20th-24th Legislature (1997 -2006)

HOUSE
ETHAN BERKOWITZ





Representative Ethan Berkowitz
House Minority Leader
District: 13
Party: Democrat

Legislative Service
1997-2004 Representative
2005-2006 Representative Minority Leader

Date/Place of Birth:
2/4/62; San Francisco, CA

Occupation:
Attorney, Businessman

Spouse:
Mara Kimmel

Children:
Hannah, Noah

Residency in Alaska:
Anchorage, South addition; 1990-present

Education:
College/University - Harvard College, 1979-83, A.B., Government and Economics (w/honors) Post Graduate - Cambridge University, 1985-86, Masters of Philosophy, Polar Studies; University of California, Hastings College of Law, 1987-90, J.D.

Political and Government Positions:
State Representative 1997-present; Assistant District Attorney, Anchorage District Attorney's Office; Law Clerk, Alaska State Court of Appeals; Enforcement Officer, United States Antarctic Program.

Business and Professional Positions:
Director, Institute of the North; Partner, EZR Co.; Part Owner, Snow City Cafe; Exporter, United Exporters Company

Service Organization(s) Membership:
Board Member: Boys & Girls Club of Anchorage; Special Olympics; Community Dispute Resolution Center; Board Member (ex officio), Anchorage Economic Development Corporation; Board Member, Experimental Program to Stimulate Competitive Research (Ep S CoR)

Special Interests:
Hockey, fishing, travel, reading

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 18 RENTERS' TAX EQUIVALENCY PAYMENT APPROP. REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) FIN 04/10/2001
HB 19 PRIVACY PROTECTION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) JUD 01/08/2001
HB 231 NONPARTISAN GEN.ELECTION/DELETE POL.PARTY REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 04/04/2001
HB 345 SPECIAL ELECTION FOR U.S. SENATE VACANCY REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 01/18/2002
HB 442 MODIFIED BLANKET PRIMARY ELECTION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 02/15/2002
HCR 1 STATEWIDE COMP ENERGY PLAN TASK FORCE REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(S) HES 04/25/2001



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 12 REDUCE PERCENTAGE FOR DWI REPRESENTATIVE KOTT
WITHDRAWN BY SPONSR 04/25/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 243 VERIFY AGE REQD FOR DEFENSE IN SEX CRIMES REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 83 SLA 02 06/20/2002
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 313 INSURANCE COVERAGE FOR CONTRACEPTIVES REPRESENTATIVES MURKOWSKI, GUESS, KAPSNER, CISSNA, KERTTULA
(H) HES 01/14/2002
HB 315 GROUP HEALTH INSURANCE FOR PRIVATE GROUPS REPRESENTATIVE ROKEBERG
(S) HES 05/08/2002
HB 448 TELEMARKETERS PHONE LISTS/REGISTRATION REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) JUD 04/25/2002
HB 454 POLITICAL ACTIVITY BY CLASSIFIED EMPLOYEE REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) STA 02/19/2002
HB 477 STATE PROCURMENT:INTERNET & NO DELEGATION REPRESENTATIVE MCGUIRE
(H) TRA 02/19/2002
HB 491 G.O. BONDS: PUBLIC SCHOOLS REPRESENTATIVE JOULE
(H) HES 02/19/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SCR 28 JOINT LEGIS SALMON INDUSTRY TASK FORCE SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 53 05/03/2002
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001

Legislative Service: