12th-21st Legislature (1981 -2000)

SENATE
AL ADAMS





Senator Al Adams
District: S
Party: Democrat

Legislative Service
1981-1988 Representative
1989-2000 Senator

BIRTH DATE/PLACE:
06/18/1942;
Kotzebue, Alaska

OCCUPATION:
State Senator;
Executive Consultant, Native Firm

SPOUSE:
Diane

CHILDREN:
Bart, Luke, Michelle, Herbert, Guy, Al Jr.

EDUCATION:
High School: Mt. Edgecumbe, diploma Technical/Vocational: RCA Institute College/University: University of Alaska, Fairbanks

EMPLOYMENT:
Self-employed, Adams Management Services;
President, Kikiktagnuk Inupiat Corporation;
Executive Vice-President, NANA Regional Corporation;
Member, Alaska Native Claims Appeals Board;
Director, Rural Development, Department of Community and Regional Affairs

SPECIAL INTERESTS:
Family activities, fishing, hunting,
basketball, reading, cooking

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 274 STUDENT LOAN CORP;MUNICIP BOND BANK;AHFC SENATOR ADAMS
(S) STA 02/15/2000
SJR 1 CONST. AMDT: SUBSISTENCE PREFERENCE SENATORS ADAMS, HOFFMAN, LINCOLN
(S) RES 01/19/1999



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HJR 11 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 8 05/06/1999
HJR 56 CONST. AM: PROHIBIT WILDLIFE INITIATIVES REPRESENTATIVE MORGAN
LEGIS RESOLVE 48 05/24/2000
SB 46 NAMING THE CAPITAL SCHOOL BLDG. SENATOR WARD
CHAPTER 16 SLA 99 05/07/1999
SB 102 TROOPER HECK MEMORIAL CORRIDOR SENATOR LINCOLN
CHAPTER 24 SLA 99 05/14/1999
SB 231 NAMING AK NATIVE VETERANS' HONOR BRIDGE SENATOR LINCOLN
CHAPTER 22 SLA 00 04/28/2000
SB 267 SAME DAY AIRBORNE HUNTING SENATOR KELLY PETE
CHAPTER 20 SLA 00 04/24/2000
SCR 15 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS SENATOR LINCOLN
LEGIS RESOLVE 39 04/14/2000