16th-26th Legislature (1989 -2010)

HOUSE
RICHARD FOSTER





Representative Richard Foster
House Majority Whip
District: 38
Party: Democrat

Legislative Service
1989-2006 Representative
2007-2008 Representative Majority Whip
2009-2010 Representative Deceased; October 13, 2009

Date/Place of Birth:
August 9, 1946 Nome, Alaska

Residency in Alaska:
Nome: 1946 - present

Occupation:
Retired Air Taxi

Education:
Nome High School: Graduated 1964 University of Alaska, Fairbanks - B.B.A.: 1964 - 1968

Military:
3 years service U.S. Army, Captain Vietnam Service Medal (2 tours) Bronze Star Medal Two Army Commendation Medals

Other Political and Government Positions:
Majority Whip: 1991 - present Co-Chair, Finance Committee: 1995 - 1996 Chair, Transportation Committee: 1991 - 1994 Co-Chair, Special Committee on Military & Veterans' Affairs: 1993 - 1994 Finance Committee: 1993 - 1994, 1997 - present Special Committee on Military & Veterans' Affairs: 1995 - 2000 Deferred Maintenance Task Force Committee: 1997 - 1998 Alcohol & Alcohol Abuse Task Force Committee: 1993 - 1994 Finance Subcommittees: - Chair, Court System: 1999 - 2000 - Chair, Military & Veterans' Affairs: 1993 - 2006 - Chair, Transportation & Public Facilities:1993 - 1998, 2001 - 2006 - Co-Chair, Governor: 1995 - 1996 - Co-Chair, Legislature: 1995 - 1996 Bush Caucus: 1989 - present

Business and Professional Positions:
Former Chair, Sitnasuak Native Corporation Former Board Member, Bering Straits Native Corporation Member, Nome Eskimo Community (IRA Council)

Service Organizations and Community Involvement:
Former Board Member, Nome Community Center Norton Sound Health Corporation NW Community College Rotary and Lions Clubs Pioneer Igloo #1 Federal Selective Service Board Nome Planning and Zoning Commission Nome School Board Nome City Council

Special Interests:
Enjoying the country, Music by Spank The Dog

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 173 MINING ASSISTANCE & INCENTIVE CREDITS REPRESENTATIVE FOSTER
(H) RES 03/05/1997



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 51 DEPT OF ENV. CONSERV./WATER/PENALTIES REPRESENTATIVES ROKEBERG, KELLY
CHAPTER 94 SLA 98 06/12/1998
HB 86 CITIES: PAYMENTS IN LIEU OF TAXES REPRESENTATIVE IVAN
(S) FIN 04/09/1997
HB 116 WORKERS COMPENSATION SELF-INSURANCE GROUP REPRESENTATIVE KOTT
(S) RLS 05/09/1998
HB 171 ENVIRON. POLICY & CHANGE NAME OF D.E.C. REPRESENTATIVE HODGINS
(H) RES 03/05/1997
HB 192 CHEMICAL DEPENDENCY COUNSELORS REPRESENTATIVE IVAN
(H) L&C 03/14/1997
HB 230 AHFC HOUSING FUNDS & PROGRAMS REPRESENTATIVE IVAN
CHAPTER 97 SLA 98 06/12/1998
HB 238 MINING EXPLORATION INCENTIVE CREDITS REPRESENTATIVE VEZEY
(H) FIN 05/07/1997
HB 334 TUITION WAIVER FOR POLICE WIDOW/CHILD REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 38 SLA 98 05/20/1998
HB 338 ANNUL ALL ADMIN. REGS; REPEAL APA REPRESENTATIVE VEZEY
(H) STA 01/21/1998
HB 356 JOINT COMMITTEE ON MILITARY BASES REPRESENTATIVE MULDER
CHAPTER 31 SLA 98 05/14/1998
HB 385 COMPUTERS FOR EACH STUDENT REPRESENTATIVE VEZEY
(H) TEL 02/06/1998
HB 412 TRANSFER RAILROAD LAND TO WHITTIER REPRESENTATIVE COWDERY
(H) FIN 03/19/1998
HCR 8 DEFERRED MAINTENANCE TASK FORCE REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 14 04/18/1997
HJR 2 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE REPRESENTATIVES ROKEBERG, JAMES
(S) RLS 05/04/1998
HJR 20 OPPOSE DEPT. OF INTERIOR RS 2477 POLICY REPRESENTATIVE OGAN
(H) RLS 02/21/1997
HJR 27 FAA "COMMUTER RULE" REPRESENTATIVE IVAN
LEGIS RESOLVE 37 06/11/1997
HJR 51 SUPPORT H.R. 2924 REPRESENTATIVE MASEK
LEGIS RESOLVE 61 05/08/1998
HJR 53 FEDERAL UNIVERSITY LAND GRANT BILL REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 65 05/08/1998
HJR 62 BRING BALTO BACK TO ALASKA REPRESENTATIVE OGAN
LEGIS RESOLVE 75 06/01/1998
SB 159 NEW BUSINESS INCENTIVE PROGRAM SENATOR PEARCE
CHAPTER 8 SLA 98 04/06/1998
SB 261 SPECIAL OLYMPICS 2001 SENATOR MILLER
CHAPTER 16 SLA 98 04/29/1998
SJR 22 ALASKA MILITARY BASES SENATOR KELLY
LEGIS RESOLVE 15 04/18/1997