20th-20th Legislature (1997 -1998)

HOUSE
MARK HODGINS





Representative Mark Hodgins
District: 9
Party: Republican

Legislative Service
1997-1998 Representative

Date/Place of Birth:
September 18, 1947 Los Angeles, California

Occupation:
Wholesale Food Distributor, Postal Contractor

Spouse:
Audrey

Children:
Deni, Andrea

Residency In Alaska:
Kenai/Nikiski area: 28 years

Education:
High School: Cascade High School; Everett, WA; 1965, Diploma

Political and Government Positions:
Kenai Borough Assembly, 1987-92

Business and Professional Positions:
Self-employed Wholesale Food Distributor, Kenai Peninsula, since 1968; Contractor, NiKiski Post OffIce, since 1978

Service Organization membership:
Kenai Rotary Club, Cook Inlet Lions, Kenai Moose Club, Kenai Elks Club, Resource Conservation and Development District

Special Interests:
Business development; private pilot; scuba diving; 'skiing; hunting; fishing; community development; and most important, a very active family man

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 50 BROADCASTING OF RAFFLES AND CLASSICS REPRESENTATIVE HODGINS
CHAPTER 55 SLA 98 05/29/1998
HB 119 INCREASE SMALL CLAIMS JURISDICTION REPRESENTATIVE HODGINS
CHAPTER 33 SLA 97 05/15/1997
HB 171 ENVIRON. POLICY & CHANGE NAME OF D.E.C. REPRESENTATIVE HODGINS
(H) RES 03/05/1997
HB 284 TIMBER THREATENED BY PESTS OR DISEASE REPRESENTATIVE HODGINS
(S) FIN 05/07/1998
HB 291 SLOW VEHICLES MUST PULL OVER REPRESENTATIVE HODGINS
(H) JUD 03/13/1998
HB 292 RESIDENTIAL SEWERAGE INSPECTIONS REPRESENTATIVE HODGINS
(H) L&C 01/12/1998
HB 295 ENFORCEMENT OF SUBSISTENCE LAWS REPRESENTATIVE HODGINS
(H) RES 01/12/1998
HB 298 RENEW LIQUOR LICENSE FROM BANKRUPTCY CT REPRESENTATIVE HODGINS
(H) L&C 01/12/1998
HB 339 AUDIT OF CHILD SUPPORT ENFORCEMENT AGENCY REPRESENTATIVE HODGINS
(H) HES 03/18/1998
HB 340 JUV.HEARINGS\INFO;CHILD ABUSE;FOSTER CARE REPRESENTATIVE HODGINS
(H) JUD 05/01/1998
HB 377 FILLING LEGISLATIVE VACANCIES REPRESENTATIVE HODGINS
(H) RLS 02/27/1998
HB 380 REDUCE ROYALTY ON COOK INLET OIL & GAS REPRESENTATIVE HODGINS
CHAPTER 29 SLA 98 05/07/1998
HB 384 LEGISLATIVE COM. ON FAMILY LAW REFORM REPRESENTATIVE HODGINS
(H) HES 02/06/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 51 DEPT OF ENV. CONSERV./WATER/PENALTIES REPRESENTATIVES ROKEBERG, KELLY
CHAPTER 94 SLA 98 06/12/1998
HB 116 WORKERS COMPENSATION SELF-INSURANCE GROUP REPRESENTATIVE KOTT
(S) RLS 05/09/1998
HB 143 REPEAL ART IN PUBLIC PLACES REQUIREMENT REPRESENTATIVE VEZEY
(S) HES 04/25/1997
HB 158 RIGHT TO ATTEND SCHOOL ON PART-TIME BASIS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 60 SLA 97 05/30/1997
HB 232 INDEPENDENT DIV. OF ADMIN. HEARINGS REPRESENTATIVE OGAN
(H) JUD 04/04/1997
HB 245 DOM.VIOL;ASSAULT;VICTIM/WITNESS CONTACT REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 86 SLA 98 06/12/1998
HB 255 SUBSISTENCE HUNTING AND FISHING REPRESENTATIVE BARNES
(H) RES 04/18/1997
HB 303 EXTEND COUNCIL ON DOM.VIOL. & SEX.ASSAULT REPRESENTATIVE ELTON
CHAPTER 87 SLA 98 06/12/1998
HB 304 MOVE LEGISLATURE TO ANCHORAGE REPRESENTATIVES GREEN, ROKEBERG
(H) TRA 03/23/1998
HB 400 DEPT OF COMMUNITY & ECONOMIC DEVELOPMENT REPRESENTATIVE KOHRING
(H) RLS 04/29/1998
HB 417 UNCLAIMED INTESTATE PROPERTY REPRESENTATIVE DAVIS
(H) L&C 02/16/1998
HB 447 DOM VIO/STALK & POSSESS OF DEADLY WEAPON REPRESENTATIVE CROFT
(H) HES 02/18/1998
HCR 1 NORTH SLOPE NATURAL GAS PROJECT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 2 03/12/1997
HCR 7 AMEND UNIFORM RULES:COM. MEETING NOTICE REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 45 03/09/1998
HJR 4 LIMITING TERMS OF STATE LEGISLATORS REPRESENTATIVES THERRIAULT, ROKEBERG
(H) RLS 03/13/1998
HJR 12 LEASES IN NATL PETROLEUM RESERVE REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 5 03/12/1997
HJR 13 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE ROKEBERG
(H) O&G 01/16/1997
HJR 14 SUPPORT AMERICAN LAND SOVEREIGNTY ACT REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 31 06/11/1997
HJR 22 ALASKA/RUSSIA MARITIME BOUNDARY REPRESENTATIVE VEZEY
(H)AWAIT CONC/RECED 05/07/1998
HJR 38 SPORT FISHING GUIDE LIMITED ENTRY REPRESENTATIVE GREEN
(H) FSH 04/30/1997
HJR 49 NAT'L FOREST ROAD-BUILDING MORATORIUM REPRESENTATIVE WILLIAMS
LEGIS RESOLVE 50 03/20/1998
HJR 52 OPPOSE AMERICAN HERITAGE RIVERS REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 62 05/08/1998
HJR 59 DESECRATION OF U.S. FLAG REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 84 06/01/1998
HJR 62 BRING BALTO BACK TO ALASKA REPRESENTATIVE OGAN
LEGIS RESOLVE 75 06/01/1998
SB 265 MOOSE AS STATE MAMMAL SENATOR TORGERSON
CHAPTER 17 SLA 98 04/30/1998

Legislative Service: