22nd-30th Legislature (2001 -2018)

HOUSE
MIKE CHENAULT





Representative Mike Chenault
District: 9
Party: Republican

Legislative Service
2001-2008 Representative
2009-2016 Representative Speaker of the House
2017-2018 Representative House Minority Whip

Date/Place of Birth:
February 25, 1957 Hobbs, New Mexico

Family:
Wife - Tanna Children - Brandon, Elisha, Shanda, Miranda

Education:
Kenai Central High School: Graduated 1975

Alaska State House of Representatives:
Speaker of the House: 2009 - present Chair, Committee on Committees: 2009 - present Chair, Special Committee on Military & Veterans’ Affairs: 2001 - 2002 Committee on Committees: 2005 - 2008 Econ. Dev., Trade & Tourism: 2009 - present Finance Committee: 2003 - present Labor & Commerce: 2009 - present Legislative Council: 2009 - present Legislative Budget & Audit: 2003 - 2008 Military & Veterans’ Affairs: 2001 - 2003 Natural Gas Pipelines: 2001 - 2002 Oil & Gas: 2001 - 2002 Resources Committee: 2001 - 2002 Special Committee on Oil and Gas: 2001 - 2002 School District Costs Task Force: 2005 - 2007 Finance Subcommittees: - Administration: 2003 - 2004 - Corrections: 2001 - 2002 - Court System: 2005 - present - Governor: 2005 - present - Health & Social Services: 2001 - present - Legislature: 2005 - present - Military & Veterans Affairs: 2001 - 2002 - Public Safety: 2001 - 2002 - Resources: 2003 - 2004 - Revenue: 2005 - 2008 - University: 2007 - present

Other Political and Government Positions:
Kenai Peninsula Borough School Board: 1999 - 2000 Kenai Fire Service Board: 1999 - 2000

Business and Professional Positions:
Former President, North Peninsula Chamber of Commerce

Service Organizations and Community Involvement:
Elks Club Moose Lodge

Special Interests:
Snow Machines, Golf, Fishing, Children's Sports, Bowling, Computers

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 89 BOILER INSPECTION REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) L&C 01/24/2001
HB 140 PLACE GHB IN SCHEDULE IA REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) JUD 02/23/2001
HB 148 FORECLOSURE MORATORIUM REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) FSH 02/26/2001
HB 149 PRIVATE PRISON IN KENAI REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 32 SLA 01 05/29/2001
HB 257 PREVENTING HARASSMENT IN SCHOOLS REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) EDU 04/25/2001
HB 264 COMM FISH TEST FISHING OPERATIONS REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) FSH 05/01/2001
HB 309 INTERSTATE PLACEMENT OF CHILDREN REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) HES 01/14/2002
HB 358 EXEMPTION FROM PROPERTY TAX: TIMBER REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 64 SLA 02 06/19/2002
HB 465 CINA AND FOSTER CARE AMENDMENTS REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) HES 02/19/2002
HB 466 REGULATING PRIVATE INVESTIGATORS/AGENCIES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) L&C 02/19/2002
HB 467 MOTOR VEHICLE INSURANCE RATES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) L&C 02/19/2002
HB 468 FISHERY BUSINESS TAX REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) FSH 02/19/2002
HB 469 CHILD AND FAMILY OMBUDSMAN REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) HES 02/19/2002
HB 488 INS. CREDIT MATH, SCIENCE & TECH. STUDIES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) EDU 02/19/2002
HB 489 CRUELTY TO ANIMALS REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) RLS 05/13/2002
HB 490 COMPENSATION OF ESTATE ATTORNEYS REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) JUD 02/19/2002
HJR 27 WWII ALASKA-USSR LEND-LEASE MONUMENTS REPRESENTATIVE CHENAULT
LEGIS RESOLVE 26 06/25/2001
HR 6 COOK INLET AQUACULTURE ASSOCIATION REPRESENTATIVE CHENAULT
HOUSE RESOLVE 6 07/07/2001



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 101 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 70 SLA 01 07/03/2001
HB 105 FOUNDATION FORMULA INCREASE REPRESENTATIVE STEVENS
RETURNED TO (H) RLS 04/27/2001
HB 180 YOUTH SERVICES: REGULATION & TASK FORCE REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 143 SLA 02 07/05/2002
HB 203 SPECIAL APPROP: SCHOOL DIST. COST FACTORS REPRESENTATIVE WILSON
(S) RLS 05/15/2002
HB 208 AQUATIC FARMS FOR SHELLFISH REPRESENTATIVE SCALZI
CHAPTER 81 SLA 02 06/20/2002
HB 284 BOARD OF FISHERIES CONFLICTS OF INTEREST REPRESENTATIVE SCALZI
(H) RES 02/27/2002
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 348 VIOLATION OF A DOMESTIC VIOLENCE ORDER REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 113 SLA 02 07/01/2002
HCR 26 HOUSE ARREST/ELECTRONIC MONITORING REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 55 05/03/2002
HJR 16 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RLS 02/28/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
SB 65 STUDY OF PAY EQUITY FOR STATE EMPLOYEES SENATOR DONLEY
CHAPTER 48 SLA 01 06/25/2001
SB 76 RIGHT-OF-WAY LEASING ACT SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 18 SLA 01 04/27/2001
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SJR 10 US COAST GUARD FUNDING SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 19 04/23/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001
SJR 15 CHILEAN FARMED SALMON SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 22 07/07/2001