18th-26th Legislature (1993 -2010)

HOUSE
GENE THERRIAULT





Representative Gene Therriault
District: 33
Party: Republican

Legislative Service
1993-2000 Representative
2001-2002 Senator
2003-2006 Senator Senate President
2007-2008 Senator Senate Minority Leader
2009-2010 Senator Resigned 9/13/09, 5:00 pm

Date/Place of Birth:
January 31, 1960 Fairbanks, Alaska

Residency in Alaska:
North Pole/Fairbanks: 1960 - present

Occupation:
Business Owner

Spouse:
Wife - Jo

Children:
Justin, Jordyn

Education:
North Pole High School: 1978 University of Alaska Fairbanks: 1978 - 1983 - A.A. Computer Information Services - B.A. Business Administration Henry Toll Fellow Alumnus: 2004

Alaska State Senate:
2001 - present Senate President: 2003 - 2004 Chair, Administrative Regulation Review Joint Committee: 2003 - 2004 Chair, Committee on Committees: 2003 - 2004 Chair, Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2001 - 2002, 2005 - 2006 Chair, Legislative Council Joint Committee: 2003 - 2004 Chair, State Affairs Committee: 2001 - 2002, 2005 - 2006 Vice Chair, Administrative Regulation Review Joint Committee: 2005 - present Vice Chair, Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2003 - 2004 Vice Chair, Legislative Council Joint Committee: 2005 - 2006 Armed Services Joint Committee: 2003 - 2006 Judiciary Committee: 2001 - present Rules Committee: 2001 - 2004, 2007 - present Transportation Committee: 2003 - 2006 World Trade & State/Federal Relations Committee: 2001 - 2004 Finance Subcommittees: - Environmental Conservation: 2005 - present - Governor: 2003 - present - Legislature: 2003 - present - Public Safety: 2003 - present - Administration: 2002 - 2004 - Corrections: 2001 - 2002 - Health & Social Services: 2001 - 2002 - Military & Veterans Affairs: 2001 - 2002 Fairbanks/Interior Delegation: 2001 - present

Alaska State House of Representatives:
1993 - 2000 Co-Chair, Finance: 1997 - 2000 Armed Services Joint Committee: 1999 - 2000 Legislative Budget & Audit Joint Committee: 1997 - 2000 Finance Committee: 1993 - 1996 Finance Subcommittees: - Chair, Commerce & Economic Development: 1999 - 2000 - Co-Chair, Governor: 1999 - 2000 - Co-Chair, Legislature: 1999 - 2000 - Chair, Court System: 1997 - 1998 - Chair, Labor: 1997 - 1998 - Chair, Natural Resources: 1993 - 1996 - Chair, Environmental Conservation: 1993 - 1994 - Administration: 1995 - 1996, 1999 - 2000 - Community & Economic Development: 1999 - 2000 - Health & Social Services: 1997 - 2000 - Governor: 1997 - 1998 - Legislature: 1997 - 1998 Fairbanks/Interior Delegation: 1993 - 2000

Other Political and Government Positions:
Legislative Assistant to Representative Mike Miller Senator, Associated Students: 1982 - University of Alaska

Business and Professional Positions:
Board of Alaska Aerospace Development Corporation Bond Reimbursement and Grant Review Committee Board of Directors, North Pole Paper, Printing & Office Products: 1987 - 1991 Partner: - Hector’s Welding Inc. - T.H.E. Company - T.H.E. Farms

Service Organizations and Community Involvement:
Board of Directors, Junior Achievement of Fairbanks: 1990 - 1993 Volunteer Teacher, Junior Achievement: Fall 1989/Fall 1991 Member, Mothers Against Drunk Driving: 1993 - 1995 Alaska Outdoor Council Saint Nicholas Parish.

Special Interests:
Family, Outdoor Activities, Church

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 87 GUIDE-OUTFITTER AIRCRAFT INSURANCE REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) L&C 01/25/1993
HB 92 REGULATION OF NOTARIES PUBLIC REPRESENTATIVE THERRIAULT
(S) STA 04/21/1993
HB 141 INTENSIVE MANAGEMENT OF GAME RESOURCES REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) RES 02/10/1993
HB 148 EXEMPT U OF AK FROM APA PROCEDURES REPRESENTATIVE THERRIAULT
CHAPTER 30 SLA 93 05/26/1993
HB 304 GRANTS FOR LOCAL EMERGENCY PLANNING REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) CRA 05/09/1993
HB 308 LIMIT POLITICAL USE OF GAMBLING PROCEEDS REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) L&C 01/10/1994
HB 309 DISPOSAL OF DALTON HWY RIGHT-OF-WAY LAND REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) L&C 01/10/1994
HB 368 REAPPLICATION PERIOD FOR 1993 PF DIVIDEND REPRESENTATIVE THERRIAULT
CHAPTER 8 SLA 94 04/06/1994
HB 420 LIMITED LIABILITY COMPANIES REPRESENTATIVE THERRIAULT
CHAPTER 99 SLA 94 06/08/1994
HB 462 MINING REQUIREMENTS:RECORDING/LABOR/SIZE REPRESENTATIVE THERRIAULT
CHAPTER 91 SLA 94 06/06/1994
HB 469 DNR FEES FOR SERVICES UNDER AS 46.15 REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) L&C 02/14/1994
HB 478 AUTHORITY TO PRONOUNCE DEATH REPRESENTATIVE THERRIAULT
(S) RLS 05/02/1994
HB 495 DELEGATE WASTE DISPOSAL PERMITS TO MUNI REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) CRA 02/14/1994



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 30 HUMAN SERVICES MATCHING GRANTS REPRESENTATIVE BRICE
(H) FIN 04/08/1993
HB 35 DEPOSITS TO THE BUDGET RESERVE FUND REPRESENTATIVE MARTIN
(H) JUD 02/11/1993
HB 37 OPEN MEETINGS LAW AMENDMENTS REPRESENTATIVE DAVIES
(H) JUD 03/30/1993
HB 154 INFORMED CONSENT BEFORE ABORTIONS REPRESENTATIVE KOTT
(H) HES 02/15/1993
HB 184 APPRO: AK RAILROAD EXTENSION STUDY REPRESENTATIVE JAMES
RETURN TO (H) RLS 02/24/1994
HB 213 LIMIT ADMINISTRATIVE LAND CLOSURES REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 52 SLA 93 06/03/1993
HB 222 LANDLORD TENANT/EVICTIONS/LAW VIOLATIONS REPRESENTATIVE JAMES
CHAPTER 121 SLA 94 06/28/1994
HB 293 EXTEND COUNCIL ON DOMESTIC VIOLENCE REPRESENTATIVE PARNELL
CHAPTER 62 SLA 93 06/18/1993
HB 333 MINING LOCATIONS ON STATE SELECTED LAND REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 47 SLA 94 05/23/1994
HB 347 STATE LONG-TERM PLANNING REPRESENTATIVE PARNELL
VETOED BY GOVERNOR 06/29/1994
HB 350 VIDEOTAPE ALL INTERVIEWS OF ABUSED MINORS REPRESENTATIVE JAMES
(H) JUD 01/10/1994
HB 409 PUBLIC ASSIST. DEMO PROJECT & DECREASE REPRESENTATIVE HANLEY
(H)AWAIT CONC/RECED 05/10/1994
HCR 5 TWENTY-FIFTH ANNUAL GIRLS STATE REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 4 03/10/1993
HCR 21 ENVIRONMENTAL MISINFORMATION RE ALASKA REPRESENTATIVE PHILLIPS
(S) RES 04/27/1993
HCR 28 GET CLEARY ORDERS DISSOLVED OR CHANGED REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 36 04/22/1994
HJR 51 SUIT RE POWS & MIAS AGAINST U.S. & OTHERS REPRESENTATIVE JAMES
(H) STA 02/22/1994
SB 46 MOOSE FARMING & GAME FARMING SENATOR MILLER
FAILED (H) 05/09/1994
SB 77 INTENSIVE MANAGEMENT OF GAME RESOURCES SENATOR SHARP
CHAPTER 13 SLA 94 04/12/1994
SCR 1 TWENTY-SEVENTH ANNUAL BOYS' STATE SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 2 03/10/1993
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994