11th-20th Legislature (1979 -1998)

HOUSE
TERRY MARTIN





Representative Terry Martin
District: 14
Party: Republican

Legislative Service
1979-1998 Representative

BIRTH DATE/PLACE:
01/17/1936; Baltimore, Maryland

OCCUPATION:
Certified Teacher, Legislator

EDUCATION:
High School: Baltimore Polytechnic, 1957-1959
College/University: University of Oklahoma, 1959-1962, B.S.
Government Certified Teacher
Post Graduate: University of Alaska Anchorage;
University of Alaska Southeast; Alaska Methodist University;
University of Alaska Fairbanks

EMPLOYMENT:
Executive Director, Boys' Club of Alaska, 1966-1974; United States Public Health Advisor, 1962-1967; Owner, Med-Alaska Supply Co., 1977-1981; Certified Teacher, Alaska; Certified Teacher, Oklahoma

SERVICE ORGANIZATION:
Founder, Boys' Club of Alaska; Co-Founder, Girls' Club of Alaska; Originator, Mayor's Midnight Sun Marathon; Director, American Legion Baseball; Member, Kiwanis Club; National Rifle Association; YMCA Armed Services Advisory Board; Alaska 2000 Education Committee; Department of Education State Social Studies Committee

SPECIAL INTERESTS:
Sports, gardening, physical fitness

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 82 APPROP: TO PERMANENT FUND PRINCIPAL REPRESENTATIVE MARTIN
(H) FIN 01/22/1997
HB 83 REGULATION OF COMMERCIAL VEHICLES REPRESENTATIVE MARTIN
VETOED BY GOVERNOR 06/04/1997
HB 84 PULL-TABS LIMITED TO CERTAIN TAX-EXEMPTS REPRESENTATIVE MARTIN
(H) STA 01/22/1997
HB 156 CHARITABLE GAMING REPRESENTATIVE MARTIN
(H) STA 02/24/1997
HB 174 DISPOSAL & TAXATION OF STATE LAND REPRESENTATIVE MARTIN
(H) RES 03/06/1997
HB 234 ABORTIONS UNDER GENERAL RELIEF PROGRAM REPRESENTATIVE MARTIN
(S) FIN 02/04/1998
HB 265 REPORTS & RECORDS OF & TO STATE AGENCIES REPRESENTATIVE MARTIN
CHAPTER 6 SLA 98 03/30/1998
HB 297 DEFINITION OF GENERAL FUND/TREASURY REPRESENTATIVE MARTIN
(H) FIN 01/12/1998
HJR 5 CONST AM: FREEDOM OF CONSCIENCE REPRESENTATIVE MARTIN
(H) RLS 04/02/1998
HJR 6 USE OF INITIATIVE TO AMEND CONSTITUTION REPRESENTATIVE MARTIN
(H) STA 01/13/1997
HJR 7 VOTER APPROVAL FOR NEW TAXES REPRESENTATIVE MARTIN
(H) JUD 02/27/1997



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 2 PERMANENT FUND DIVIDEND ELIGIBILITY REPRESENTATIVES KOTT, MULDER
CHAPTER 44 SLA 98 05/22/1998
HB 37 PARENTAL CONSENT BEFORE MINOR'S ABORTION REPRESENTATIVES KELLY, KOHRING, VEZEY, MULDER
(H) FIN 03/10/1997
HB 158 RIGHT TO ATTEND SCHOOL ON PART-TIME BASIS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 60 SLA 97 05/30/1997
HB 171 ENVIRON. POLICY & CHANGE NAME OF D.E.C. REPRESENTATIVE HODGINS
(H) RES 03/05/1997
HB 412 TRANSFER RAILROAD LAND TO WHITTIER REPRESENTATIVE COWDERY
(H) FIN 03/19/1998
HCR 18 80 YEAR ANNIV OF UNIV. ALASKA FAIRBANKS REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 32 06/11/1997
HJR 14 SUPPORT AMERICAN LAND SOVEREIGNTY ACT REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 31 06/11/1997
HJR 21 REQUESTING CONGRESS TO AMEND ANILCA REPRESENTATIVE MASEK
(H) RLS 05/05/1997
HJR 36 REAPPORTIONMENT BOARD & REDISTRICTING REPRESENTATIVE GREEN
(H) RLS 03/06/1998
HJR 59 DESECRATION OF U.S. FLAG REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 84 06/01/1998
SJR 3 PRISONER RIGHTS LIMITED TO FEDERAL RIGHTS SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 59 05/08/1998