21st-23rd Legislature (1999 -2004)

HOUSE
JIM WHITAKER





Representative Jim Whitaker
District: 31
Party: Republican

Legislative Service
1999-2002 Representative
2003-2004 Representative Resigned 10/27/03

Date/Place of Birth:
9/30/50; Bremerton, WA

Occupation:
Small Business Owner

Spouse:
Patricia (Jinx)

Children:
Victoria, Christine, Jennifer, Wendy

Residency in Alaska:
Fairbanks; 1987-present, 1974, 1965 Girdwood; 1964 Palmer; 1959

Education:
High School - Indiana, Pennsylvania, 1968, diploma College/University - University of Oregon, 1973, B.S. Journalism

Political and Government Positions:
Fairbanks City Council, 1995-98

Business and Professional Positions:
Small Business Owner since 1976

Service Organization(s) Membership:
Founding Member: Volunteers in Policing; Board Member: Festival Fairbanks; Former Board Member: Yukon Quest

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 194 DISASTER ASSISTANCE REPRESENTATIVE WHITAKER
CHAPTER 36 SLA 00 05/11/2000
HB 250 INCREASE LAND GRANT TO UNIV. OF ALASKA REPRESENTATIVE WHITAKER
(H) O&G 05/19/1999
HB 392 CONTINUANCES OF CINA HEARINGS REPRESENTATIVE WHITAKER
CHAPTER 45 SLA 00 05/11/2000



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 109 GLACIER BAY NATIONAL PARK REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 56 SLA 99 06/04/1999
HB 165 SCHOOL SAFETY PLAN REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) FIN 04/29/1999
HB 226 CREDITED SERVICE FOR ON-THE-JOB INJURIES REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 52 SLA 00 05/11/2000
HB 253 SCHOOL DISCIPLINARY AND SAFETY PROGRAM REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 114 SLA 00 06/06/2000
HB 270 PAYMENT FOR SEXUAL ABUSE EXAMINATIONS REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 57 SLA 00 05/16/2000
HB 387 FREEDOM OF RELIGION REPRESENTATIVE CROFT
(H) FIN 04/14/2000
HB 399 AK NATURAL GAS PIPELINE INCENTIVE ACT REPRESENTATIVE CROFT
(H) O&G 02/16/2000
HCR 5 EXTEND DALTON HWY TO ARCTIC OCEAN REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 26 06/22/1999
HJR 8 NATIONAL BALLISTIC MISSILE DEFENSE SYSTEM REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 1 03/26/1999
HJR 9 DESTROY BRADY BILL RECORDS REPRESENTATIVE CROFT
(S) STA 03/17/1999
HJR 11 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 8 05/06/1999
HJR 13 UNIVERSITY ENDOWMENT FOR RESEARCH REPRESENTATIVE THERRIAULT
LEGIS RESOLVE 14 05/26/1999
HJR 14 NATIONAL MUSEUM WOMEN'S HISTORY AK COUNCI REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 12 05/11/1999
HJR 51 ALASKA-CANADA RAIL FEASIBILITY STUDY REPRESENTATIVE JAMES
(H) TRA 03/01/2000
HJR 56 CONST. AM: PROHIBIT WILDLIFE INITIATIVES REPRESENTATIVE MORGAN
LEGIS RESOLVE 48 05/24/2000
SCR 15 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS SENATOR LINCOLN
LEGIS RESOLVE 39 04/14/2000

Legislative Service: