16th-26th Legislature (1989 -2010)

HOUSE
RICHARD FOSTER





Representative Richard Foster
District: 38
Party: Democrat

Legislative Service
1989-2006 Representative
2007-2008 Representative Majority Whip
2009-2010 Representative Deceased; October 13, 2009

Date/Place of Birth:
August 9, 1946 Nome, Alaska

Residency in Alaska:
Nome: 1946 - present

Occupation:
Retired Air Taxi

Education:
Nome High School: Graduated 1964 University of Alaska, Fairbanks - B.B.A.: 1964 - 1968

Military:
3 years service U.S. Army, Captain Vietnam Service Medal (2 tours) Bronze Star Medal Two Army Commendation Medals

Other Political and Government Positions:
Majority Whip: 1991 - present Co-Chair, Finance Committee: 1995 - 1996 Chair, Transportation Committee: 1991 - 1994 Co-Chair, Special Committee on Military & Veterans' Affairs: 1993 - 1994 Finance Committee: 1993 - 1994, 1997 - present Special Committee on Military & Veterans' Affairs: 1995 - 2000 Deferred Maintenance Task Force Committee: 1997 - 1998 Alcohol & Alcohol Abuse Task Force Committee: 1993 - 1994 Finance Subcommittees: - Chair, Court System: 1999 - 2000 - Chair, Military & Veterans' Affairs: 1993 - 2006 - Chair, Transportation & Public Facilities:1993 - 1998, 2001 - 2006 - Co-Chair, Governor: 1995 - 1996 - Co-Chair, Legislature: 1995 - 1996 Bush Caucus: 1989 - present

Business and Professional Positions:
Former Chair, Sitnasuak Native Corporation Former Board Member, Bering Straits Native Corporation Member, Nome Eskimo Community (IRA Council)

Service Organizations and Community Involvement:
Former Board Member, Nome Community Center Norton Sound Health Corporation NW Community College Rotary and Lions Clubs Pioneer Igloo #1 Federal Selective Service Board Nome Planning and Zoning Commission Nome School Board Nome City Council

Special Interests:
Enjoying the country, Music by Spank The Dog

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 71 KAWERAK INC AS REGIONAL HOUSING AUTHORITY REPRESENTATIVE FOSTER
CHAPTER 13 SLA 99 05/06/1999



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 13 REGULATION OF ESCROW ACCOUNTS REPRESENTATIVE ROKEBERG BY REQUEST
CHAPTER 30 SLA 99 05/27/1999
HB 22 INVESTIGATIONS BY MUNICIPAL ASSESSOR REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 4 SLA 99 03/26/1999
HB 60 TRADITIONAL ACCESS FOR HUNTING/FISHING REPRESENTATIVE MASEK
(H) RES 01/22/1999
HB 77 JOINT ARMED SERVICES COMMITTEE REPRESENTATIVE MURKOWSKI
CHAPTER 6 SLA 99 04/12/1999
HB 80 EMPLOYMENT PREFERENCE FOR NAT'L GUARD REPRESENTATIVE MORGAN
CHAPTER 7 SLA 99 04/13/1999
HB 93 RURAL ASSISTANCE HOUSING LOANS REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 03/25/1999
HB 101 CORPORATE PUBLIC UTILITY REINSTATEMENT REPRESENTATIVE MORGAN
CHAPTER 45 SLA 99 06/02/1999
HB 120 NATIONAL YOUTH CORPS FUNDING & TEACHERS REPRESENTATIVE MULDER
(H) MLV 02/26/1999
HB 157 PFD ALLOWABLE ABSENCES REPRESENTATIVE SANDERS
CHAPTER 71 SLA 99 06/23/1999
HB 311 NO SOC SEC. # REQ'D ON HUNT/FISH LICENSE REPRESENTATIVE COGHILL
(S) FIN 04/26/2000
HB 413 INTENSIVE FAMILY PRESERVATION SERVICES REPRESENTATIVE CISSNA
(H) FIN 04/17/2000
HJR 9 DESTROY BRADY BILL RECORDS REPRESENTATIVE CROFT
(S) STA 03/17/1999
HJR 11 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 8 05/06/1999
HJR 18 CONST. AM: ADMINISTRATIVE HEARINGS REPRESENTATIVE OGAN
(H) JUD 03/17/1999
HJR 20 FEDERAL INCOME TAX MARRIAGE PENALTY REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 16 05/26/1999
HJR 21 MILITARY BASE REALIGNMENT/CLOSURE ACTIONS REPRESENTATIVE MULDER
LEGIS RESOLVE 4 04/12/1999
HJR 22 AK NATIVE ON PACIFIC SALMON COMMISSION REPRESENTATIVE MASEK
(H) FSH 02/26/1999
HJR 51 ALASKA-CANADA RAIL FEASIBILITY STUDY REPRESENTATIVE JAMES
(H) TRA 03/01/2000
HJR 52 CONFIRM BOARD OF CERTAIN PUBLIC CORPS REPRESENTATIVE JAMES
RETURNED TO (H) RLS 04/15/2000
HJR 56 CONST. AM: PROHIBIT WILDLIFE INITIATIVES REPRESENTATIVE MORGAN
LEGIS RESOLVE 48 05/24/2000