15th-22nd Legislature (1987 -2002)

HOUSE
BILL HUDSON





Representative Bill Hudson
District: 4
Party: Republican

Legislative Service
1987-2002 Representative

Date/Place of Birth:
12/14/32; Yuma, AZ

Occupation:
Business Consultant

Spouse:
Lucy D Hudson

Children:
Nine - all grown

Residency in Alaska:
Juneau; 1974-present Dot Lake, Ketchikan, Cordova and Soldotna; 1970-74

Education:
High School - Wallace, ID, 1951, diploma College/University - Columbia University & Julliard School of Music, 1951-52 Incomplete. OCS, Navy Flight and Military Assist. Institute, between 1952-72

Military Service:
Coast Guard, 21 years, Commander, 8 decorations

Political and Government Positions:
State House, 6 terms; Director, ASMI; Commissioner, Dept of Admin.; Director, Alaska Marine Highways; Advisor-Liberia, West Africa

Business and Professional Positions:
Marine Consultant and Business Associate

Service Organization(s) Membership:
Board Member: REACH, Salvation Army. Member: NRA, Retired Officers Association, Northern Lights Church

Special Interests:
Fishing, travel and family

Other:
Outstanding Young Men of America, Distinguished Services Award, African Recognition and Retirement U.S. Coast Guard

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 73 SALMON MARKETING ASSESSMENT & ASMI REPRESENTATIVE HUDSON
CHAPTER 111 SLA 98 06/19/1998
HB 120 STATE IMMUNITY FROM SUIT IN FED COURT REPRESENTATIVE HUDSON
CHAPTER 3 SLA 97 03/12/1997
HB 125 PFD CONTRIBUTIONS TO CHILDREN'S TRUST REPRESENTATIVE HUDSON
(H) FIN 02/09/1998
HB 128 WATER QUALITY; WATER SCIENCE OVERSIGHT BD REPRESENTATIVE HUDSON
(S) RES 05/02/1997
HB 225 APPROVAL OF PUBLIC EMPLOYEE AGREEMENTS REPRESENTATIVE HUDSON
(H) L&C 04/03/1997
HB 226 STATE EMPLOYEES RIP AMENDMENTS REPRESENTATIVE HUDSON
(H) FIN 04/03/1997
HB 305 TOBACCO SALES TO MINORS REPRESENTATIVES HUDSON, ELTON
(H) JUD 01/12/1998
HCR 10 SUPPORT FOR ROAD ACCESS TO JUNEAU REPRESENTATIVE HUDSON
(H) TRA 02/17/1997
HJR 23 SALE OF LTD ENTRY PERMITS BY IRS REPRESENTATIVE HUDSON
LEGIS RESOLVE 21 05/07/1997
HJR 56 YTTRIUM MINING REPRESENTATIVE HUDSON
LEGIS RESOLVE 73 06/01/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 1 CIGARETTE AND TOBACCO TAX REPRESENTATIVE BUNDE
(H) RLS 02/27/1997
HB 2 PERMANENT FUND DIVIDEND ELIGIBILITY REPRESENTATIVES KOTT, MULDER
CHAPTER 44 SLA 98 05/22/1998
HB 12 IMMUNITY FOR EQUINE ACTIVITIES REPRESENTATIVE DAVIS
(S) JUD 05/12/1998
HB 49 CONSUMER PROTECT.: DIVISION & PENALTIES REPRESENTATIVE CROFT
(H) FIN 03/18/1998
HB 116 WORKERS COMPENSATION SELF-INSURANCE GROUP REPRESENTATIVE KOTT
(S) RLS 05/09/1998
HB 123 TAX OBLIGATION LOAN PROGRAM REPRESENTATIVE IVAN
(S) RES 04/09/1997
HB 198 DIVE FISHERY MANAGEMENT ASSN. & ASSESSMNT REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 90 SLA 97 06/20/1997
HB 203 ACTIONS FOR UNLAWFUL TRADE PRACTICES REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 96 SLA 98 10/21/1998
HB 241 PAYMENT OF COSTS ALASKA PIONEERS' HOME REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 101 SLA 97 07/01/1997
HB 303 EXTEND COUNCIL ON DOM.VIOL. & SEX.ASSAULT REPRESENTATIVE ELTON
CHAPTER 87 SLA 98 06/12/1998
HB 346 CITIZENS ADVISORY COM ON FED AREAS IN AK REPRESENTATIVE BRICE
(H) WTR 01/23/1998
HB 356 JOINT COMMITTEE ON MILITARY BASES REPRESENTATIVE MULDER
CHAPTER 31 SLA 98 05/14/1998
HB 392 REPORTS: FISH TAX & SALMON PRODUCTS REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 37 SLA 98 05/18/1998
HB 395 CIVIL LIABILITY FOR EMERGENCY AID REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 32 SLA 98 05/14/1998
HB 412 TRANSFER RAILROAD LAND TO WHITTIER REPRESENTATIVE COWDERY
(H) FIN 03/19/1998
HCR 2 LEGSL. COMMITTEE MEETINGS OUTSIDE JUNEAU REPRESENTATIVE ELTON
(H) STA 01/13/1997
HCR 9 AMEND UN RLS: COMMITTEE ACTION ON BILLS REPRESENTATIVE ROKEBERG
(H) RLS 03/23/1998
HJR 29 FUNDING FOR PROSTATE CANCER RESEARCH REPRESENTATIVE ELTON
LEGIS RESOLVE 57 04/08/1998
HJR 49 NAT'L FOREST ROAD-BUILDING MORATORIUM REPRESENTATIVE WILLIAMS
LEGIS RESOLVE 50 03/20/1998
SB 157 CHILDREN'S TRUST LICENSE PLATES SENATOR DONLEY
CHAPTER 36 SLA 98 05/18/1998
SCR 11 LONG-TERM CARE TASK FORCE SENATOR SHARP
LEGIS RESOLVE 76 06/01/1998
SJR 9 ENDORSING ANWR LEASING SENATOR PEARCE
LEGIS RESOLVE 3 03/12/1997
SJR 40 FISHERIES MANAGEMENT FEE SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 80 06/01/1998