15th-22nd Legislature (1987 -2002)

HOUSE
BILL HUDSON





Representative Bill Hudson
District: 4
Party: Republican

Legislative Service
1987-2002 Representative

Date/Place of Birth:
12/14/32; Yuma, AZ

Occupation:
Business Consultant

Spouse:
Lucy D Hudson

Children:
Nine - all grown

Residency in Alaska:
Juneau; 1974-present Dot Lake, Ketchikan, Cordova and Soldotna; 1970-74

Education:
High School - Wallace, ID, 1951, diploma College/University - Columbia University & Julliard School of Music, 1951-52 Incomplete. OCS, Navy Flight and Military Assist. Institute, between 1952-72

Military Service:
Coast Guard, 21 years, Commander, 8 decorations

Political and Government Positions:
State House, 6 terms; Director, ASMI; Commissioner, Dept of Admin.; Director, Alaska Marine Highways; Advisor-Liberia, West Africa

Business and Professional Positions:
Marine Consultant and Business Associate

Service Organization(s) Membership:
Board Member: REACH, Salvation Army. Member: NRA, Retired Officers Association, Northern Lights Church

Special Interests:
Fishing, travel and family

Other:
Outstanding Young Men of America, Distinguished Services Award, African Recognition and Retirement U.S. Coast Guard

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 42 RETIREMENT INCENTIVE PROGRAM REPRESENTATIVE HUDSON
(H) STA 01/11/1993
HB 57 RETIREMENT INCENTIVE PROGRAM REPRESENTATIVE HUDSON
(H) STA 01/14/1993
HB 140 FEES FOR NONRESIDENT KING SALMON TAG REPRESENTATIVE HUDSON
(S) RES 04/12/1993
HB 149 WORK COMP FOR AMBULANCE/POLICE/FIRE FGTRS REPRESENTATIVE HUDSON
(H) STA 02/11/1993
HB 150 WORK COMP FOR AMBULANCE/POLICE/FIRE FGTRS REPRESENTATIVE HUDSON
(H) STA 02/11/1993
HB 221 WORKERS COMP:VOLUNTEER FIRE FIGHTERS, ETC REPRESENTATIVE HUDSON
CHAPTER 94 SLA 94 06/06/1994
HB 237 MARINE PILOT LICENSING AND TARIFFS REPRESENTATIVE HUDSON
(H) TRA 04/08/1993
HB 258 TEACHERS RET. SYSTEM BOARD MEMBERSHIP REPRESENTATIVE HUDSON
(H) STA 03/26/1993
HB 275 SALMON MARKETING AND ENHANCEMENT TAXES REPRESENTATIVE HUDSON
CHAPTER 55 SLA 93 06/03/1993
HB 281 EXTEND BIG GAME COMMERCIAL SERVICES BOARD REPRESENTATIVE HUDSON
(H) RES 04/20/1993
HB 298 CHANGE OF SALMON ENHANCEMENT TAX RATE REPRESENTATIVE HUDSON
(H) FSH 04/27/1993



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 36 RETIREMENT INCENTIVE PROGRAM REPRESENTATIVE MACKIE
(H) STA 01/11/1993
HB 41 CIVIL LIABILITY FOR SKIING ACCIDENTS REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) FIN 03/30/1993
HB 54 TELEPHONE CONSUMER PROTECTION REPRESENTATIVE BROWN
(S) RLS 05/07/1994
HB 64 ANTI-STALKING LAW REPRESENTATIVE TOOHEY
CHAPTER 40 SLA 93 05/27/1993
HB 139 ASSISTIVE TECHNOLOGY LOAN GUARANTEES REPRESENTATIVE DAVIES
(H) FIN 03/09/1994
HB 155 MEDICAID RATE AUDIT PROCEDURES REPRESENTATIVE G.DAVIS
(H) FIN 03/12/1993
HB 160 LIABILITY OF DESIGN/CONSTRUCTION PROS REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 28 SLA 94 05/07/1994
HB 244 APPROP: SINGLE/DUAL SITE SCHOOLS REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) FIN 02/02/1994
HB 320 PUBLIC SCHOOL HEALTH AND SAFETY EDUCATION REPRESENTATIVE TOOHEY
(S) STA 04/12/1994
HB 333 MINING LOCATIONS ON STATE SELECTED LAND REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 47 SLA 94 05/23/1994
HB 337 DRUG FREE RECREATION AND YOUTH CENTERS REPRESENTATIVE NORDLUND
(S) JUD 04/29/1994
HB 342 TOURISM MARKET.COUNCIL/CRUISE SHIP PROMOS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 109 SLA 94 06/10/1994
HB 405 CREATE ALASKA INFORMATION NETWORK CORP REPRESENTATIVE KOTT
(H) STA 01/26/1994
HB 477 ALLOWABLE LOCAL EFFORT FOR SCHOOL FUNDING REPRESENTATIVE ULMER
(H) HES 02/28/1994
HCR 24 SUPPORT SUIT AGAINST FEDERAL GOVERNMENT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 33 04/20/1994
HCR 28 GET CLEARY ORDERS DISSOLVED OR CHANGED REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 36 04/22/1994
HJR 21 IN MEMORIAM THURGOOD MARSHALL REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 7 03/18/1993
HJR 24 MILITARY HOUSING SHORTAGE REPRESENTATIVE MULDER
LEGIS RESOLVE 1 02/11/1993
HJR 26 RIGHT TO KEEP AND BEAR ARMS REPRESENTATIVE MENARD
(H) STA 04/07/1993
HJR 33 FEDERAL FISHING VESSEL SAFETY RULES REPRESENTATIVE OLBERG
(H) RLS 03/10/1993
HJR 34 FED FISH RESEARCH & DEVELOPMENT GRANTS REPRESENTATIVE MOSES
(S) RLS 04/27/1994
HJR 35 URGE FEDERAL FEE ON IMPORTED OIL REPRESENTATIVE SITTON
(H) O&G 03/17/1993
HJR 38 ALASKA MARITIME HERITAGE FOUNDATION REPRESENTATIVE DAVIDSON
(H) STA 04/01/1993
HJR 51 SUIT RE POWS & MIAS AGAINST U.S. & OTHERS REPRESENTATIVE JAMES
(H) STA 02/22/1994
HJR 53 UNICAMERAL LEGISLATURE/SESSION LIMIT REPRESENTATIVE GREEN
(H) STA 02/04/1994
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994