21st-28th Legislature (1999 -2014)

HOUSE
BETH KERTTULA





Representative Beth Kerttula
District: 3
Party: Democrat

Legislative Service
1999-2006 Representative
2007-2008 Representative Minority Leader
2009-2012 Representative House Minority Leader
2013-2014 Representative Resigned January 24, 2014

:

Beth's family has a long
history in Alaska starting in 1918, when her grandfather
Oscar spent the winter in Nome. In 1935 he returned with his
young family to the Matanuska Valley to farm. Beth's
father Jay has the honor of being the state's longest-
serving legislator and the only legislator to have served
as both House Speaker and Senate President. Her mother
Joyce was an English teacher and full-time volunteer as
Jay's office manager.


After growing up as a legislator's child in Juneau and
Palmer, Beth earned her BA from Stanford University and her
JD from the University of Santa Clara. She worked as an
attorney in both private and public practice before running
for office.


Beth has been elected seven times to the Alaska House of
Representatives from District 3 in Juneau. During her
public service she has been a strong voice for Alaskans
retaining control over their resource wealth and responsible
development and has been instrumental in oil and gas
decisions. Beth has also been a leader to restore civility,
ethics and non-partisan decision-making to the legislature.
She was the original sponsor of Alaska's world-renowned
cruise ship pollution legislation.


A trusted and respected leader, Beth served on the House
Finance Committee, was Minority Whip for 3 years, and is
currently the House Minority Leader - the highest rank for
a minority member in the House.


Beth's husband Jim Powell was Deputy Mayor of Juneau.
He works at the Department of Environmental Conservation and
is a PhD student at the University of Alaska.


Beth is a member of the Alaska Native Sisterhood, Camp
2, the Fil-Am and the Filipino Communities of Juneau, and
the Alaska Bar Association. Beth owns a very small jewelry
making business and enjoys reading, watching movies and just
being outside with Jim.

:
Beth resigned on January 24, 2014.

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 184 PERS BENEFITS FOR JUV INSTIT EMPLOYEES REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) FIN 04/15/2000
HB 254 RETIREE ORGANIZATION DUES REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) STA 01/10/2000
HB 273 INTERNET SERVICE PROVIDERS REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) JUD 03/27/2000
HB 291 ADMINISTRATIVE PROCEDURE NOTICES REPRESENTATIVE KERTTULA
CHAPTER 107 SLA 00 06/01/2000
HB 327 ONGOING RETIREMENT INCENTIVE PROGRAM REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) HES 02/02/2000
HB 371 REPORTS FROM MARINE PASSENGER VESSELS REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) L&C 03/23/2000
HB 395 PUPIL/TEACHER RATIO IN PUBLIC SCHOOLS REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) HES 02/16/2000
HJR 32 EXXON VALDEZ DAMAGE CLAIMS REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) CRA 03/24/1999
HJR 55 URGING US TO RATIFY MINE BAN TREATY REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) WTR 02/11/2000



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 9 PERSONS REQUIRED TO FILE SETTLEMENT INFO REPRESENTATIVE PORTER
CHAPTER 14 SLA 99 05/06/1999
HB 29 INSURANCE COVERAGE FOR CONTRACEPTIVES REPRESENTATIVES CROFT, PHILLIPS
(H) HES 02/11/2000
HB 31 APPROP: UAA CONSORTIUM LIBRARY REPRESENTATIVE CISSNA
(H) HES 01/19/1999
HB 38 PRIVACY PROTECTION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) JUD 01/19/1999
HB 53 PERMANENT FUND: ALLOWABLE ABSENCES REPRESENTATIVE SMALLEY
(H) STA 01/21/1999
HB 108 USE, REGULATION, AND OPERATION OF BOATS REPRESENTATIVE HUDSON
CHAPTER 28 SLA 00 05/11/2000
HB 110 SALE/LABELING OF MEAT/MILK PRODUCTS REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 68 SLA 99 06/23/1999
HB 134 SKI VIOLATIONS BAIL SCHEDULE REPRESENTATIVE HUDSON
(S) JUD 04/12/1999
HB 159 PERS PEACE OFFR STATUS CORRECTION EMPLOYE REPRESENTATIVE DAVIS
CHAPTER 121 SLA 00 06/06/2000
HB 165 SCHOOL SAFETY PLAN REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) FIN 04/29/1999
HB 215 APPROP: RENTERS' EQUIV REBATE PROGRAM REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) FIN 05/04/1999
HB 226 CREDITED SERVICE FOR ON-THE-JOB INJURIES REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 52 SLA 00 05/11/2000
HB 236 CREDITED PART-TIME SERVICE TRS REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 53 SLA 00 05/11/2000
HB 270 PAYMENT FOR SEXUAL ABUSE EXAMINATIONS REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 57 SLA 00 05/16/2000
HB 272 MUNICIPAL TAX: LOW INCOME HOUSING REPRESENTATIVES HALCRO, ROKEBERG
CHAPTER 79 SLA 00 05/24/2000
HB 298 REQUIRE HEALTH INS COVERAGE FOR DIABETES REPRESENTATIVE MURKOWSKI
CHAPTER 23 SLA 00 04/28/2000
HB 346 SERVICES FOR DISABLED PERSONS REPRESENTATIVE JOULE
CHAPTER 76 SLA 00 05/23/2000
HCR 19 WOMEN'S HISTORY MONTH/WOMEN'S DAY REPRESENTATIVE DAVIES
(S) STA 03/02/2000
HJR 14 NATIONAL MUSEUM WOMEN'S HISTORY AK COUNCI REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 12 05/11/1999
SB 247 VETERANS' ELIGIBILITY FOR LONGEVITY BONUS SENATOR LEMAN
CHAPTER 55 SLA 00 05/11/2000
SB 266 MARINE ANTI-FOULING PAINTS SENATOR LEMAN
CHAPTER 13 SLA 00 04/14/2000
SJR 18 EXXON VALDEZ DAMAGE CLAIMS SENATOR LINCOLN
LEGIS RESOLVE 36 04/14/2000