14th-19th Legislature (1985 -1996)

SENATE
STEVE RIEGER





Senator Steve Rieger
District: I
Party: Republican

Legislative Service
1985-1990 Representative
1993-1996 Senator

OCCUPATION::
Business Consultant from Anchorage

BIRTH DATE/PLACE::
05/14/1952, Pullman, Washington.

SPOUSE::
Kathleen

EDUCATION::
College/university; Massachusetts Institute of Technology 1970-1971, Harvard University, B.S. 1971-1974; Harvard Graduate School of Business Administration, M.B.A., 1974-1976

EMPLOYMENT::
Management and Consulting Firm; Investment Bank; Major Ocean Shipping Co.

COMMUNITY ORGANIZATIONS::
Member, Anchorage Chamber of Commerce; Member, Chamber Energy Commission; Member, World Affairs Council; Member, Iditarod Trail Committee

SPECIAL INTERESTS::
Was a member of the National Ski Patrol

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 170 DISPOSITION OF PERMANENT FUND INCOME SENATOR RIEGER
(S) JUD 02/04/1994
SB 173 GROUP HEALTH INS. FOR SMALL EMPLOYERS SENATOR RIEGER
CHAPTER 39 SLA 93 05/27/1993



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 64 ANTI-STALKING LAW REPRESENTATIVE TOOHEY
CHAPTER 40 SLA 93 05/27/1993
HB 114 DRUG DISPENSING:ADV. NURSE PRACTITIONERS REPRESENTATIVE TOOHEY
CHAPTER 3 SLA 93 03/24/1993
HB 116 STATE SHARE OF FEDERAL GAS ROYALTIES REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 53 SLA 93 06/03/1993
HB 221 WORKERS COMP:VOLUNTEER FIRE FIGHTERS, ETC REPRESENTATIVE HUDSON
CHAPTER 94 SLA 94 06/06/1994
HB 293 EXTEND COUNCIL ON DOMESTIC VIOLENCE REPRESENTATIVE PARNELL
CHAPTER 62 SLA 93 06/18/1993
HCR 5 TWENTY-FIFTH ANNUAL GIRLS STATE REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 4 03/10/1993
HCR 6 ARMED FORCES HISTORY MONTH REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 3 03/10/1993
HCR 7 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 16 05/26/1993
HCR 28 GET CLEARY ORDERS DISSOLVED OR CHANGED REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 36 04/22/1994
HCR 30 TWENTY-SIXTH ANNUAL GIRLS STATE REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 35 04/22/1994
HCR 31 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 48 05/23/1994
HJR 21 IN MEMORIAM THURGOOD MARSHALL REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 7 03/18/1993
HJR 28 SUPPORT KANTISHNA AREA TOURISM DEVELOP'T REPRESENTATIVE BRICE
LEGIS RESOLVE 19 02/08/1994
HJR 36 REPEAL 100 HOUR RULE FOR AFDC PROGRAM REPRESENTATIVE BRICE
LEGIS RESOLVE 27 04/05/1994
SB 19 CRIME OF CONSPIRACY SENATOR HALFORD
CHAPTER 3 SLA 94 03/01/1994
SB 70 ASSISTIVE TECHNOLOGY LOAN GUARANTEES SENATOR DUNCAN
(H) RLS 05/10/1994
SB 122 EMPLOYER'S LIABILITY FOR REFERENCE INFO SENATOR SHARP
CHAPTER 12 SLA 93 05/07/1993
SB 217 INCREASE LAND GRANT TO UNIV. OF ALASKA SENATOR FRANK
RETURN TO (H) RLS 05/10/1994
SCR 1 TWENTY-SEVENTH ANNUAL BOYS' STATE SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 2 03/10/1993
SCR 14 NAME HATCHERY AT MAIN BAY: H.Z. HANSEN SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 14 05/09/1994
SCR 15 TWENTY-EIGHTH ANNUAL BOYS' STATE SENATOR PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 29 04/08/1994
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994
SJR 11 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE SENATOR PEARCE
(S) JUD 01/27/1993
SJR 13 EXPORT OF ALASKA OIL SENATOR ELLIS
LEGIS RESOLVE 24 02/28/1994
SJR 36 GOV & LT GOV MUST RECEIVE 40 % VOTE SENATORS KELLY, SALO, PEARCE, SHARP, JACKO
FLD (S), PERM FILED 05/02/1994
SJR 46 WAIVE IRS DIESEL FUEL DYE RULE SENATOR HALFORD
LEGIS RESOLVE 31 04/08/1994
SR 2 SUSPEND OXYGENATED FUELS PROGRAM SENATOR DONLEY
SENATE RESOLVE 3 05/23/1994

Legislative Service: