18th-21st Legislature (1993 -2000)

HOUSE
JERRY SANDERS





Representative Jerry Sanders
District: 19
Party: Republican

Legislative Service
1993-2000 Representative

Date/Place of Birth:
5/28/41; Carmi, IL

Occupation:
Print Shop Owner

Spouse:
Ethel Kungesuk

Children:
Six Children

Residency in Alaska:
Kodiak 1959-62; Old Harbor 1962-63; Fairbanks 1974-75; Valdez 1975-76; Anchorage 1976-present

Education:
High School - East Side High School, East St. Louis, IL 1957

Military Service:
U.S. Navy, 4 years service, E3

Political and Government Positions:
State Representative; Chair, Economic Development Committee; Vice Chair, Rules Committee, State Affairs Committee; Member, Community & Regional Affairs Committee, Labor & Commerce Committee, International Trade & Tourism Committee, Special Committee on Oil & Gas, Legislative Council; Member, Telecommunications Information Council, Western Legislative Council, National Conference of State Legislatures, American Legislative Exchange Council, National Republican Legislators Association; Appointee, Finance Conference Committee on Department of Transportation Budget; Appointee, Alaska Job Training Council; Delegate, Pacific Northwest Economic Region National Republican Legislators Association

Business and Professional Positions:
President, The Print Shop, Inc.; Longshoreman (20 years); Teamster (23 years)

Service Organization(s) Membership:
American Legion Post #28; Common Sense For Alaska; National Rifle Association; Resource Development Council

Special Interests:
Hunting, fishing, camping, enjoy reading cultural, historical and financial nonfiction.

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 8 PERSONAL PERMANENT FUND DIVIDEND ACCOUNTS REPRESENTATIVE SANDERS
(H) STA 01/13/1997
HB 90 INFORMED CONSENT BEFORE ABORTIONS REPRESENTATIVE SANDERS
(H) HES 01/27/1997
HB 131 ADVISORY VOTE ON CAPITAL PUNISHMENT REPRESENTATIVE SANDERS
(H) JUD 02/13/1997
HB 220 NEW BUSINESS INCENTIVE PROGRAM REPRESENTATIVE SANDERS
(H) FIN 04/18/1997
HJR 1 LIMIT LEGISLATIVE SESSION TO 90 DAYS REPRESENTATIVES ROKEBERG, SANDERS
(H) FIN 04/16/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 87 TRAFFIC OFFENSES IN HIGHWAY WORK ZONES REPRESENTATIVE ELTON
(H) RLS 03/11/1998
HB 159 TOBACCO PURCHASE, POSSESSION, SALE, ETC. REPRESENTATIVE KOTT
(S) HES 05/10/1997
HB 171 ENVIRON. POLICY & CHANGE NAME OF D.E.C. REPRESENTATIVE HODGINS
(H) RES 03/05/1997
HB 232 INDEPENDENT DIV. OF ADMIN. HEARINGS REPRESENTATIVE OGAN
(H) JUD 04/04/1997
HB 234 ABORTIONS UNDER GENERAL RELIEF PROGRAM REPRESENTATIVE MARTIN
(S) FIN 02/04/1998
HB 339 AUDIT OF CHILD SUPPORT ENFORCEMENT AGENCY REPRESENTATIVE HODGINS
(H) HES 03/18/1998
HB 412 TRANSFER RAILROAD LAND TO WHITTIER REPRESENTATIVE COWDERY
(H) FIN 03/19/1998
HCR 1 NORTH SLOPE NATURAL GAS PROJECT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 2 03/12/1997
HJR 14 SUPPORT AMERICAN LAND SOVEREIGNTY ACT REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 31 06/11/1997
HJR 29 FUNDING FOR PROSTATE CANCER RESEARCH REPRESENTATIVE ELTON
LEGIS RESOLVE 57 04/08/1998
SB 159 NEW BUSINESS INCENTIVE PROGRAM SENATOR PEARCE
CHAPTER 8 SLA 98 04/06/1998
SJR 3 PRISONER RIGHTS LIMITED TO FEDERAL RIGHTS SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 59 05/08/1998

Legislative Service: