17th-21st Legislature (1991 -2000)

HOUSE
GAIL PHILLIPS





Representative Gail Phillips
Speaker of the House
District: 7
Party: Republican

Legislative Service
1991-2000 Representative
1995-1998 Representative Speaker of the House

Date/Place of Birth:
5/15/44; Juneau, AK

Occupation:
Public Service

Spouse:
Walter

Children:
Robin, Kim

Residency in Alaska:
Lifelong; Juneau, Nome, Fairbanks, Anchorage, Homer

Education:
High School - Nome High School, 1958-62, diploma College/University - University of Alaska Fairbanks, 1962-67, B.A. Business Education Post Graduate - University of Alaska, Miscellaneous Courses

Political and Government Positions:
Speaker of the House, 1995-1998; House Majority Leader, 1993-94; Legislative Aide to Senate President, 1989-90; Legislative Committee Chair, Alaska State Municipal League; Kenai Peninsula Borough Assembly, 1986-88; Homer City Council, 1981-84; State Secretary, Republican Party of Alaska, 1982-88

Business and Professional Positions:
Partner, Lindphil Mining Company, 1983-present; Owner, Quiet Sports Store, 1978-84; Airline Employee, Western Airlines and Wein Air Alaska, 1969-79; Business Education Teacher, Nome High School, 1967-69

Service Organization(s) Membership:
Kenai Peninsula College Council: Board Member, Past Chair; Member: Kenai Peninsula Chambers of Commerce; Homer United Methodist Church; Resource Development Council; Homer Emblem Club; Pioneers of Alaska; Iditarod Trail Commitee

Special Interests:
Family and friends, politics, mining, statewide transportation improvements

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 227 CAPITAL IMPROVEMENT PROJECT AUTHORITY REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) FIN 03/13/1998
HB 357 SPECIAL OLYMPICS 2001 REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) FIN 01/26/1998
HB 373 FOREST RESOURCES REPRESENTATIVE PHILLIPS
PASSED (S) ON RECON 05/12/1998
HCR 8 DEFERRED MAINTENANCE TASK FORCE REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 14 04/18/1997
HCR 11 NORTHSTAR AGREEMENT LITIGATION REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) RLS 02/27/1997
HJR 45 BIENNIAL STATE BUDGET REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) JUD 04/30/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 4 DNR/FISH & GAME PERMITS/PLANS/DISPOSALS REPRESENTATIVE KELLY
WITHDRAWN BY SPONSR 01/28/1998
HB 6 RELEASE OF INFORMATION ABOUT MINORS REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 64 SLA 97 06/04/1997
HB 116 WORKERS COMPENSATION SELF-INSURANCE GROUP REPRESENTATIVE KOTT
(S) RLS 05/09/1998
HB 241 PAYMENT OF COSTS ALASKA PIONEERS' HOME REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 101 SLA 97 07/01/1997
HB 309 NAMING ATWOOD BLDG IN ANCHORAGE REPRESENTATIVE COWDERY
CHAPTER 3 SLA 98 03/06/1998
HB 334 TUITION WAIVER FOR POLICE WIDOW/CHILD REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 38 SLA 98 05/20/1998
HB 350 INSURANCE COVERAGE FOR CONTRACEPTIVES REPRESENTATIVE CROFT
(S) FIN 05/08/1998
HB 363 DISCLOSURE OF SOCIAL SECURITY NO. REPRESENTATIVE KEMPLEN
(H) L&C 01/28/1998
HCR 1 NORTH SLOPE NATURAL GAS PROJECT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 2 03/12/1997
HCR 4 DHSS RECORDS FOR DELINQUENTS & CINA REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 24 05/08/1997
HCR 18 80 YEAR ANNIV OF UNIV. ALASKA FAIRBANKS REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 32 06/11/1997
HJR 2 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE REPRESENTATIVES ROKEBERG, JAMES
(S) RLS 05/04/1998
HJR 14 SUPPORT AMERICAN LAND SOVEREIGNTY ACT REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 31 06/11/1997
HJR 47 CONST AM: APPELLATE JUDGES REPRESENTATIVE COWDERY
(H) RLS 05/01/1998
HJR 59 DESECRATION OF U.S. FLAG REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 84 06/01/1998
SB 175 AIDEA REVENUE BONDS FOR INTERTIES SENATOR SHARP
CHAPTER 103 SLA 97 07/02/1997
SJR 3 PRISONER RIGHTS LIMITED TO FEDERAL RIGHTS SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 59 05/08/1998

Legislative Service: