18th-21st Legislature (1993 -2000)

HOUSE
JERRY SANDERS





Representative Jerry Sanders
District: 19
Party: Republican

Legislative Service
1993-2000 Representative

Date/Place of Birth:
5/28/41; Carmi, IL

Occupation:
Print Shop Owner

Spouse:
Ethel Kungesuk

Children:
Six Children

Residency in Alaska:
Kodiak 1959-62; Old Harbor 1962-63; Fairbanks 1974-75; Valdez 1975-76; Anchorage 1976-present

Education:
High School - East Side High School, East St. Louis, IL 1957

Military Service:
U.S. Navy, 4 years service, E3

Political and Government Positions:
State Representative; Chair, Economic Development Committee; Vice Chair, Rules Committee, State Affairs Committee; Member, Community & Regional Affairs Committee, Labor & Commerce Committee, International Trade & Tourism Committee, Special Committee on Oil & Gas, Legislative Council; Member, Telecommunications Information Council, Western Legislative Council, National Conference of State Legislatures, American Legislative Exchange Council, National Republican Legislators Association; Appointee, Finance Conference Committee on Department of Transportation Budget; Appointee, Alaska Job Training Council; Delegate, Pacific Northwest Economic Region National Republican Legislators Association

Business and Professional Positions:
President, The Print Shop, Inc.; Longshoreman (20 years); Teamster (23 years)

Service Organization(s) Membership:
American Legion Post #28; Common Sense For Alaska; National Rifle Association; Resource Development Council

Special Interests:
Hunting, fishing, camping, enjoy reading cultural, historical and financial nonfiction.

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 96 EXTEND ALCOHOL BEVERAGE CONTROL BOARD REPRESENTATIVE SANDERS
CHAPTER 24 SLA 94 05/05/1994
HB 162 CAPITAL PUNISHMENT FOR MURDER REPRESENTATIVE SANDERS
(H) FIN 03/04/1994
HB 170 EXTEND BOARD OF MARINE PILOTS REPRESENTATIVE SANDERS
(S) FIN 05/02/1994
HB 243 PILOTS ON CERTAIN TUGS ON STATE WATERS REPRESENTATIVE SANDERS
(H) JUD 04/15/1993
HB 291 CONSUMER PROTECTION INTERN PROGRAM REPRESENTATIVE SANDERS
(H) FIN 03/21/1994
HB 365 EXTEND BOARD OF BARBERS & HAIRDRESSERS REPRESENTATIVE SANDERS
CHAPTER 48 SLA 94 05/23/1994
HB 475 ASSAULTS BY TWO OR MORE PERSONS REPRESENTATIVE SANDERS
(H) JUD 02/14/1994
HB 480 DRIVER LICENSE/HANDGUN PERMIT SYSTEM REPRESENTATIVE SANDERS
(H) STA 02/14/1994
HJR 40 RIGHT TO KEEP AND BEAR ARMS REPRESENTATIVE SANDERS
(H) JUD 02/24/1994
HJR 57 REQUEST PILOTS FOR TUGS TOWING BARGES REPRESENTATIVE SANDERS
(H) TRA 02/14/1994
HR 6 SUSPEND OXYGENATED FUELS PROGRAM REPRESENTATIVE SANDERS
HOUSE RESOLVE 6 04/29/1993



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 69 SEX OFFENDER REGISTRATION REPRESENTATIVE BARNES
CHAPTER 41 SLA 94 05/12/1994
HB 88 MAY 1 IS FAMILY DAY/MAY IS FAMILY MONTH REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 4 SLA 94 03/04/1994
HB 105 BOOT CAMP FOR NONVIOLENT FIRST OFFENDERS REPRESENTATIVE WILLIS
(H) JUD 03/29/1993
HB 154 INFORMED CONSENT BEFORE ABORTIONS REPRESENTATIVE KOTT
(H) HES 02/15/1993
HB 185 CREDITS AGAINST PURCHASE OF ROYALTY OIL REPRESENTATIVE GREEN
(H) L&C 02/25/1993
HB 237 MARINE PILOT LICENSING AND TARIFFS REPRESENTATIVE HUDSON
(H) TRA 04/08/1993
HB 244 APPROP: SINGLE/DUAL SITE SCHOOLS REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) FIN 02/02/1994
HB 312 VOTE REQUIRED FOR NEW STATE CAPITOL REPRESENTATIVE MARTIN
(H) L&C 01/10/1994
HB 314 OMBUDSMAN'S JURISDICTION: AGENCY ACTIONS REPRESENTATIVES PHILLIPS, BARNES
WITHDRAWN BY SPONSR 03/29/1994
HB 319 ALASKA POLICE STNDS TRAINING FUND REPRESENTATIVE PHILLIPS
CHAPTER 119 SLA 94 06/21/1994
HB 329 LEGISLATIVE SESSIONS TO BE IN ANCHORAGE REPRESENTATIVE KOTT
(H) L&C 01/10/1994
HB 330 FUEL STATE AUTO FLEET WITH NATURAL GAS REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 122 SLA 94 06/28/1994
HB 333 MINING LOCATIONS ON STATE SELECTED LAND REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 47 SLA 94 05/23/1994
HB 335 DISCLOSURE TO SCHOOLS OF CERTAIN RECORDS REPRESENTATIVE KOTT
(H) JUD 01/10/1994
HB 339 NO CENSORSHIP: AMERICAN HISTORY DOCUMENTS REPRESENTATIVE KOTT
(S) HES 03/18/1994
HB 340 NO FURLOUGHS FOR CERTAIN SEX OFFENDERS REPRESENTATIVE PARNELL
(H) JUD 03/04/1994
HB 349 CIVIL COMMITMENT OF SEXUAL PREDATORS REPRESENTATIVE PARNELL
(H) FIN 03/18/1994
HB 351 CONCEALED HANDGUN PERMITS;WEAPONS POSS. REPRESENTATIVE JAMES
CHAPTER 67 SLA 94 05/27/1994
HB 366 MANAGEMENT COOK INLET/KENAI RIVER SALMON REPRESENTATIVE MULDER
(H) RES 01/13/1994
HCR 28 GET CLEARY ORDERS DISSOLVED OR CHANGED REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 36 04/22/1994
HCR 31 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 48 05/23/1994
HJR 1 USE OF INITIATIVE TO AMEND CONSTITUTION REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) JUD 02/01/1993
HJR 9 VOTER APPROVAL FOR NEW TAXES REPRESENTATIVE MARTIN
TABLED 01/18/1994
HJR 21 IN MEMORIAM THURGOOD MARSHALL REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 7 03/18/1993
HJR 33 FEDERAL FISHING VESSEL SAFETY RULES REPRESENTATIVE OLBERG
(H) RLS 03/10/1993
HJR 37 FED MONEY FOR RURAL WATER/SEWER PROJECTS REPRESENTATIVE HOFFMAN
(S) RLS 02/04/1994
HJR 45 CONTROL & FUNDING OF PUB & PVT SCHOOLS REPRESENTATIVE VEZEY
(H) JUD 01/10/1994
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994
SJR 27 FEDERAL FISHING VESSEL SAFETY RULES SENATOR JACKO
LEGIS RESOLVE 6 03/18/1993

Legislative Service: