19th-26th Legislature (1995 -2010)

HOUSE
KIM ELTON





Representative Kim Elton
District: 3
Party: Democrat

Legislative Service
1995-1998 Representative
1999-2008 Senator
2009-2010 Senator Resigned 3/2/09, 5:00 pm

Date and Place of Birth:
April 9, 1948 Havre, Montana

Occupation:
Writer and Contractor

Spouse:
Marylou

Residency in Alaska:
1961-present

Education:
High School - Juneau Douglas High School 1962-66 College/University - St. Olaf College, 1966-68; University of Alaska Fairbanks, 1972-74

Military Service:
U.S. Army, 1969-71, Vietnam service, Honorable Discharge

Political and Government Positions:
State Senate 1999-Present; House of Representatives, 1995-98; Member, Labor & Commerce Committee, Special Committee on Fisheries, Community & Regional Affairs Committee; Executive Director, Alaska Seafood Marketing Institute; Juneau Borough Assembly Member, 1989-1994; Assistant State Ombudsman; Staff, Legislative Ethics Committee; Director of Policy for Lieutenant Governor Terry Miller; Member, State Board of Education's Task Force on School Funding

Business and Professional Positions:
Editor, Juneau Empire, 1976-78; Newspaper Reporter/Editor for Anchorage Times and Fairbanks Daily News-Miner; Commercial Fishing (troller); Member, Alaska State Salary Commission

Special Interests:
Hiking, black & white photography, fishing, golf

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 39 INS:DOMESTIC VIOL. VICTIMS & DISCLOSURES REPRESENTATIVE ELTON
(H) HES 01/13/1997
HB 40 LOWER ALCOHOL LIMIT TO 0.08 FOR OMVI'S REPRESENTATIVE ELTON
(H) TRA 01/13/1997
HB 87 TRAFFIC OFFENSES IN HIGHWAY WORK ZONES REPRESENTATIVE ELTON
(H) RLS 03/11/1998
HB 303 EXTEND COUNCIL ON DOM.VIOL. & SEX.ASSAULT REPRESENTATIVE ELTON
CHAPTER 87 SLA 98 06/12/1998
HB 305 TOBACCO SALES TO MINORS REPRESENTATIVES HUDSON, ELTON
(H) JUD 01/12/1998
HB 398 PERS BENEFITS FOR JUV INSTIT EMPLOYEES REPRESENTATIVE ELTON
(H) STA 02/12/1998
HB 409 BREAST-FEEDING IN PUBLIC PLACE REPRESENTATIVE ELTON
(H) HES 02/16/1998
HB 413 INITIATIVE PETITION COMPENSATION REPRESENTATIVE ELTON
(H) JUD 03/06/1998
HB 422 PERS BENEFITS:RANGERS/JUV.CORRECT. WORKER REPRESENTATIVE ELTON
(H) STA 02/16/1998
HB 445 EAGLE BEACH STATE PARK REPRESENTATIVE ELTON
(H) STA 02/18/1998
HCR 2 LEGSL. COMMITTEE MEETINGS OUTSIDE JUNEAU REPRESENTATIVE ELTON
(H) STA 01/13/1997
HCR 27 ENCOURAGING BREAST FEEDING REPRESENTATIVE ELTON
(H) STA 02/16/1998
HJR 29 FUNDING FOR PROSTATE CANCER RESEARCH REPRESENTATIVE ELTON
LEGIS RESOLVE 57 04/08/1998
HJR 61 EXPORT OF ROUND LOGS FROM TONGASS REPRESENTATIVE ELTON
(H) RES 02/16/1998
HR 9 TOURISM MARKETING TASK FORCE REPRESENTATIVE ELTON
(H) ITT 02/16/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 2 PERMANENT FUND DIVIDEND ELIGIBILITY REPRESENTATIVES KOTT, MULDER
CHAPTER 44 SLA 98 05/22/1998
HB 22 CIV.LIAB.:ILLEGAL SALE OF ALCOHOL/DRUGS REPRESENTATIVE IVAN
CHAPTER 18 SLA 97 05/03/1997
HB 73 SALMON MARKETING ASSESSMENT & ASMI REPRESENTATIVE HUDSON
CHAPTER 111 SLA 98 06/19/1998
HB 116 WORKERS COMPENSATION SELF-INSURANCE GROUP REPRESENTATIVE KOTT
(S) RLS 05/09/1998
HB 158 RIGHT TO ATTEND SCHOOL ON PART-TIME BASIS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 60 SLA 97 05/30/1997
HB 198 DIVE FISHERY MANAGEMENT ASSN. & ASSESSMNT REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 90 SLA 97 06/20/1997
HB 241 PAYMENT OF COSTS ALASKA PIONEERS' HOME REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 101 SLA 97 07/01/1997
HB 294 LOCAL & STATE EDUC. FUNDING REPRESENTATIVE KUBINA
(H) HES 01/12/1998
HB 349 REGULATION OF SOCIAL WORKERS REPRESENTATIVE JAMES
CHAPTER 118 SLA 98 06/22/1998
HB 350 INSURANCE COVERAGE FOR CONTRACEPTIVES REPRESENTATIVE CROFT
(S) FIN 05/08/1998
HCR 1 NORTH SLOPE NATURAL GAS PROJECT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 2 03/12/1997
HCR 18 80 YEAR ANNIV OF UNIV. ALASKA FAIRBANKS REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 32 06/11/1997
HJR 55 ALLOCATION OF POLLOCK AND PACIFIC COD REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) RLS 03/20/1998
HJR 64 CONSTITUTION: TERM LIMITS REPRESENTATIVE CROFT
(H) STA 02/18/1998
SB 14 INS:DISCLOSURES; DOMESTIC VIOL. VICTIMS SENATOR DONLEY
CHAPTER 39 SLA 97 05/22/1997
SB 64 SHUYAK ISLAND STATE PARK SENATOR MACKIE
CHAPTER 28 SLA 97 05/11/1997
SJR 33 SUPPORT AMERICAN FISHERIES ACT SENATOR MACKIE
LEGIS RESOLVE 56 04/08/1998