11th-21st Legislature (1979 -2000)

HOUSE
RAMONA BARNES





Representative Ramona Barnes
District: 22
Party: Republican

Legislative Service
1979-2000 Representative
1993-1994 Representative Speaker of the House

BIRTH DATE/PLACE:
07/07/1938;
Pikeville, Tennessee

OCCUPATION:
President, Arctic Research Consultants

CHILDREN:
Randall, Michael, Michelle

EDUCATION:
High School: Bledsoe County College/University: Waipahu Community College

EMPLOYMENT:
Executive Committee, National Republican Legislators Association; Executive Committee, National Conference of State Legislatures;
American Legislative Exchange Council;
National Organization of Women Legislators;
Business and Professional Women's Club;
Presidential Commission for Drug-Free America

SERVICE ORGANIZATIONS:
Anchorage Republican Women's Club;
National Federation of Republican Women;
Navy League; National Rifle Association

SPECIAL INTERESTS:
Family, reading, gourmet cooking

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 255 SUBSISTENCE HUNTING AND FISHING REPRESENTATIVE BARNES
(H) RES 04/18/1997
HCR 1 NORTH SLOPE NATURAL GAS PROJECT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 2 03/12/1997
HCR 16 SALE OF FOUR DAM POOL REPRESENTATIVE BARNES
(S) JUD 05/09/1997



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 4 DNR/FISH & GAME PERMITS/PLANS/DISPOSALS REPRESENTATIVE KELLY
WITHDRAWN BY SPONSR 01/28/1998
HB 220 NEW BUSINESS INCENTIVE PROGRAM REPRESENTATIVE SANDERS
(H) FIN 04/18/1997
HB 309 NAMING ATWOOD BLDG IN ANCHORAGE REPRESENTATIVE COWDERY
CHAPTER 3 SLA 98 03/06/1998
HB 400 DEPT OF COMMUNITY & ECONOMIC DEVELOPMENT REPRESENTATIVE KOHRING
(H) RLS 04/29/1998
HCR 4 DHSS RECORDS FOR DELINQUENTS & CINA REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 24 05/08/1997
HJR 2 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE REPRESENTATIVES ROKEBERG, JAMES
(S) RLS 05/04/1998
HJR 14 SUPPORT AMERICAN LAND SOVEREIGNTY ACT REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 31 06/11/1997
HJR 19 ELECTION OF ATTORNEY GENERAL REPRESENTATIVE GREEN
(H) JUD 02/07/1997
HJR 20 OPPOSE DEPT. OF INTERIOR RS 2477 POLICY REPRESENTATIVE OGAN
(H) RLS 02/21/1997
HJR 22 ALASKA/RUSSIA MARITIME BOUNDARY REPRESENTATIVE VEZEY
(H)AWAIT CONC/RECED 05/07/1998
HJR 52 OPPOSE AMERICAN HERITAGE RIVERS REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 62 05/08/1998
HJR 59 DESECRATION OF U.S. FLAG REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 84 06/01/1998
SB 175 AIDEA REVENUE BONDS FOR INTERTIES SENATOR SHARP
CHAPTER 103 SLA 97 07/02/1997
SB 307 U.S. SENATE VACANCIES SENATOR HALFORD
CHAPTER 30 SLA 98 05/08/1998
SCR 3 NORTHSTAR AGREEMENT LITIGATION SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 9 04/18/1997
SJR 3 PRISONER RIGHTS LIMITED TO FEDERAL RIGHTS SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 59 05/08/1998