19th-28th Legislature (1995 -2014)

HOUSE
ALAN AUSTERMAN





Representative Alan Austerman
District: 6
Party: Republican

Legislative Service
1995-2014 Representative
2001-2002 Senator
2003-2004 Senator Resigned February 10, 2003
2009-2010 Representative Majority Whip
2011-2012 Representative House Majority Leader

Date/Place of Birth:
May 23, 1943 Everett, Washington

Residency in Alaska:
Kodiak: 1943 - present

Occupation:
Commercial fisherman (crab, salmon, halibut and shrimp) Small Business Owner & Operator

Family:
Wife: Ginny Children: Carol, Dawn

Education:
Kodiak High School: Graduated 1961

Military:
7 years service Alaska National Guard, Sergeant (E-5)

Alaska State House of Representatives:
1995 - 2000, 2009 - present
Community & Regional Affairs: 1995 - 1996, 2011 - present
Co-Chair: 1995 - 1996
Fisheries: 1995 - 1998, 2011 - present
Chair: 1995 - 1998
Legislative Council: 2011 - present
Military & Veterans' Affairs: 2011 - present
Rules: 2011 - present
Finance: 1999 - 2000, 2009 - 2010
Administrative Regulation Review: 1997 - 1998
World Trade & State/Federal Relations:
Vice-Chair: 1997 - 1998
Economic Development: 1997 - 1998
Electric Utility Restructuring: 1997 - 1998
International Trade/Tourism:
Vice-Chair: 1995 - 1996
Resources Committee: 1995 - 1996
Finance Subcommittees
- Commerce, Community & Economic Development: 2011 - present
- Fish & Game: 2011 - present
- Governor: 2011 - present
- Legislature: 2011 - present
- University of Alaska: 2009 - 2010
- Chair, Commerce, Community & Economic Development: 2009 - 2010
- Chair, Environmental Conservation: 2009 - 2010
- Chair, Fiscal Policy: 2009 - 2010
- Chair, Community & Economic Development: 1999 - 2000
- Chair, Community & Regional Affairs: 1999 - 2000
- Chair, Labor & Workforce Development: 1999 - 2000
- Chair, University of Alaska: 1999 - 2000
- Community & Regional Affairs: 1997 - 1998
- Public Safety: 1995 - 1998
- Administration: 1995 - 1996

Other Political and Government Positions:
Fisheries Policy Advisor, Governor of Alaska: 2003 - 2008 Kodiak Island Borough Assembly, 1985 - 1990, 1992 - 1994 Kodiak Island Borough Parks & Recreation City of Kodiak Personnel Board Kodiak Island Transportation Committee Kodiak Island School Budget Review Committee Kodiak Community College Advisory Board Kodiak Island Hospital Advisory Board.

Business and Professional Positions:
Executive Director, Kodiak Island Convention & Visitors Bureau: 1993 - 1994 Owner, Austerman's Office Supply: 1979 - 1994 Police Officer, City of Kodiak Commercial Fisherman Union Longshoreman Sporting Goods Store Manager Hunting and Fishing Lodge Owner: 1985 - 1990 Printing Shop Owner: 1975 - 1988 Newspaper Owner, Kadiak Times: 1976 - 1983

Special Interests:
Hunting, Fishing, Photography, Mountain Biking, Hiking

Service Organizations and Community Involvement:
President/Board Member, Kodiak Jaycees City of Kodiak Personnel Board President, Kodiak Chamber of Commerce Kodiak Island Hospital Advisory Board Commissioner, North Pacific Anadromous Fish Commission North Pacific and Bering Sea Fisheries Advisory Board US/Russia Intergovernmental Consultative Committee on Fisheries Ex-officio Member, Alaska Aerospace Development Corp. Board of Directors Pacific Fisheries Legislative Task Force Council of State Governments West (CSG West) Energy & Environment Committee Ex-officio Member, Fishery Industrial Technology Center (FITC) Policy Center in Kodiak Co-Founder, Kodiak Rodeo Association Chair, Ducks Unlimited Co-Founder, Kodiak Alaska State Parks Advisory Committee Elks Lodge National Rifle Association Pioneers of Alaska Kodiak Island Sportsmen Association Rotary

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 13 MARINE SAFETY TRAINING & EDUCATION REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 40 SLA 97 05/27/1997
HB 19 SPORT FISHING OPERATORS & GUIDES REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(S) RES 05/01/1997
HB 27 BOARD OF FISH VOTING ETHICS REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FSH 01/13/1997
HB 35 EXTEND REG. ECONOMIC ASST PROGRAM REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 83 SLA 97 06/13/1997
HB 89 SHUYAK ISLAND STATE PARK REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FIN 02/21/1997
HB 141 SCALLOP FISHERY/ VESSEL MORATORIUM REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 97 SLA 97 06/20/1997
HB 180 REVOKE MINOR'S DRIVER'S LICENSE REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) TRA 03/06/1997
HB 208 ALASKA AEROSPACE DEVELOPMENT CORP. BOARD REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 107 SLA 97 07/02/1997
HB 287 ELECTRIC UTILITY SERVICE REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) L&C 05/11/1997
HB 310 UTILIZATION OF GROUNDFISH REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 19 SLA 98 05/01/1998
HB 392 REPORTS: FISH TAX & SALMON PRODUCTS REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 37 SLA 98 05/18/1998
HB 411 LOCAL OPTION FOR WINERY LICENSE REPRESENTATIVE AUSTERMAN
CHAPTER 121 SLA 98 06/22/1998
HB 429 REQUIRING VOCATIONAL EDUCATION REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) HES 02/18/1998
HJR 25 CONST AM: PERM. FUND INCOME & DIVIDEND REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) JUD 03/17/1997
HJR 55 ALLOCATION OF POLLOCK AND PACIFIC COD REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) RLS 03/20/1998



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 158 RIGHT TO ATTEND SCHOOL ON PART-TIME BASIS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 60 SLA 97 05/30/1997
HB 189 RESTRICT TOBACCO SALES REPRESENTATIVE COWDERY
CHAPTER 135 SLA 98 06/25/1998
HB 220 NEW BUSINESS INCENTIVE PROGRAM REPRESENTATIVE SANDERS
(H) FIN 04/18/1997
HB 255 SUBSISTENCE HUNTING AND FISHING REPRESENTATIVE BARNES
(H) RES 04/18/1997
HB 307 CHILD CUSTODY AND SUPPORT REPRESENTATIVE GREEN
(H) HES 01/12/1998
HB 339 AUDIT OF CHILD SUPPORT ENFORCEMENT AGENCY REPRESENTATIVE HODGINS
(H) HES 03/18/1998
HB 400 DEPT OF COMMUNITY & ECONOMIC DEVELOPMENT REPRESENTATIVE KOHRING
(H) RLS 04/29/1998
HCR 1 NORTH SLOPE NATURAL GAS PROJECT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 2 03/12/1997
HCR 18 80 YEAR ANNIV OF UNIV. ALASKA FAIRBANKS REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 32 06/11/1997
HJR 21 REQUESTING CONGRESS TO AMEND ANILCA REPRESENTATIVE MASEK
(H) RLS 05/05/1997
HJR 22 ALASKA/RUSSIA MARITIME BOUNDARY REPRESENTATIVE VEZEY
(H)AWAIT CONC/RECED 05/07/1998
HJR 29 FUNDING FOR PROSTATE CANCER RESEARCH REPRESENTATIVE ELTON
LEGIS RESOLVE 57 04/08/1998
HJR 48 SUPPORT AMERICAN FISHERIES ACT REPRESENTATIVE GRUSSENDORF
(H) RLS 02/18/1998
HJR 49 NAT'L FOREST ROAD-BUILDING MORATORIUM REPRESENTATIVE WILLIAMS
LEGIS RESOLVE 50 03/20/1998
HJR 52 OPPOSE AMERICAN HERITAGE RIVERS REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 62 05/08/1998
HJR 57 AMEND US CONSTIT. TO LIMIT FED. COURTS REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 72 06/01/1998
HJR 59 DESECRATION OF U.S. FLAG REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 84 06/01/1998
SJR 3 PRISONER RIGHTS LIMITED TO FEDERAL RIGHTS SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 59 05/08/1998
SJR 19 SPECIAL OLYMPICS WORLD WINTER GAMES SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 29 05/21/1997