18th-22nd Legislature (1993 -2002)

SENATE
RICHARD HALFORD





Senator Richard Halford
District: M
Party: Republican

Legislative Service
1993-2002 Senator Senate President
1995-2000 Senator

Date/Place of Birth:
9/17/44; Boston, MA

Occupation:
Commercial Pilot; Guide

Spouse:
Rona

Children:
Stacy, Katy, Tina, Kellen, Alec

Residency in Alaska:
Anchorage, 1966-68; Chugiak/Eagle River, 1968-to present

Education:
High School - Norwell High School,1958-62 College/University - Kings College; Alaska Methodist University, B.A. History - Political Science, Minor in Economics

Military Service:
Alaska Air National Guard, 7 years, 1968-75, Staff Sergeant, Honorable Discharge

Political and Government Positions:
State Senate, 1983-to present; Senate President, 1993-94; Minority Leader, 1985-87, 1989, 1991-92, 1995-96; Chair, Senate Resources Committee; Chair, Joint Special Committee on Mergers; State House of Representatives, 1979-82; Majority Leader, 1981-82

Business and Professional Positions:
Halford Guide Service

Service Organization(s) Membership:
Life Member, National Rifle Association; Alaska Airmen's Association; Alaska Outdoor Council; Chugiak-Eagle River Chamber of Commerce; Chugiak-Eagle River Historical Society

Special Interests:
Flying, children and outdoor activities

Other:
Legislator of the Year, Safari Club International, Alaska Chapter,1999; Defender of Freedom Award, National Rifle Association, 1996; Wildlife Conservation Legislator of the Year, Alaska Outdoor Council,1996,1990; Outstanding Republican State Senator, Alaska Republican Party,1992; Outstanding Legislator of the Year, Phi Delta Kappa,1988

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 8 AIRPORT/SHOOTING FACILITY NOISE LEVELS SENATOR HALFORD
CHAPTER 19 SLA 97 05/07/1997
SB 11 SCHOOL DEBT REIMBURSEMENT SENATOR HALFORD
CHAPTER 77 SLA 98 06/08/1998
SB 12 PARTIAL-BIRTH ABORTIONS SENATOR HALFORD
(S) HES 01/13/1997
SB 40 DISCRETE SALMON STOCK MGMT AND ASSESSMENT SENATORS HALFORD, GREEN
(S) RES 01/13/1997
SB 67 TRUTH IN SENTENCING SENATOR HALFORD
CHAPTER 37 SLA 97 05/15/1997
SB 79 AG'S POWER TO WAIVE IMMUNITY SENATOR HALFORD
(S) JUD 02/10/1997
SB 180 STATE RIGHTS-OF-WAY: RS 2477 SENATOR HALFORD
CHAPTER 26 SLA 98 05/05/1998
SB 194 ANCSA CORPORATIONS SENATOR HALFORD
(S) STA 05/05/1997
SB 216 CIVIL COMMITMENT OF SEXUAL PREDATORS SENATOR HALFORD
3RD RDG,5/12 CAL(H) 05/11/1998
SB 218 CRIMES OF MURDER & CHILD MURDERS SENATOR HALFORD
3RD RDG,5/12 CAL(H) 05/12/1998
SB 219 OFFICE OF VICTIMS' ADVOCACY SENATOR HALFORD
(H) FIN 05/10/1998
SB 307 U.S. SENATE VACANCIES SENATOR HALFORD
CHAPTER 30 SLA 98 05/08/1998
SJR 13 OPPOSE DEPT OF INTERIOR RS 2477 POLICY SENATOR HALFORD
LEGIS RESOLVE 11 04/18/1997
SJR 14 SUPPORT FEDERAL CONCEALED GUN LEGISLATION SENATOR HALFORD
LEGIS RESOLVE 25 05/21/1997
SJR 28 FED AUDIT OF NATIVE REGIONAL CORPORATIONS SENATOR HALFORD
(S) STA 04/10/1997



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 6 RELEASE OF INFORMATION ABOUT MINORS REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 64 SLA 97 06/04/1997
HB 16 JUVENILE DELINQUENCY PROCEDURES REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 107 SLA 98 06/17/1998
HB 45 RUNAWAY AND MISSING MINORS REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 8 SLA 97 04/10/1997
HB 65 PARTIAL-BIRTH ABORTIONS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 15 SLA 97 05/02/1997
HB 158 RIGHT TO ATTEND SCHOOL ON PART-TIME BASIS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 60 SLA 97 05/30/1997
HB 203 ACTIONS FOR UNLAWFUL TRADE PRACTICES REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 96 SLA 98 10/21/1998
HB 252 CRIMINAL RECORDS & OFFENDER REGISTRATION REPRESENTATIVE RYAN
CHAPTER 106 SLA 98 06/17/1998
HB 285 COMM. FISH PERMIT/LIC. REVOCATION REPRESENTATIVE IVAN
CHAPTER 110 SLA 98 06/18/1998
HB 309 NAMING ATWOOD BLDG IN ANCHORAGE REPRESENTATIVE COWDERY
CHAPTER 3 SLA 98 03/06/1998
HB 334 TUITION WAIVER FOR POLICE WIDOW/CHILD REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 38 SLA 98 05/20/1998
HB 380 REDUCE ROYALTY ON COOK INLET OIL & GAS REPRESENTATIVE HODGINS
CHAPTER 29 SLA 98 05/07/1998
HB 395 CIVIL LIABILITY FOR EMERGENCY AID REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 32 SLA 98 05/14/1998
HJR 12 LEASES IN NATL PETROLEUM RESERVE REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 5 03/12/1997
HJR 16 SUPPORT FEDERAL BALANCED BUDGET AMENDMENT REPRESENTATIVE VEZEY
LEGIS RESOLVE 20 05/07/1997
HJR 22 ALASKA/RUSSIA MARITIME BOUNDARY REPRESENTATIVE VEZEY
(H)AWAIT CONC/RECED 05/07/1998
HJR 51 SUPPORT H.R. 2924 REPRESENTATIVE MASEK
LEGIS RESOLVE 61 05/08/1998
HJR 52 OPPOSE AMERICAN HERITAGE RIVERS REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 62 05/08/1998
HJR 59 DESECRATION OF U.S. FLAG REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 84 06/01/1998
HJR 62 BRING BALTO BACK TO ALASKA REPRESENTATIVE OGAN
LEGIS RESOLVE 75 06/01/1998
SB 1 "NO FRILLS" PRISON ACT SENATOR DONLEY
CHAPTER 49 SLA 97 05/29/1997
SB 24 PARENTAL CONSENT BEFORE MINOR'S ABORTION SENATOR LEMAN
CHAPTER 14 SLA 97 05/02/1997
SB 25 AUTOMATED VICTIM NOTIFICATION SYSTEM SENATOR ELLIS
CHAPTER 73 SLA 97 06/12/1997
SB 63 DEADLY WEAPON OFFENSES BY JUVENILES SENATOR DONLEY
CHAPTER 9 SLA 98 04/08/1998
SB 77 ALASKA DAY OF PRAYER SENATOR TAYLOR
CHAPTER 11 SLA 97 04/23/1997
SB 95 WORKERS COMPENSATION SELF-INSURANCE GROUP SENATOR MILLER
(S) L&C 02/17/1997
SB 278 APPROP: TO PERMANENT FUND PRINCIPAL SENATOR TAYLOR
(S) FIN 04/22/1998
SB 306 TAX EXEMPTIONS IN CHILD SUPPORT CASES SENATOR DONLEY
(H) JUD 04/23/1998
SB 309 USE OF NONLETHAL AND DEFENSIVE WEAPONS SENATOR WARD
(H) JUD 04/03/1998
SCR 4 SOBRIETY AWARENESS MONTH SENATOR WARD
LEGIS RESOLVE 6 03/12/1997
SCR 10 SUPPORTING USE OF FURBEARER RESOURCE SENATOR WILKEN
LEGIS RESOLVE 35 05/21/1997
SCR 21 SOBRIETY AWARENESS MONTH SENATOR WARD
LEGIS RESOLVE 54 03/20/1998
SJR 3 PRISONER RIGHTS LIMITED TO FEDERAL RIGHTS SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 59 05/08/1998
SJR 7 AK NAT'L GUARD YOUTH CORPS CHALLENGE PROG SENATOR PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 7 03/12/1997
SJR 9 ENDORSING ANWR LEASING SENATOR PEARCE
LEGIS RESOLVE 3 03/12/1997
SJR 10 ELECTION OF ATTORNEY GENERAL SENATOR GREEN
(S) FIN 04/28/1998
SJR 18 CONST AM: PERM. FUND INCOME & DIVIDEND SENATOR GREEN
(S) FIN 04/07/1998
SJR 37 CONST AM: MINORS' ABORTIONS SENATOR LEMAN
(S) FIN 03/24/1998
SR 1 SWISS COMP OF HOLOCAUST SURVIVORS SENATOR DONLEY
SENATE RESOLVE 1 03/20/1998

Legislative Service: