20th-28th Legislature (1997 -2014)

HOUSE
FRED DYSON





Representative Fred Dyson
District: 25
Party: Republican

Legislative Service
1997-2002 Representative
2003-2014 Senator

:

Date/Place of Birth:
January 16, 1939
Vancouver, B.C., Canada

Residency in Alaska:
Anchorage: 1964
Fairbanks: 1965 - 1968
Anchorage: 1970 - 1976
Eagle River: 1976 - present

Occupation:
Mariner, mechanical engineer, marine science consultant, technical writer, former commercial fisherman, charter boat operator

Family:
Wife - Jane, since May 28, 1966
Children - Cindy Dyson-McGlen, Wendy Shaw, Jana Oztergut
Seven grandchildren
Many foster children

Education:
Highline High School, Seattle, Washington:
University of Washington: 5 years - Mechanical Engineering
- Graduate courses:
Mechanical Engineering, Arctic Engineering
& Management

Alaska Senate: 2003 - present
Chair, Health, Education & Social Services Committee: 2003 - 2006
Armed Services Joint Committee: 2003 - 2006
Finance Committee: 2003 - 2008
Health, Education & Social Services Committee: 2007 - 2008
Legislative Council Joint Committee: 2003
Ombudsman Selection Committee: 2007 - 2008
Resources Committee: 2003 - 2006
Victim’s Advocate Selection Committee: 2007 - 2008
Finance Subcommittees:
- Chair, Administration: 2003 - 2006
- Chair, Military & Veterans’ Affairs: 2004 - 2006
- Chair, Public Safety: 2004 - 2006
- Administration: 2007 - 2008
- Community & Economic Development: 2003
- Education & Early Development: 2003
- Environmental Conservation: 2004 - 2005
- Health & Social Services Committee: 2007 - 2008
- Labor and Workforce Development: 2003
- Military & Veterans’ Affairs: 2003, 2007 - 2008
- Revenue: 2004 - 2005
- University of Alaska: 2003 - 2008
Chair, Children’s Caucus: 2003 - present

Alaska State House of Representatives: 1997 - 2002
Chair, Health, Education & Social Services: 1999 - 2002
Special Committee on Economic Development, Trade & Tourism: 1999 - 2002
Special Committee on Fisheries: 1999 - 2002
Special Committee on Oil & Gas: 1999 - 2002
Community & Regional Affairs Committee: 1997 - 2000
Electric Utility Restructuring Joint Committee: 1997 - 1998
Resources Committee: 1997 - 1998
Special Committee on Telecommunications: 1997 - 1998
Finance Subcommittees
- Court System: 2001 - 2002
- Health & Social Services: 1997 - 2002
- Corrections: 1997 - 2000
- Fish & Game: 1999 - 2000
Chair, Children’s Caucus: 2001 - 2002
Co-Chair, Children’s Caucus: 1997 - 1998
Anchorage Caucus: 1999 - 2000

Other Political and Government Positions:
Health Commission: 2001 - present
Alaska Fisheries Task Force: 2001 - present
- Council of State Governments
Anchorage Municipal Assembly: 1985 - 1991
Chugiak/Eagle River Chamber of Commerce
Pacific Northwest Economic Region
- Vice President/President: July 2003 - 2005
U.S. Energy Council Executive Board
Business and Professional Positions:
Commercial Fisherman, salmon and herring: 1976 - 1999
- Owner/Captain, Marine Charter Service
Consultant, Technical Writer: 1985 - present
Maintenance Engineer, British Petroleum: 1972 - 1984
Boating columnist, Anchorage Times;
Anchorage Daily News

Contributing Editor, Alaska Boating Magazine

Service Organizations and Community Involvement:
Chugiak/Eagle River Chamber of Commerce
Eagle River Community Council
National Rifle Association
Alaska Right to Life
Former Member, Eagle River Community Council;
Former Member, Eagle River Limited Road Service Area Board;
Former Member, Alaska State Human Rights Commission;
Former Member, Chugach State Park Citizens Advisory Board;
Former Member, Anchorage Library Commission;
Former Member, Anchorage Aquatic Resources Commission

Special Interests:
Mechanical antiques restoration, cars, guns, boats, tools, history, outdoor sports, and reading

