-4th-22nd Legislature (1949 -2002)

HOUSE
JOHN DAVIES





Representative John Davies
District: 29
Party: Democrat

Legislative Service
1949-2002 Representative

BIRTH DATE/PLACE:
02/02/1945; Bethesda Maryland

OCCUPATION:
Seismologist

SPOUSE:
Linda Schandelmeir

CHILDREN:
Brian, Karen, Lauren, Ben, Mara

EMPLOYMENT:
State Seismologist, Geophysical Institute, UAF;Geophysicist, Alaska Department of Natural Resources;Research Associate, Columbia University;Coordinating Scientist, Alaska Volcano Observatory;President, Arctic Division of the American Association for the Advancement of Science;Director, Alaska Chapter of the Earthquake Engineering Research Institute;member, National Earthquake Prediction Evaluation Council.

SERVICE ORGANIZATIONS:
Chair, Spinach Creek Road Commission; President, Alaska Alpine Club; Member of Board of Directors, Play 'N' Learn daycare; Member, Coalition for Privacy in Pregnancy Decisions; Member, American Civil Liberties Union; Member, Northern Alaska Environmental Center

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 6 MUNICIPAL PROPERTY TAX EXEMPTIONS REPRESENTATIVE DAVIES
(H) RLS 04/30/2002
HB 14 SUBSISTENCE USE OF FISH AND GAME REPRESENTATIVE DAVIES
(H) RES 01/08/2001
HB 15 ADVANCED MANICURIST LICENSING REPRESENTATIVE DAVIES
(H) L&C 01/08/2001
HB 53 SEISMIC HAZARDS SAFETY COMMISSION REPRESENTATIVE DAVIES
CHAPTER 109 SLA 02 07/01/2002
HB 54 STUDENT LOAN FORGIVENESS REPRESENTATIVE DAVIES
(H) FIN 03/16/2001
HB 277 SELF-STORAGE FACILITY LIENS REPRESENTATIVE DAVIES
(H) JUD 04/25/2002
HB 278 PFD ELIGIBILITY FOR PEACE CORP VOLUNTEERS REPRESENTATIVE DAVIES
WITHDRAWN BY SPONSR 01/28/2002
HB 314 PFD: PEACE CORPS VOLUNTEERS & MISC REPRESENTATIVES MCGUIRE, DAVIES
(S) HES 03/18/2002
HB 401 MOTOR VEHICLES AND MOTOR FUEL TAX REPRESENTATIVE DAVIES
(H) TRA 02/11/2002
HJR 4 CONST. AM: SUBSISTENCE USERS REPRESENTATIVE DAVIES
(H) RES 01/08/2001



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 3 DEPOSITS TO THE PERMANENT FUND REPRESENTATIVE ROKEBERG
(S) RES 04/25/2001
HB 20 MUNICIPAL DIVIDEND: AID TO MUNIS & OTHERS REPRESENTATIVE MOSES
(S) CRA 05/03/2002
HB 105 FOUNDATION FORMULA INCREASE REPRESENTATIVE STEVENS
RETURNED TO (H) RLS 04/27/2001
HB 119 PUBLIC UTILITY JOINT ACTION AGENCIES REPRESENTATIVE WILSON
(H) RLS 02/28/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 173 SCREENING NEWBORNS FOR HEARING ABILITY REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 04/21/2001
HB 187 VANDALISM OF CEMETERIES & GRAVES REPRESENTATIVE WHITAKER
CHAPTER 83 SLA 01 07/03/2001
HB 202 PERS BENEFITS FOR PARK RANGERS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) STA 03/22/2001
HB 239 VOCATIONAL EDUCATION PILOT PROGRAM REPRESENTATIVE FOSTER
(S) RLS 05/15/2002
HB 241 RAIL AND UTILITY CORRIDOR TO CANADA REPRESENTATIVE JAMES
(S) RES 02/01/2002
HB 248 PERS BENEFITS FOR JUV INSTIT EMPLOYEES REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) FIN 03/13/2002
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 303 STATE SALES TAX REPRESENTATIVE WHITAKER
FAILED (S) 05/15/2002
HB 304 PERM. FUND INCOME/ DIVIDENDS/ FUNDS REPRESENTATIVE WHITAKER
(S) JUD 05/03/2002
HB 306 EUTHANASIA FOR DOMESTIC ANIMALS REPRESENTATIVE LANCASTER
CHAPTER 62 SLA 02 06/19/2002
HB 307 OIL/GAS EXPLORATION INCENTIVE CREDIT REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 139 SLA 02 07/05/2002
HB 308 OIL/GAS LEASES; DISCOVERY ROYALTY CREDIT REPRESENTATIVE FATE
(H) O&G 01/14/2002
HB 345 SPECIAL ELECTION FOR U.S. SENATE VACANCY REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 01/18/2002
HB 389 MUNI TAX EXEMPTION: DETERIORATED PROPERTY REPRESENTATIVE KOHRING
CHAPTER 102 SLA 02 06/28/2002
HB 442 MODIFIED BLANKET PRIMARY ELECTION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 02/15/2002
HB 454 POLITICAL ACTIVITY BY CLASSIFIED EMPLOYEE REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) STA 02/19/2002
HCR 1 STATEWIDE COMP ENERGY PLAN TASK FORCE REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(S) HES 04/25/2001
HCR 7 APRIL 2001 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE MEYER
LEGIS RESOLVE 16 04/10/2001
HCR 24 DONATE GAME MEAT TO CHARITABLE ORGS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RES 02/19/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 78 MUNICIPAL REGULATION OF RADIO ANTENNAS SENATOR TAYLOR BY REQUEST
CHAPTER 19 SLA 01 04/27/2001
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 164 NO GAS PIPELINE OVER BEAUFORT SEA SENATOR TORGERSON
CHAPTER 29 SLA 01 05/16/2001
SJR 10 US COAST GUARD FUNDING SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 19 04/23/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001

Legislative Service: