19th-25th Legislature (1995 -2008)

HOUSE
VIC KOHRING





Representative Vic Kohring
District: 26
Party: Republican

Legislative Service
1995-2006 Representative
2007-2008 Representative Resigned 7/19/07

Date/Place of Birth:
8/2/58; Waukegan, IL

Spouse:
Tatiana

Children:
Anna

Occupation:
Construction

Residency in Alaska:
Chugiak; 1963-69 Anchorage; 1969-76 Wasilla; 1976-present

Education:
High School - Dimond, 1973-76, diploma College/University - Alaska Pacific University, 1987, B.A. Post Graduate - Alaska Pacific University, 1989, M.B.A.

Political and Government Positions:
State Representative, District 14, 1995-Present; Alaska Housing Finance Corporation Board of Directors, 1991-94; Wasilla Planning and Utilities Commission, 1991-94.

Service Organization(s) Membership:
Wasilla Chamber of Commerce; Palmer Chamber of Commerce; National Rifle Association; Iditarod Trail Committee

Special Interests:
Fishing, hunting, family activities

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 37 PARENTAL CONSENT BEFORE MINOR'S ABORTION REPRESENTATIVES KELLY, KOHRING, VEZEY, MULDER
(H) FIN 03/10/1997
HB 149 PREFER CONSUMPTIVE USE SALMON FISHERIES REPRESENTATIVE KOHRING
(H) FSH 02/19/1997
HB 154 REGULATORY TAKING OF PRIVATE PROPERTY REPRESENTATIVE KOHRING
(H) STA 02/24/1997
HB 282 SURCHARGE ON FINES; YOUTH COURTS REPRESENTATIVE KOHRING
WITHDRAWN BY SPONSR 05/12/1998
HB 283 SPORT FISHING LICENSE FOR BLIND PERSON REPRESENTATIVE KOHRING
(H) FSH 05/10/1997
HB 400 DEPT OF COMMUNITY & ECONOMIC DEVELOPMENT REPRESENTATIVE KOHRING
(H) RLS 04/29/1998
HB 455 TRANSFERRING CERTAIN DEC FUNCTIONS REPRESENTATIVE KOHRING
(H) RES 02/18/1998
HB 457 STATE PROJECT LABOR AGREEMENTS REPRESENTATIVE KOHRING
(H) L&C 02/18/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 15 MOVE LEGISLATURE TO ANCHORAGE REPRESENTATIVE ROKEBERG
(H) STA 01/13/1997
HB 34 LEGISLATIVE PER DIEM REPRESENTATIVE BRICE
(H) STA 01/13/1997
HB 42 MOVE LEGISLATURE TO ANCHORAGE REPRESENTATIVE GREEN
(H) STA 01/13/1997
HB 47 TELEPHONE VICTIM NOTIFICATION SYSTEM REPRESENTATIVE KEMPLEN
(H) RLS 05/08/1997
HB 51 DEPT OF ENV. CONSERV./WATER/PENALTIES REPRESENTATIVES ROKEBERG, KELLY
CHAPTER 94 SLA 98 06/12/1998
HB 65 PARTIAL-BIRTH ABORTIONS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 15 SLA 97 05/02/1997
HB 90 INFORMED CONSENT BEFORE ABORTIONS REPRESENTATIVE SANDERS
(H) HES 01/27/1997
HB 116 WORKERS COMPENSATION SELF-INSURANCE GROUP REPRESENTATIVE KOTT
(S) RLS 05/09/1998
HB 131 ADVISORY VOTE ON CAPITAL PUNISHMENT REPRESENTATIVE SANDERS
(H) JUD 02/13/1997
HB 158 RIGHT TO ATTEND SCHOOL ON PART-TIME BASIS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 60 SLA 97 05/30/1997
HB 159 TOBACCO PURCHASE, POSSESSION, SALE, ETC. REPRESENTATIVE KOTT
(S) HES 05/10/1997
HB 161 DEREGULATION OF GARBAGE UTILITIES REPRESENTATIVE JAMES
WITHDRAWN BY SPONSR 04/30/1998
HB 166 CAPITAL PUNISHMENT FOR CHILD MURDER REPRESENTATIVE MASEK
(H) JUD 03/05/1997
HB 168 TRADITIONAL ACCESS FOR TRADITIONAL ACTIVI REPRESENTATIVE MASEK
VETOED BY GOVERNOR 05/09/1998
HB 171 ENVIRON. POLICY & CHANGE NAME OF D.E.C. REPRESENTATIVE HODGINS
(H) RES 03/05/1997
HB 229 CHARTER SCHOOL ESTABLISHMENT & OPERATION REPRESENTATIVE VEZEY
(H) HES 04/04/1997
HB 232 INDEPENDENT DIV. OF ADMIN. HEARINGS REPRESENTATIVE OGAN
(H) JUD 04/04/1997
HB 234 ABORTIONS UNDER GENERAL RELIEF PROGRAM REPRESENTATIVE MARTIN
(S) FIN 02/04/1998
HB 246 GEORGE W. PALMER MEMORIAL BRIDGE REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 110 SLA 97 07/02/1997
HB 255 SUBSISTENCE HUNTING AND FISHING REPRESENTATIVE BARNES
(H) RES 04/18/1997
HB 295 ENFORCEMENT OF SUBSISTENCE LAWS REPRESENTATIVE HODGINS
(H) RES 01/12/1998
HB 299 EXCISE TAX ON TOBACCO PRODUCTS REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) RLS 05/02/1998
HB 309 NAMING ATWOOD BLDG IN ANCHORAGE REPRESENTATIVE COWDERY
CHAPTER 3 SLA 98 03/06/1998
HB 324 MUNICIPAL LIEN FOR UTILITY IMPROVEMENTS REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 115 SLA 98 06/19/1998
HB 339 AUDIT OF CHILD SUPPORT ENFORCEMENT AGENCY REPRESENTATIVE HODGINS
(H) HES 03/18/1998
HB 363 DISCLOSURE OF SOCIAL SECURITY NO. REPRESENTATIVE KEMPLEN
(H) L&C 01/28/1998
HB 380 REDUCE ROYALTY ON COOK INLET OIL & GAS REPRESENTATIVE HODGINS
CHAPTER 29 SLA 98 05/07/1998
HB 405 FLEEING OR EVADING A PEACE OFFICER REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 136 SLA 98 06/25/1998
HB 412 TRANSFER RAILROAD LAND TO WHITTIER REPRESENTATIVE COWDERY
(H) FIN 03/19/1998
HJR 1 LIMIT LEGISLATIVE SESSION TO 90 DAYS REPRESENTATIVES ROKEBERG, SANDERS
(H) FIN 04/16/1998
HJR 2 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE REPRESENTATIVES ROKEBERG, JAMES
(S) RLS 05/04/1998
HJR 5 CONST AM: FREEDOM OF CONSCIENCE REPRESENTATIVE MARTIN
(H) RLS 04/02/1998
HJR 21 REQUESTING CONGRESS TO AMEND ANILCA REPRESENTATIVE MASEK
(H) RLS 05/05/1997
HJR 47 CONST AM: APPELLATE JUDGES REPRESENTATIVE COWDERY
(H) RLS 05/01/1998
HJR 57 AMEND US CONSTIT. TO LIMIT FED. COURTS REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 72 06/01/1998
HJR 62 BRING BALTO BACK TO ALASKA REPRESENTATIVE OGAN
LEGIS RESOLVE 75 06/01/1998
SB 11 SCHOOL DEBT REIMBURSEMENT SENATOR HALFORD
CHAPTER 77 SLA 98 06/08/1998
SB 77 ALASKA DAY OF PRAYER SENATOR TAYLOR
CHAPTER 11 SLA 97 04/23/1997
SB 141 CONCEALED HANDGUN PERMITS/FIREARM POSSESS SENATOR GREEN
CHAPTER 1 SLA 98 01/14/1998
SB 180 STATE RIGHTS-OF-WAY: RS 2477 SENATOR HALFORD
CHAPTER 26 SLA 98 05/05/1998
SB 209 TASK FORCE ON PRIVATIZATION SENATOR WARD
3RD RDG,5/12 CAL(H) 05/11/1998
SCR 2 MANAGEMENT OF WILDLIFE RESOURCES SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 51 03/20/1998
SJR 3 PRISONER RIGHTS LIMITED TO FEDERAL RIGHTS SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 59 05/08/1998
SJR 35 CONST AM: PARTICIPATION IN ABORTION SENATOR MILLER
FAILD(H) RECON NTCE 05/11/1998