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 158 RIGHT TO ATTEND SCHOOL ON PART-TIME BASIS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 60 SLA 97 05/30/1997
HB 203 ACTIONS FOR UNLAWFUL TRADE PRACTICES REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 96 SLA 98 10/21/1998
HB 245 DOM.VIOL;ASSAULT;VICTIM/WITNESS CONTACT REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 86 SLA 98 06/12/1998
HB 333 ENDANGERING THE WELFARE OF A MINOR REPRESENTATIVE DYSON
(H) HES 01/20/1998
HB 366 NO CINA BASED SOLELY ON POVERTY REPRESENTATIVE DYSON
(S) RLS 05/06/1998
HB 367 PART-TIME PUBLIC SCHOOL STUDENT ENROLLMEN REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 120 SLA 98 06/22/1998
HB 371 PARENTS MUST APPEAR AT HEARINGS REPRESENTATIVE DYSON
(H) HES 01/30/1998
HB 372 LIMITS ON CONTRACEPTIVES TO MINORS REPRESENTATIVE DYSON
(H) HES 03/18/1998
HB 374 DISPOSITION OF SURPLUS CARIBOU AND MOOSE REPRESENTATIVE DYSON
(H) RES 02/02/1998
HB 378 COMMITMENT OF PREGNANT SUBSTANCE ABUSERS REPRESENTATIVE DYSON
(H) HES 02/04/1998
HB 388 RIGHT TO REFUSE TO SERVE LIQUOR REPRESENTATIVE DYSON
(H) RLS 05/02/1998
HB 441 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
(H) HES 02/18/1998
HB 442 SECURE COMMUNITY-BASED FACILITY REPRESENTATIVE DYSON
(H) JUD 04/14/1998
HB 443 RESTORATIVE COMMUNITY JUSTICE STUDY REPRESENTATIVE DYSON
(H) JUD 02/18/1998
HB 453 RECORDS:CRIMINAL/JUVENILE/FACILITIES REPRESENTATIVE DYSON
(H) HES 02/18/1998
HB 456 FOSTER CARE REPRESENTATIVE DYSON
(H) HES 02/18/1998
HCR 25 STEP FAMILY DAY REPRESENTATIVE DYSON
LEGIS RESOLVE 58 04/20/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 2 PERMANENT FUND DIVIDEND ELIGIBILITY REPRESENTATIVES KOTT, MULDER
CHAPTER 44 SLA 98 05/22/1998
HB 4 DNR/FISH & GAME PERMITS/PLANS/DISPOSALS REPRESENTATIVE KELLY
WITHDRAWN BY SPONSR 01/28/1998
HB 6 RELEASE OF INFORMATION ABOUT MINORS REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 64 SLA 97 06/04/1997
HB 7 VICTIM/JUVENILE OFFENDER MEDIATION REPRESENTATIVE PORTER
CHAPTER 108 SLA 98 06/17/1998
HB 9 VICTIMS' RIGHTS/ CRIMINAL LAW CHANGES REPRESENTATIVE PORTER
CHAPTER 63 SLA 97 06/03/1997
HB 11 DRIVERS LICENSE REQUIREMENTS FOR MINORS REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 93 SLA 98 06/12/1998
HB 13 MARINE SAFETY TRAINING & EDUCATION REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 40 SLA 97 05/27/1997
HB 25 FISH & GAME:LICENSES & RESIDENCY REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 38 SLA 97 05/21/1997
HB 26 BIG GAME TAGS FOR WOLVES REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 70 SLA 97 06/04/1997
HB 37 PARENTAL CONSENT BEFORE MINOR'S ABORTION REPRESENTATIVES KELLY, KOHRING, VEZEY, MULDER
(H) FIN 03/10/1997
HB 47 TELEPHONE VICTIM NOTIFICATION SYSTEM REPRESENTATIVE KEMPLEN
(H) RLS 05/08/1997
HB 48 APPROP: VICTIM NOTIFICATION SYSTEM REPRESENTATIVE KEMPLEN
(H) STA 01/13/1997
HB 90 INFORMED CONSENT BEFORE ABORTIONS REPRESENTATIVE SANDERS
(H) HES 01/27/1997
HB 116 WORKERS COMPENSATION SELF-INSURANCE GROUP REPRESENTATIVE KOTT
(S) RLS 05/09/1998
HB 125 PFD CONTRIBUTIONS TO CHILDREN'S TRUST REPRESENTATIVE HUDSON
(H) FIN 02/09/1998
HB 152 RELATING TO HOSPICE CARE REPRESENTATIVE RYAN
CHAPTER 104 SLA 97 07/02/1997
HB 171 ENVIRON. POLICY & CHANGE NAME OF D.E.C. REPRESENTATIVE HODGINS
(H) RES 03/05/1997
HB 212 LOCAL OPTION BOUNDARIES FOR VILLAGES REPRESENTATIVE KUBINA
CHAPTER 86 SLA 97 06/13/1997
HB 220 NEW BUSINESS INCENTIVE PROGRAM REPRESENTATIVE SANDERS
(H) FIN 04/18/1997
HB 229 CHARTER SCHOOL ESTABLISHMENT & OPERATION REPRESENTATIVE VEZEY
(H) HES 04/04/1997
HB 232 INDEPENDENT DIV. OF ADMIN. HEARINGS REPRESENTATIVE OGAN
(H) JUD 04/04/1997
HB 234 ABORTIONS UNDER GENERAL RELIEF PROGRAM REPRESENTATIVE MARTIN
(S) FIN 02/04/1998
HB 241 PAYMENT OF COSTS ALASKA PIONEERS' HOME REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 101 SLA 97 07/01/1997
HB 246 GEORGE W. PALMER MEMORIAL BRIDGE REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 110 SLA 97 07/02/1997
HB 265 REPORTS & RECORDS OF & TO STATE AGENCIES REPRESENTATIVE MARTIN
CHAPTER 6 SLA 98 03/30/1998
HB 267 DOMESTIC VIOL. & SEXUAL ASSAULT DISCLOSUR REPRESENTATIVE KELLY
(H) RLS 02/12/1998
HB 299 EXCISE TAX ON TOBACCO PRODUCTS REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) RLS 05/02/1998
HB 307 CHILD CUSTODY AND SUPPORT REPRESENTATIVE GREEN
(H) HES 01/12/1998
HB 339 AUDIT OF CHILD SUPPORT ENFORCEMENT AGENCY REPRESENTATIVE HODGINS
(H) HES 03/18/1998
HB 340 JUV.HEARINGS\INFO;CHILD ABUSE;FOSTER CARE REPRESENTATIVE HODGINS
(H) JUD 05/01/1998
HB 353 ADOPTION BY REFERENCE IN REGULATIONS REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 119 SLA 98 06/22/1998
HB 356 JOINT COMMITTEE ON MILITARY BASES REPRESENTATIVE MULDER
CHAPTER 31 SLA 98 05/14/1998
HB 357 SPECIAL OLYMPICS 2001 REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) FIN 01/26/1998
HB 376 LIMIT USE OF VOTER REGISTRATION INFO REPRESENTATIVE CROFT
(H) JUD 03/11/1998
HB 390 CHARTER MARRIAGES REPRESENTATIVE KELLY
(H) RLS 03/25/1998
HB 391 MINORS: LEGAL CUSTODY/RUNAWAYS REPRESENTATIVE KELLY
(H) HES 02/11/1998
HB 428 FERRY TRAVEL BY DISABLED VETS REPRESENTATIVE JAMES
(H) MLV 02/18/1998
HCR 1 NORTH SLOPE NATURAL GAS PROJECT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 2 03/12/1997
HCR 4 DHSS RECORDS FOR DELINQUENTS & CINA REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 24 05/08/1997
HCR 6 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 41 06/11/1997
HCR 18 80 YEAR ANNIV OF UNIV. ALASKA FAIRBANKS REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 32 06/11/1997
HCR 19 COUNCIL OF DEAF/HARD OF HEARING/DEAF/BLIN REPRESENTATIVE BUNDE
LEGIS RESOLVE 48 03/20/1998
HCR 32 MAT-SU/ANCHORAGE LIGHT RAIL SYSTEM REPRESENTATIVE MASEK
(H) TRA 02/18/1998
HJR 14 SUPPORT AMERICAN LAND SOVEREIGNTY ACT REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 31 06/11/1997
HJR 15 AK NAT'L GUARD YOUTH CORPS CHALLENGE PROG REPRESENTATIVE ROKEBERG
(H) MLV 01/21/1997
HJR 29 FUNDING FOR PROSTATE CANCER RESEARCH REPRESENTATIVE ELTON
LEGIS RESOLVE 57 04/08/1998
HJR 44 REAPPORTIONMENT BOARD & REDISTRICTING REPRESENTATIVES PORTER, MULDER
LEGIS RESOLVE 74 06/01/1998
HJR 56 YTTRIUM MINING REPRESENTATIVE HUDSON
LEGIS RESOLVE 73 06/01/1998
HJR 62 BRING BALTO BACK TO ALASKA REPRESENTATIVE OGAN
LEGIS RESOLVE 75 06/01/1998
HJR 63 ADAK AIRPORT REPRESENTATIVE MOSES
LEGIS RESOLVE 81 06/03/1998
SB 11 SCHOOL DEBT REIMBURSEMENT SENATOR HALFORD
CHAPTER 77 SLA 98 06/08/1998
SB 14 INS:DISCLOSURES; DOMESTIC VIOL. VICTIMS SENATOR DONLEY
CHAPTER 39 SLA 97 05/22/1997
SB 77 ALASKA DAY OF PRAYER SENATOR TAYLOR
CHAPTER 11 SLA 97 04/23/1997
SB 216 CIVIL COMMITMENT OF SEXUAL PREDATORS SENATOR HALFORD
3RD RDG,5/12 CAL(H) 05/11/1998
SB 265 MOOSE AS STATE MAMMAL SENATOR TORGERSON
CHAPTER 17 SLA 98 04/30/1998
SJR 3 PRISONER RIGHTS LIMITED TO FEDERAL RIGHTS SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 59 05/08/1998
SJR 19 SPECIAL OLYMPICS WORLD WINTER GAMES SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 29 05/21/1997