12th-21st Legislature (1981 -2000)

HOUSE
BEN GRUSSENDORF





Representative Ben Grussendorf
District: 2
Party: Democrat

Legislative Service
1981-2000 Representative
1985-1992 Representative Speaker of the House

BIRTH DATE/PLACE:
02/23/1942;
Grand Rapids, Minnesota

OCCUPATION:
Educator

SPOUSE:
Karen

CHILDREN:
Tim, Karla

EDUCATION:
High School: Grand Rapids, MN College/University: University of Minnesota, B.A. Post Graduate: University of Minnesota, M.A.; Washington State University

EMPLOYMENT:
Instructor, Sitka Community College; Teacher, Sitka High School, (National, State & Local Government/Social Sciences)

SERVICE ORGANIZATIONS:
Member, Lions; Member, Sitka Chamber of Commerce; Member, Alaska Native Brotherhood; Member, Elks; Member, Moose; Member, Pioneers of Alaska; Member, Sons of Norway

SPECIAL INTERESTS:
Hunting, fishing, wildlife viewing, exploring with the hound, public service

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
No Bills



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 106 SPECIAL APPROP: EDUCATION PURPOSES REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) HES 02/19/1999
HB 109 GLACIER BAY NATIONAL PARK REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 56 SLA 99 06/04/1999
HB 120 NATIONAL YOUTH CORPS FUNDING & TEACHERS REPRESENTATIVE MULDER
(H) MLV 02/26/1999
HB 215 APPROP: RENTERS' EQUIV REBATE PROGRAM REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) FIN 05/04/1999
HCR 10 SALE OF FOUR DAM POOL REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(S) L&C 05/12/1999
HJR 20 FEDERAL INCOME TAX MARRIAGE PENALTY REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 16 05/26/1999
HJR 32 EXXON VALDEZ DAMAGE CLAIMS REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) CRA 03/24/1999
HR 7 SOBRIETY AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE JOULE
HOUSE RESOLVE 7 03/26/1999