19th-25th Legislature (1995 -2008)

SENATE
LYDA GREEN





Senator Lyda Green
District: N
Party: Republican

Legislative Service
1995-2006 Senator
2007-2008 Senator Senate President

Date/Place of Birth:
October 16, 1938 Livingston, Texas

Residency in Alaska:
Anchorage: 1962 - 1966, 1968 - 1984 Wasilla: 1984 - present

Occupation:
Former Business Owner and Educator

Spouse:
Husband - Curtis, since 1961

Children:
Children - Shelton, Bradley, Kristie Leaf Grandchildren - Kelsie, Connor, Caleb, Noah, Daniel, Torri, Meijan, and Jiabao

Education:
Brazosport High School; Freeport, Texas: 1952 - 1956 Sam Houston State University; Huntsville, Texas: 1956 - 1959 University of Alaska Anchorage: 1986 - 1988 - Slingerland Language Arts Certification

Alaska State Senate:
1995 - present Co-Chair, Finance Committee: 2003 - present Chair, Health, Education & Social Services Committee: 1995 - 1996, 2001 - 2002 Chair, State Affairs Committee: 1997 - 1998 Vice-Chair, Health, Education & Social Services Committee: 2003 - 2004 Vice-Chair, State Affairs Committee: 1999 - 2000 Vice-Chair, Resources Committee: 1997 - 1998 Vice-Chair, Judiciary Committee: 1995 - 1996 Administrative Regulation Review Joint Committee: 2001 - 2004 Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2003 - present Select Committee on Legislative Ethics: 2003 - 2004 State/Federal Research & Development Committee: 2001 - 2004 Health, Education & Social Services Committee: 1997 - 1998, 2003 - present Finance Committee: 1999 - 2002 Resources Committee: 1999 - 2000 Legislative Council Joint Committee: 1997 - 1998 Transportation Committee: 1995 - 1998 Finance Subcommittees: - Chair, Community & Economic Development: 1999 - 2000 - Chair, Corrections: 2003 - present - Chair, Court System: 2003 - present - Chair, Governor's Office: 2003 - 2004 - Chair, Health & Social Services: 2001 - present - Chair, Labor: 1999 - 2000 - Chair, Legislature: 2003 - 2004 - Chair, Transportation and Public Facilities: 2005 - present - Vice-Chair, Public Safety: 2001 - 2002 - Administration: 1997 - 2000 - Court System: 1995 - 1996 - Education: 1995 - 1996 - Labor: 1997 - 1998 - Natural Resources: 1997 - 1998 - University of Alaska: 2001 - present Matanuska Susitna Caucus: 1995 - 2000

Political and Government Positions:
Matanuska-Susitna Caucus: 1999 - 2000 Alaska Seafood Marketing Institute: 1997 Energy Council: 1997 Legislative Management: 1997 Reapportionment Task Force: 1997 Governor's Council on Disabilities and Special Education: 1991 - 1994 Department of Education Special Education Regulations Task Force: 1993 - 1994

Business and Professional Positions:
Former Owner, The Study (education/tutorial) Adjunct Instructor, Mat-Su Community College: 1991 - 1993 Instructor's Assistant, UAA: 1991 Co-Owner, Anchorage Racquet Club: 1978 - 1988 Teacher, West High School: 1963 - 1964 Administrative Assistant, Pan American Petroleum (AMOCO): 1962-63, 1964-65

Service Organizations and Community Involvement:
Active in Palmer First Baptist Church Former PTA/PTO school volunteer Former Member and President, Mt. McKinley Lioness Club Former Chair, Miners and Trappers Ball Life Member - National Rifle Assocation Wasilla Sunrise Rotary Palmer Lion's Club

