18th-20th Legislature (1993 -1998)

HOUSE
IRENE NICHOLIA





Representative Irene Nicholia
District: 36
Party: Democrat

Legislative Service
1993-1998 Representative

Date/Place of Birth:
October 6, 1956 Tanana, Alaska

Occupation:
Administrator

Residency in Alaska:
Tanana: 1959-78, 1984-present Nenana: 1978-84

Political and Government Positions:
Alaska House of Representatives (District 36), 1992-present; USA/Canada Yukon Salmon Negotiations Team; Tanana Chiefs Conference Subsistence Task Force; Tanana City School Board; Interior Education Council, University of Alaska Fairbanks; Nenana Rural Education Policy Advisory Committee

Business and Professional Positions:
A1aska Federal Board of Natives, Tozitna Limited Corporation Land
Committee

Service Organizations Membership:
Chair, Saint James Episcopal Church Committee, 1990-92; Yukon River Drainage Fishermen's Association; 4-H Leader for Tanana Youth; former President, Tanana Dog Mushers Association

Special Interests:
Reading, biking, basketball, fishing, hunting, boating, boat racing, swimming, talking with people, assisting in special projects, attending community events

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 224 PERMANENT ABSENTEE VOTER STATUS & VOTING REPRESENTATIVE NICHOLIA
(H) STA 02/14/1994
HB 229 NATIVE LANGUAGE EDUCATION REPRESENTATIVE NICHOLIA
(H) STA 02/14/1994
HB 500 AK NATIVE LANGUAGE & CULTURE PROGRAMS REPRESENTATIVE NICHOLIA
(H) HES 02/14/1994
HCR 7 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 16 05/26/1993
HCR 31 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 48 05/23/1994



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 5 ANTI-STALKING LAW REPRESENTATIVE B.DAVIS
(H) HES 01/11/1993
HB 11 ANTI-STALKING LAW REPRESENTATIVE ULMER
(H) HES 01/11/1993
HB 28 PENALTY FOR PROVIDING ALCOHOL TO A MINOR REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 46 SLA 94 05/23/1994
HB 52 RELATING TO TAX ON ALCOHOLIC BEVERAGES REPRESENTATIVE BROWN
(H) STA 02/19/1993
HB 53 INCREASING TAX ON ALCOHOLIC BEVERAGES REPRESENTATIVE BROWN
(H) CRA 01/14/1993
HB 78 TESTIMONY OF MINORS IN CRIMINAL TRIALS REPRESENTATIVE MACLEAN
CHAPTER 78 SLA 94 06/06/1994
HB 93 VILLAGE PUBLIC SAFETY OFFICERS PROGRAM REPRESENTATIVE FOSTER
CHAPTER 48 SLA 93 06/03/1993
HB 106 EDUCATION TECHNOLOGY PROGRAM REPRESENTATIVE BROWN
(S) HES 04/27/1994
HB 107 APPROP: EDUCATION TECHNOLOGY PROGRAMS REPRESENTATIVE BROWN
(H) HES 01/29/1993
HB 114 DRUG DISPENSING:ADV. NURSE PRACTITIONERS REPRESENTATIVE TOOHEY
CHAPTER 3 SLA 93 03/24/1993
HB 118 WORKERS' COMP FOR WORK-STUDY STUDENTS REPRESENTATIVE B.DAVIS
(H) L&C 02/03/1993
HB 139 ASSISTIVE TECHNOLOGY LOAN GUARANTEES REPRESENTATIVE DAVIES
(H) FIN 03/09/1994
HB 145 PAY EQUITY BASED ON VALUE OF WORK REPRESENTATIVE ULMER
(H) STA 02/11/1994
HB 267 REVISE FOUNDATION FORMULA, SMALL SCHOOLS REPRESENTATIVE FOSTER
(H) FIN 03/02/1994
HB 337 DRUG FREE RECREATION AND YOUTH CENTERS REPRESENTATIVE NORDLUND
(S) JUD 04/29/1994
HB 341 PHYSICIAN ASSISTANTS' SERVICES REPRESENTATIVES SITTON, JAMES
(S) FIN 04/14/1994
HB 387 APPROP: EDUCATION FUNDING REPRESENTATIVE NAVARRE
(H) HES 01/19/1994
HB 467 AHFC HOUSING LOANS REPRESENTATIVE MACLEAN
(S) L&C 04/28/1994
HCR 11 WOMEN'S HISTORY MONTH REPRESENTATIVE B.DAVIS
(S) JUD 04/16/1993
HJR 21 IN MEMORIAM THURGOOD MARSHALL REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 7 03/18/1993
HJR 29 EXPORT OF ALASKA OIL REPRESENTATIVE FINKELSTEIN
(H) O&G 02/18/1993
HJR 36 REPEAL 100 HOUR RULE FOR AFDC PROGRAM REPRESENTATIVE BRICE
LEGIS RESOLVE 27 04/05/1994
HJR 37 FED MONEY FOR RURAL WATER/SEWER PROJECTS REPRESENTATIVE HOFFMAN
(S) RLS 02/04/1994
HJR 52 DETERMINING FEDERAL SHARE OF MEDICAID REPRESENTATIVE NORDLUND
(S) RLS 05/02/1994
HSCR 1 DISAPPROVING EXECUTIVE ORDER NO. 84 REPRESENTATIVE ULMER
(H) HES 01/29/1993
SB 220 ADD "CAT" TO SCHEDULE IA DRUG LIST SENATOR ELLIS
CHAPTER 30 SLA 94 05/08/1994
SB 221 ARREST OF MINORS FOR CONSUMING ALCOHOL SENATOR TAYLOR
RETURN TO (H) RLS 05/09/1994
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994
SJR 17 MAGNUSON FISHERY CONSRV & MGT ACT SENATOR LITTLE
LEGIS RESOLVE 28 04/05/1994

Legislative Service: