12th-21st Legislature (1981 -2000)

SENATE
ALBERT ADAMS





Senator Albert Adams
District: S
Party: Democrat

Legislative Service
1981-1988 Representative
1989-2000 Senator

BIRTH DATE/PLACE:
06/18/1942;
Kotzebue, Alaska

OCCUPATION:
State Senator;
Executive Consultant, Native Firm

SPOUSE:
Diane

CHILDREN:
Bart, Luke, Michelle, Herbert, Guy, Al Jr.

EDUCATION:
High School: Mt. Edgecumbe, diploma Technical/Vocational: RCA Institute College/University: University of Alaska, Fairbanks

EMPLOYMENT:
Self-employed, Adams Management Services;
President, Kikiktagnuk Inupiat Corporation;
Executive Vice-President, NANA Regional Corporation;
Member, Alaska Native Claims Appeals Board;
Director, Rural Development, Department of Community and Regional Affairs

SPECIAL INTERESTS:
Family activities, fishing, hunting,
basketball, reading, cooking

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 45 CONVEYANCE OF LAND SELECTIONS TO BOROUGHS SENATOR ADAMS
(S) CRA 01/14/1997
SB 131 ANNUAL SCHOOL TAX SENATOR ADAMS
(S) CRA 03/11/1997
SB 135 SCHOOL CONSTRUCTION GRANT PROGRAM SENATOR ADAMS
(S) HES 04/09/1997
SJR 2 CONST AM: SUBSISTENCE PREFERENCE SENATORS ADAMS, HOFFMAN
(S) RES 01/13/1997



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HJR 51 SUPPORT H.R. 2924 REPRESENTATIVE MASEK
LEGIS RESOLVE 61 05/08/1998
SB 62 CITIES: PAYMENTS IN LIEU OF TAXES SENATOR LINCOLN
(S) STA 02/04/1997
SB 271 POSSESSION OF FIREARMS SENATOR DUNCAN
(S) STA 01/30/1998
SCR 11 LONG-TERM CARE TASK FORCE SENATOR SHARP
LEGIS RESOLVE 76 06/01/1998
SCR 21 SOBRIETY AWARENESS MONTH SENATOR WARD
LEGIS RESOLVE 54 03/20/1998
SJR 9 ENDORSING ANWR LEASING SENATOR PEARCE
LEGIS RESOLVE 3 03/12/1997