18th-21st Legislature (1993 -2000)

SENATE
SEAN PARNELL





Senator Sean Parnell
District: I
Party: Republican

Legislative Service
1993-1996 Representative
1997-2000 Senator

Date/Place of Birth:
11/19/62; Hanford, CA

Occupation:
Attorney

Spouse:
Sandy

Children:
Grace, Rachel

Residency in Alaska:
Anchorage, 1973-present

Education:
High School - East Anchorage High School College/University - Pacific Lutheran University, 1980-84, B.B.A. Post Graduate - University of Puget Sound School of Law, 1984-87, J.D.

Political and Government Positions:
Member, Telecommunications Information Council; Member, Energy Council; Member, Western Legislative Timber Task Force; Bayshore-Klatt Community Council; Dissenting Member, Long Range Financial Planning Commission; Member, Uniform Code Revision Commission

Business and Professional Positions:
Owner of a law practice

Service Organization(s) Membership:
Member, National Federation of Independent Business; Rotary, 1990-92; Anchorage Chamber of Commerce, 1987-91; Volunteer mentor for high school youth groups and organizations, 1988-91

Special Interests:
Family, teaching and coaching high school youth, running, reading, softball

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 76 BUDGET: RESULTS BASED GOVT. SENATOR PARNELL
CHAPTER 27 SLA 98 05/05/1998
SB 208 VOTER APPROVAL OF SERVICE AREA CHANGES SENATOR PARNELL
(H) RLS 03/20/1998
SB 232 ELECTRONIC RECORDS; RECORD REQUIREMENTS SENATOR PARNELL
CHAPTER 65 SLA 98 06/03/1998
SB 295 LURING OR ENTICING A CHILD SENATOR PARNELL
(S) FIN 03/26/1998
SB 316 REHAB PROGRAM DOMESTIC VIO. PERPETRATOR SENATOR PARNELL
(S) JUD 02/16/1998
SB 317 SCHOOL BUSES SENATOR PARNELL
(S) HES 02/16/1998
SB 325 PROPERTY TAX EXEMPTION FOR DISABLED SENATOR PARNELL BY REQUEST
(S) CRA 02/16/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 16 JUVENILE DELINQUENCY PROCEDURES REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 107 SLA 98 06/17/1998
HB 65 PARTIAL-BIRTH ABORTIONS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 15 SLA 97 05/02/1997
HB 158 RIGHT TO ATTEND SCHOOL ON PART-TIME BASIS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 60 SLA 97 05/30/1997
HB 334 TUITION WAIVER FOR POLICE WIDOW/CHILD REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 38 SLA 98 05/20/1998
HB 356 JOINT COMMITTEE ON MILITARY BASES REPRESENTATIVE MULDER
CHAPTER 31 SLA 98 05/14/1998
HB 387 DENTISTS ABILITY TO DO CPR REPRESENTATIVE THERRIAULT
CHAPTER 33 SLA 98 05/14/1998
HB 395 CIVIL LIABILITY FOR EMERGENCY AID REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 32 SLA 98 05/14/1998
HCR 6 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 41 06/11/1997
HCR 18 80 YEAR ANNIV OF UNIV. ALASKA FAIRBANKS REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 32 06/11/1997
HJR 12 LEASES IN NATL PETROLEUM RESERVE REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 5 03/12/1997
HJR 16 SUPPORT FEDERAL BALANCED BUDGET AMENDMENT REPRESENTATIVE VEZEY
LEGIS RESOLVE 20 05/07/1997
HJR 59 DESECRATION OF U.S. FLAG REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 84 06/01/1998
SB 25 AUTOMATED VICTIM NOTIFICATION SYSTEM SENATOR ELLIS
CHAPTER 73 SLA 97 06/12/1997
SB 77 ALASKA DAY OF PRAYER SENATOR TAYLOR
CHAPTER 11 SLA 97 04/23/1997
SB 134 HOME SCHOOLING EDUCATION PROGRAM SENATOR LEMAN
CHAPTER 68 SLA 97 06/04/1997
SB 218 CRIMES OF MURDER & CHILD MURDERS SENATOR HALFORD
3RD RDG,5/12 CAL(H) 05/12/1998
SB 219 OFFICE OF VICTIMS' ADVOCACY SENATOR HALFORD
(H) FIN 05/10/1998
SB 241 POSTSECONDARY SCHOOL TAX CREDIT SENATOR LEMAN
(S) FIN 02/06/1998
SJR 7 AK NAT'L GUARD YOUTH CORPS CHALLENGE PROG SENATOR PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 7 03/12/1997
SJR 9 ENDORSING ANWR LEASING SENATOR PEARCE
LEGIS RESOLVE 3 03/12/1997
SJR 35 CONST AM: PARTICIPATION IN ABORTION SENATOR MILLER
FAILD(H) RECON NTCE 05/11/1998
SJR 37 CONST AM: MINORS' ABORTIONS SENATOR LEMAN
(S) FIN 03/24/1998

Legislative Service: