19th-30th Legislature (1995 -2018)

HOUSE
PETE KELLY





Representative Pete Kelly
District: 31
Party: Republican

Legislative Service
1995-1998 Representative
1999-2016 Senator
2017-2018 Senator Senate President

Biography:
Born

Fairbanks, Alaska
Family

Wife - Perri 34 years
Three Children
Education

Monroe High School Graduated 1974,
Bachelor of Science – Management, Liberty University, Virginia 1996
Work History

Heavy Equipment Operator
Real Estate Agent
Sales Manager, K101FM
Owner, Kelly Communications
Director of State Relations, University of Alaska
Special Assistant to the Governor
Board of Director, Humble Raven Ministries
Legislative

Alaska State Senate 1999-2003
State House 1995-1999
Co-Chair Senate Finance
Member House Finance Committee
Member Senate Resource Committee
Chair University Budget Subcommittee
Chair Health and Social Services Budget Subcommittee

:

\r\nSenator Pete Kelly\r\n

District A, Republican

\r\n

Born

\r\n
    \r\n
  • Fairbanks, Alaska
  • \r\n
\r\n

Family

\r\n
    \r\n
  • Wife - Perri 34 years
  • \r\n
  • Three Children
  • \r\n
\r\n

Education

\r\n
    \r\n
  • Monroe High School Graduated 1974,
  • \r\n
  • Bachelor of Science – Management, Liberty University, Virginia 1996
  • \r\n
\r\n

Work History

\r\n
    \r\n
  • Heavy Equipment Operator
  • \r\n
  • Real Estate Agent
  • \r\n
  • Sales Manager, K101FM
  • \r\n
  • Owner, Kelly Communications
  • \r\n
  • Director of State Relations, University of Alaska
  • \r\n
  • Special Assistant to the Governor
  • \r\n
  • Board of Director, Humble Raven Ministries
  • \r\n
\r\n

Legislative

\r\n
    \r\n
  • Alaska State Senate 1999-2003
  • \r\n
  • State House 1995-1999
  • \r\n
  • Co-Chair Senate Finance
  • \r\n
  • Member House Finance Committee
  • \r\n
  • Member Senate Resource Committee
  • \r\n
  • Chair University Budget Subcommittee
  • \r\n
  • Chair Health and Social Services Budget Subcommittee
  • \r\n

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 4 DNR/FISH & GAME PERMITS/PLANS/DISPOSALS REPRESENTATIVE KELLY
WITHDRAWN BY SPONSR 01/28/1998
HB 5 CRIMINAL PROSECUTION OF MINORS REPRESENTATIVE KELLY
(H) JUD 01/13/1997
HB 6 RELEASE OF INFORMATION ABOUT MINORS REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 64 SLA 97 06/04/1997
HB 16 JUVENILE DELINQUENCY PROCEDURES REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 107 SLA 98 06/17/1998
HB 37 PARENTAL CONSENT BEFORE MINOR'S ABORTION REPRESENTATIVES KELLY, KOHRING, VEZEY, MULDER
(H) FIN 03/10/1997
HB 45 RUNAWAY AND MISSING MINORS REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 8 SLA 97 04/10/1997
HB 46 MINING: CREDITS/LEASES/REC. AREA REPRESENTATIVES KELLY, THERRIAULT
CHAPTER 56 SLA 97 05/30/1997
HB 51 DEPT OF ENV. CONSERV./WATER/PENALTIES REPRESENTATIVES ROKEBERG, KELLY
CHAPTER 94 SLA 98 06/12/1998
HB 62 CHILD CARE BY WELFARE RECIPIENTS REPRESENTATIVE KELLY
(H) HES 01/13/1997
HB 254 UNIVERSITY TUITION PAYMENT PROGRAM REPRESENTATIVE KELLY
(H) RLS 04/30/1997
HB 267 DOMESTIC VIOL. & SEXUAL ASSAULT DISCLOSUR REPRESENTATIVE KELLY
(H) RLS 02/12/1998
HB 334 TUITION WAIVER FOR POLICE WIDOW/CHILD REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 38 SLA 98 05/20/1998
HB 353 ADOPTION BY REFERENCE IN REGULATIONS REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 119 SLA 98 06/22/1998
HB 358 MOTOR VEHICLE IMPOUNDMENT AND FORFEITURE REPRESENTATIVE KELLY
(H) RLS 02/25/1998
HB 390 CHARTER MARRIAGES REPRESENTATIVE KELLY
(H) RLS 03/25/1998
HB 391 MINORS: LEGAL CUSTODY/RUNAWAYS REPRESENTATIVE KELLY
(H) HES 02/11/1998
HB 414 MANAGEMENT OF GAME REPRESENTATIVE KELLY
(H) RES 02/16/1998
HB 416 LOCAL EXCHANGE TELEPHONE SERVICE REPRESENTATIVE KELLY
(H) JUD 03/26/1998
HCR 4 DHSS RECORDS FOR DELINQUENTS & CINA REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 24 05/08/1997
HJR 53 FEDERAL UNIVERSITY LAND GRANT BILL REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 65 05/08/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 3 DISCLOSURES RE FELONY ARRESTS OF MINORS REPRESENTATIVE KOTT
WITHDRAWN BY SPONSR 01/28/1998
HB 28 REPEAL COASTAL ZONE MGMT PROGRAM REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) RLS 04/01/1998
HB 63 MOTOR FUEL TAX EXEMPTION REPRESENTATIVE THERRIAULT
CHAPTER 88 SLA 97 06/16/1997
HB 65 PARTIAL-BIRTH ABORTIONS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 15 SLA 97 05/02/1997
HB 68 VOLUNTARY FLEXIBLE WORK PLAN: OVERTIME REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) RLS 02/07/1997
HB 94 MUNICIPAL TAX RECORDS REPRESENTATIVE GREEN
(H) FIN 02/17/1997
HB 116 WORKERS COMPENSATION SELF-INSURANCE GROUP REPRESENTATIVE KOTT
(S) RLS 05/09/1998
HB 158 RIGHT TO ATTEND SCHOOL ON PART-TIME BASIS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 60 SLA 97 05/30/1997
HB 234 ABORTIONS UNDER GENERAL RELIEF PROGRAM REPRESENTATIVE MARTIN
(S) FIN 02/04/1998
HB 241 PAYMENT OF COSTS ALASKA PIONEERS' HOME REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 101 SLA 97 07/01/1997
HB 349 REGULATION OF SOCIAL WORKERS REPRESENTATIVE JAMES
CHAPTER 118 SLA 98 06/22/1998
HB 400 DEPT OF COMMUNITY & ECONOMIC DEVELOPMENT REPRESENTATIVE KOHRING
(H) RLS 04/29/1998
HB 448 APPROP: UA DEFERRED MAINTENANCE REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) HES 02/18/1998
HCR 1 NORTH SLOPE NATURAL GAS PROJECT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 2 03/12/1997
HCR 18 80 YEAR ANNIV OF UNIV. ALASKA FAIRBANKS REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 32 06/11/1997
HJR 2 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE REPRESENTATIVES ROKEBERG, JAMES
(S) RLS 05/04/1998
HJR 59 DESECRATION OF U.S. FLAG REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 84 06/01/1998
HJR 62 BRING BALTO BACK TO ALASKA REPRESENTATIVE OGAN
LEGIS RESOLVE 75 06/01/1998
SCR 10 SUPPORTING USE OF FURBEARER RESOURCE SENATOR WILKEN
LEGIS RESOLVE 35 05/21/1997
SJR 7 AK NAT'L GUARD YOUTH CORPS CHALLENGE PROG SENATOR PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 7 03/12/1997