19th-28th Legislature (1995 -2014)

SENATE
ALAN AUSTERMAN





Senator Alan Austerman
District: C
Party: Republican

Legislative Service
1995-2014 Representative
2001-2002 Senator
2003-2004 Senator Resigned February 10, 2003
2009-2010 Representative Majority Whip
2011-2012 Representative House Majority Leader

Date/Place of Birth:
May 23, 1943 Everett, Washington

Residency in Alaska:
Kodiak: 1943 - present

Occupation:
Commercial fisherman (crab, salmon, halibut and shrimp) Small Business Owner & Operator

Family:
Wife: Ginny Children: Carol, Dawn

Education:
Kodiak High School: Graduated 1961

Military:
7 years service Alaska National Guard, Sergeant (E-5)

Alaska State House of Representatives:
1995 - 2000, 2009 - present
Community & Regional Affairs: 1995 - 1996, 2011 - present
Co-Chair: 1995 - 1996
Fisheries: 1995 - 1998, 2011 - present
Chair: 1995 - 1998
Legislative Council: 2011 - present
Military & Veterans' Affairs: 2011 - present
Rules: 2011 - present
Finance: 1999 - 2000, 2009 - 2010
Administrative Regulation Review: 1997 - 1998
World Trade & State/Federal Relations:
Vice-Chair: 1997 - 1998
Economic Development: 1997 - 1998
Electric Utility Restructuring: 1997 - 1998
International Trade/Tourism:
Vice-Chair: 1995 - 1996
Resources Committee: 1995 - 1996
Finance Subcommittees
- Commerce, Community & Economic Development: 2011 - present
- Fish & Game: 2011 - present
- Governor: 2011 - present
- Legislature: 2011 - present
- University of Alaska: 2009 - 2010
- Chair, Commerce, Community & Economic Development: 2009 - 2010
- Chair, Environmental Conservation: 2009 - 2010
- Chair, Fiscal Policy: 2009 - 2010
- Chair, Community & Economic Development: 1999 - 2000
- Chair, Community & Regional Affairs: 1999 - 2000
- Chair, Labor & Workforce Development: 1999 - 2000
- Chair, University of Alaska: 1999 - 2000
- Community & Regional Affairs: 1997 - 1998
- Public Safety: 1995 - 1998
- Administration: 1995 - 1996

Other Political and Government Positions:
Fisheries Policy Advisor, Governor of Alaska: 2003 - 2008 Kodiak Island Borough Assembly, 1985 - 1990, 1992 - 1994 Kodiak Island Borough Parks & Recreation City of Kodiak Personnel Board Kodiak Island Transportation Committee Kodiak Island School Budget Review Committee Kodiak Community College Advisory Board Kodiak Island Hospital Advisory Board.

Business and Professional Positions:
Executive Director, Kodiak Island Convention & Visitors Bureau: 1993 - 1994 Owner, Austerman's Office Supply: 1979 - 1994 Police Officer, City of Kodiak Commercial Fisherman Union Longshoreman Sporting Goods Store Manager Hunting and Fishing Lodge Owner: 1985 - 1990 Printing Shop Owner: 1975 - 1988 Newspaper Owner, Kadiak Times: 1976 - 1983

Special Interests:
Hunting, Fishing, Photography, Mountain Biking, Hiking

Service Organizations and Community Involvement:
President/Board Member, Kodiak Jaycees City of Kodiak Personnel Board President, Kodiak Chamber of Commerce Kodiak Island Hospital Advisory Board Commissioner, North Pacific Anadromous Fish Commission North Pacific and Bering Sea Fisheries Advisory Board US/Russia Intergovernmental Consultative Committee on Fisheries Ex-officio Member, Alaska Aerospace Development Corp. Board of Directors Pacific Fisheries Legislative Task Force Council of State Governments West (CSG West) Energy & Environment Committee Ex-officio Member, Fishery Industrial Technology Center (FITC) Policy Center in Kodiak Co-Founder, Kodiak Rodeo Association Chair, Ducks Unlimited Co-Founder, Kodiak Alaska State Parks Advisory Committee Elks Lodge National Rifle Association Pioneers of Alaska Kodiak Island Sportsmen Association Rotary

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 61 STUDENT LOAN FORGIVENESS SENATOR AUSTERMAN
(S) HES 01/30/2001
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 165 EDUCATION TAX ON EMPLOYMENT SENATOR AUSTERMAN
(S) FIN 04/17/2001
SB 203 REGIONAL DEVELOPMENT ORG TAX CREDIT SENATOR AUSTERMAN
(S) CRA 04/24/2001
SB 248 EXTENDING COUNCIL ON DOMESTIC VIOLENCE SENATOR AUSTERMAN
(S) JUD 01/18/2002
SB 277 DEFINITIONS OF FISHERIES BUSINESSES SENATOR AUSTERMAN
(S) RLS 04/09/2002
SCR 28 JOINT LEGIS SALMON INDUSTRY TASK FORCE SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 53 05/03/2002
SJR 10 US COAST GUARD FUNDING SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 19 04/23/2001
SJR 15 CHILEAN FARMED SALMON SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 22 07/07/2001
SJR 33 CONSTITUTIONAL AMENDMENT : TAX CAP SENATOR AUSTERMAN
(S) FIN 03/27/2002



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 3 DEPOSITS TO THE PERMANENT FUND REPRESENTATIVE ROKEBERG
(S) RES 04/25/2001
HB 48 HUNT/FISH LICENSE: NO SS# OR OATHS REQ'D REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 39 SLA 01 06/25/2001
HB 111 CIVIL LIABILITY AND LIVESTOCK REPRESENTATIVE COGHILL
(S) JUD 04/24/2001
HB 167 MOTOR VEH.LIC.PLATES: NATL GUARD/ANTIQUE REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 44 SLA 01 06/25/2001
HB 172 THERAPEUTIC COURTS/ SUPERIOR COURT JUDGES REPRESENTATIVE PORTER
CHAPTER 64 SLA 01 07/03/2001
HB 208 AQUATIC FARMS FOR SHELLFISH REPRESENTATIVE SCALZI
CHAPTER 81 SLA 02 06/20/2002
HB 411 PHYSICIAN ASSISTANTS REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 18 SLA 02 05/08/2002
HB 438 DISABLED VETERANS LICENSE PLATES REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 31 SLA 02 05/29/2002
HCR 6 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEKS REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 11 03/27/2001
HCR 20 SEPT 11 DAY OF REMEMBRANCE REPRESENTATIVE STEVENS
LEGIS RESOLVE 49 04/17/2002
HJR 30 DESECRATION OF U.S. FLAG REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 59 06/19/2002
HJR 37 ALASKA AIRLINES 70TH ANNIVERSARY REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 46 04/12/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 72 TAKE A CHILD HUNTING SEASON SENATOR KELLY
CHAPTER 68 SLA 01 07/03/2001
SB 78 MUNICIPAL REGULATION OF RADIO ANTENNAS SENATOR TAYLOR BY REQUEST
CHAPTER 19 SLA 01 04/27/2001
SB 80 APPROP: SPECIAL OLYMPICS SENATOR HALFORD
(S) RLS 02/15/2001
SB 84 PUBLIC UTILITY JOINT ACTION AGENCIES SENATOR TAYLOR
CHAPTER 4 SLA 01 03/27/2001
SB 90 OFFICE OF CITIZENSHIP ASSISTANCE SENATOR KELLY
(S) STA 02/14/2001
SB 130 ALASKA MARINE HIGHWAY AUTHORITY SENATOR TAYLOR
(S) FIN 04/27/2001
SB 140 SMALL WATER-POWER DEVELOPMENT PROJECTS SENATOR TORGERSON
CHAPTER 107 SLA 02 06/28/2002
SB 145 REGIONAL & VILLAGE PUB.SAFETY OFFICERS SENATOR HALFORD
CHAPTER 97 SLA 01 07/10/2001
SB 164 NO GAS PIPELINE OVER BEAUFORT SEA SENATOR TORGERSON
CHAPTER 29 SLA 01 05/16/2001
SB 191 INSURANCE POOLING BY AIR CARRIERS SENATOR TAYLOR
(S) FLD CONCUR(H)AM 05/15/2002
SB 198 STATEWIDE SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR HALFORD
CHAPTER 84 SLA 01 07/03/2001
SB 243 CHIROPRACTORS: SUNSET/LICENSING SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 39 SLA 02 06/06/2002
SB 266 FISHERY ENHANCEMENT LOANS SENATOR STEVENS
CHAPTER 26 SLA 02 05/18/2002
SB 271 MARINE AND RAIL TRANSPORTATION AUTHORITY SENATOR WARD
(S) FIN 05/09/2002
SB 295 LICENSING:DISCLOSURE OF MINORS' RECORDS SENATOR KELLY
CHAPTER 47 SLA 02 06/19/2002
SB 313 NO LEGIS APPROVAL OF AEROSPACE PROJECT SENATOR THERRIAULT
(S) JUD 02/27/2002
SB 320 MOTOR VEHICLE INSURANCE & REPAIRS SENATOR COWDERY
(S) L&C 03/01/2002
SCR 22 SOBRIETY AWARENESS MONTH: MARCH 2002 SENATOR WARD
LEGIS RESOLVE 42 04/17/2002
SJR 8 VOTING SITES AT MILITARY INSTALLATIONS SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 8 03/27/2001
SJR 9 NATIONAL MISSILE DEFENSE SYSTEM SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 7 03/27/2001
SJR 12 ELIMINATE MARRIAGE TAX PENALTY SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 13 03/27/2001
SJR 17 FEDERAL GUN POLICIES SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 21 07/07/2001
SJR 19 CONDEMN HATE CRIMES;REQUEST INVESTIGATION SENATOR LINCOLN
(S) STA 03/12/2001
SJR 23 CONST AM: APPROPRIATION/SPENDING LIMIT SENATOR DONLEY
(H) FIN 02/08/2002
SJR 32 CONST. AM:MARINE/RAIL TRANSPORTATION FUND SENATOR WARD
(S) FIN 05/09/2002
SR 301 PLEDGE OF ALLEGIANCE RESOLUTION SENATOR GREEN
SENATE RESOLVE 2 07/17/2002