Special Interests:
Family, Reading, Bridge, Piano, Traveling, Tennis

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 98 TEACHER TENURE SENATOR GREEN
CHAPTER 89 SLA 99 06/30/1999
SB 173 CHARTER SCHOOLS SENATOR GREEN
(S) HES 05/11/1999
SB 197 BOARD OF AGRICULTURE AND CONSERVATION SENATOR GREEN
(S) RES 01/20/2000
SB 230 RIGHT TO WORK SENATOR GREEN
(S) L&C 01/31/2000
SJR 22 NATL. MUSEUM WOMEN'S HISTORY AK COUNCIL SENATOR GREEN
(S) RLS 04/27/1999
SJR 35 CONST AM: PERM FUND INCOME DISTRIBUTION SENATOR GREEN
(S) FIN 01/31/2000



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 18 APPROP: EARNINGS RESERVE TO PERM FUND REPRESENTATIVE BARNES
CHAPTER 120 SLA 00 06/06/2000
HB 80 EMPLOYMENT PREFERENCE FOR NAT'L GUARD REPRESENTATIVE MORGAN
CHAPTER 7 SLA 99 04/13/1999
HB 109 GLACIER BAY NATIONAL PARK REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 56 SLA 99 06/04/1999
HB 116 BOARD OF AGRICULTURE AND CONSERVATION REPRESENTATIVE JAMES
CHAPTER 81 SLA 00 05/24/2000
HB 191 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CONF COM APPTD H&S 05/01/2000
HJR 11 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 8 05/06/1999
HJR 14 NATIONAL MUSEUM WOMEN'S HISTORY AK COUNCI REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 12 05/11/1999
HJR 36 AMERICAN PSYCHOLOGICAL ASSOCIATION REPORT REPRESENTATIVE DYSON
LEGIS RESOLVE 18 05/26/1999
HJR 54 EXCLUDE AK NATL FORESTS FROM ROADLESS POL REPRESENTATIVE WILLIAMS
LEGIS RESOLVE 37 04/14/2000
SB 2 CRIMES OF MURDER & CHILD MURDERS SENATOR HALFORD
(S) FIN 01/28/1999
SB 3 CRIMES OF MURDER & CHILD MURDERS SENATOR HALFORD
CHAPTER 54 SLA 99 06/04/1999
SB 4 VICTIMS' RIGHTS/PRISONER'S PFD SENATOR HALFORD
VETOED BY GOVERNOR 06/08/2000
SB 12 FOREST PRACTICES: STREAMS/TRIBUTARIES SENATOR MACKIE
CHAPTER 3 SLA 99 03/19/1999
SB 13 DISCRETE SALMON STOCK MGMT AND ASSESSMENT SENATOR HALFORD
(S) RES 01/19/1999
SB 46 NAMING THE CAPITAL SCHOOL BLDG. SENATOR WARD
CHAPTER 16 SLA 99 05/07/1999
SB 77 LIABILITY RELATING TO FIREARMS SENATOR KELLY PETE
CHAPTER 17 SLA 99 05/11/1999
SB 102 TROOPER HECK MEMORIAL CORRIDOR SENATOR LINCOLN
CHAPTER 24 SLA 99 05/14/1999
SB 105 PUBLIC SCHOOL FUNDING SENATOR TAYLOR
(S) FIN 04/21/1999
SB 195 CERTIFICATE OF NEED PROGRAM SENATOR MILLER
(S) HES 01/18/2000
SJR 5 SNOWMACHINE USE IN DENALI NAT'L PARK SENATOR HALFORD
LEGIS RESOLVE 3 03/26/1999
SJR 25 VOLUNTARY SCHOOL PRAYER SENATOR WARD
LEGIS RESOLVE 27 06/22/1999
SJR 27 CONST.AM: CONSTITUTIONAL REVISION/AMENDMT SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 47 05/31/2000
SJR 31 SUBSISTENCE FOR URBAN AK NATIVES SENATOR WARD
(H) RES 04/19/2000
SR 1 SOBRIETY AWARENESS MONTH SENATOR WARD
SENATE RESOLVE 1 03/26/1999
SR 2 CLIFF GROH GALLERY SENATOR KELLY TIM
SENATE RESOLVE 2 04/12/1999