
HB 205 RESOURCE DEVELOPMENT: BD./GRANTS/FUND REPRESENTATIVE FATE
(H) FIN 04/17/2001
HB 219 REPEAL SUNSET OF MENTAL HEALTH ASSISTANCE REPRESENTATIVE FATE
(H) FIN 04/06/2001
HB 222 ANNUAL RENTAL FOR MINING CLAIMS REPRESENTATIVE FATE
(H) RES 03/30/2001
HB 232 REMOTE RECREATIONAL CABIN SITE SALES REPRESENTATIVE FATE
(H) FIN 04/26/2002
HB 263 REGULATION OF HOT SPRINGS WATER REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 22 SLA 02 05/18/2002
HB 282 PRESCRIPTION DRUG INSURANCE BENEFITS REPRESENTATIVES COGHILL, FATE
(H) L&C 01/18/2002
HB 301 NONCASH CHILD SUPPORT REPRESENTATIVES COGHILL, FATE
(H) HES 01/14/2002
HB 307 OIL/GAS EXPLORATION INCENTIVE CREDIT REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 139 SLA 02 07/05/2002
HB 308 OIL/GAS LEASES; DISCOVERY ROYALTY CREDIT REPRESENTATIVE FATE
(H) O&G 01/14/2002
HB 339 CHIROPRACTORS: SUNSET/LICENSING REPRESENTATIVE FATE
(H) L&C 01/16/2002
HB 411 PHYSICIAN ASSISTANTS REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 18 SLA 02 05/08/2002
HB 422 SPORT FISH LICENSES FOR 9/11 RESPONDERS REPRESENTATIVE FATE
(H) FIN 03/22/2002



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 3 DEPOSITS TO THE PERMANENT FUND REPRESENTATIVE ROKEBERG
(S) RES 04/25/2001
HB 13 MUNICIPAL SERVICE AREAS REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 31 SLA 01 05/24/2001
HB 95 CONTROL OF CAPITOL SPACE REPRESENTATIVE OGAN
WITHDRAWN BY SPONSR 05/08/2001
HB 99 SCHOOL DISCIPLINE AND SAFETY PROGRAMS REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 50 SLA 01 06/25/2001
HB 101 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 70 SLA 01 07/03/2001
HB 114 INHALANT ABUSE REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) FIN 04/20/2001
HB 151 WILLIAM WOOD FAIRBANKS INTERN'TL AIRPORT REPRESENTATIVE WHITAKER
RETURNED TO (H) RLS 03/16/2001
HB 158 CRITERIA FOR REGULATIONS REPRESENTATIVE MCGUIRE
(H) JUD 02/28/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 196 RIGHT OF ACTION FOR LEGAL SEPARATION REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 80 SLA 02 06/20/2002
HB 241 RAIL AND UTILITY CORRIDOR TO CANADA REPRESENTATIVE JAMES
(S) RES 02/01/2002
HB 268 LIMITS ON RIGHT TO PRIVACY REPRESENTATIVE GREEN
(H) RLS 05/06/2001
HB 272 TOBACCO USE PREVENTION TRUST REPRESENTATIVE LANCASTER
(H) FIN 05/05/2001
HB 283 APPOINTMENTS TO BOARD OF FISHERIES REPRESENTATIVE SCALZI
(H) RES 02/27/2002
HB 284 BOARD OF FISHERIES CONFLICTS OF INTEREST REPRESENTATIVE SCALZI
(H) RES 02/27/2002
HB 286 FISHING PERMITS/ASSOCIATIONS/ASSESSMENTS REPRESENTATIVE SCALZI
CHAPTER 134 SLA 02 07/05/2002
HB 287 EXEMPT ENTRY PERMITS FROM CREDITOR CLAIMS REPRESENTATIVE SCALZI
CHAPTER 138 SLA 02 07/05/2002
HB 288 LIMITED ENTRY BUY-BACK PROGRAM/ASSESSMENT REPRESENTATIVE SCALZI
CHAPTER 135 SLA 02 07/05/2002
HB 303 STATE SALES TAX REPRESENTATIVE WHITAKER
FAILED (S) 05/15/2002
HB 304 PERM. FUND INCOME/ DIVIDENDS/ FUNDS REPRESENTATIVE WHITAKER
(S) JUD 05/03/2002
HB 320 ELECTRONIC BALLOTING EQUIPMENT REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 6 SLA 02 03/07/2002
HB 348 VIOLATION OF A DOMESTIC VIOLENCE ORDER REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 113 SLA 02 07/01/2002
HB 376 FISH & GAME IN NAVIGABLE WATERS REPRESENTATIVE OGAN
(H) FIN 04/08/2002
HB 400 PERMANENT FUND CONTRIBUTION FOR EDUCATION REPRESENTATIVE OGAN
(H) STA 02/11/2002
HB 451 MUNICIPAL BOND REIMBURSEMENT REPRESENTATIVE JAMES
RET 2ND RDNG (S) 05/16/2002
HB 464 CORRESPONDENCE STUDY PROGRAMS REPRESENTATIVE JAMES
(S) HES 05/06/2002
HJR 12 CONST. AM: HUNTING, TRAPPING, FISHING REPRESENTATIVE DYSON
(H) JUD 03/12/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 35 REPEAL ESTATE TAX REPRESENTATIVE JAMES
(S) RLS 05/13/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 58 ADD PHYSICIAN ASST TO STATE MEDICAL BOARD SENATOR OLSON
CHAPTER 16 SLA 01 04/27/2001
SB 65 STUDY OF PAY EQUITY FOR STATE EMPLOYEES SENATOR DONLEY
CHAPTER 48 SLA 01 06/25/2001
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SCR 4 ALASKA TARTAN DAY SENATOR PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 9 03/27/2001
SJR 8 VOTING SITES AT MILITARY INSTALLATIONS SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 8 03/27/2001
SJR 12 ELIMINATE MARRIAGE TAX PENALTY SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 13 03/27/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001

Legislative Service: