17th-20th Legislature (1991 -1998)

HOUSE
MARK HANLEY





Representative Mark Hanley
District: 12
Party: Republican

Legislative Service
1991-1998 Representative

Date/Place of Birth:
February 10, 1958 Seattle, Washington

Occupation:
Commercial Fisherman

Residency in Alaska:
Anchorage: 1971-present

Education:
High School: Dimond High School, Anchorage, 1973-76 Vocational/Technical: Emery Aviation, Greeley, CO, 1983,Commercial Pilot, Instrument Rating College/University: Colby College, Waterville, ME, 1976-77; University of Glasgow, Glasgow, Scotland, 1978-79; University of Idaho, Moscow, 10, 1977-78, 1979-81, B.S. Business, Cum Laude

Political and Government Positions:
Alaska House of Representatives, 199~96: Co-Chair, Finance Committee; Member, Rules Committee; Committee on Committees. Alaska House, 1993-94: Vice-Chair, Finance Committee; Member, Rules Committee. Alaska House, 1991-92: Member of the Judiciary, HESS, Intemational Trade & Tourism,and Administrative Regulation Review Committees; Precinct Committeeman, 1986; State Convention Delegate, 1986

Business and Political Positions:
Owner, HMS Enterprises, Business Consulting

Service Organization(s) Membership:
Anchorage Chamber of Commerce, Alaska Outdoor Council, Resource Development Council, Aircraft Owners & Pilots Association, Alaska Airmen's Association

Special Interests:
Flying, basketball, tennis, golf, travel

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 116 STATE SHARE OF FEDERAL GAS ROYALTIES REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 53 SLA 93 06/03/1993
HB 167 AIR QUALITY CONTROL PROGRAM REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 74 SLA 93 06/25/1993
HB 263 TAX EXEMPTION FOR CERTAIN PERSONAL PROP. REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 7 SLA 94 04/06/1994
HB 301 BAN SALE OF SOME STUDDED TIRES AND STUDS REPRESENTATIVE HANLEY
(S) RLS 05/07/1994
HB 409 PUBLIC ASSIST. DEMO PROJECT & DECREASE REPRESENTATIVE HANLEY
(H)AWAIT CONC/RECED 05/10/1994
HB 482 EMPLOYMENT INFO PROVIDED TO THE STATE REPRESENTATIVE HANLEY
(H) STA 02/14/1994
HB 502 MANDATED MUNICIPAL SERVICES REPRESENTATIVE HANLEY
(H) FIN 04/08/1994



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 139 ASSISTIVE TECHNOLOGY LOAN GUARANTEES REPRESENTATIVE DAVIES
(H) FIN 03/09/1994
HB 293 EXTEND COUNCIL ON DOMESTIC VIOLENCE REPRESENTATIVE PARNELL
CHAPTER 62 SLA 93 06/18/1993
HB 347 STATE LONG-TERM PLANNING REPRESENTATIVE PARNELL
VETOED BY GOVERNOR 06/29/1994
HCR 6 ARMED FORCES HISTORY MONTH REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 3 03/10/1993
HCR 28 GET CLEARY ORDERS DISSOLVED OR CHANGED REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 36 04/22/1994
HJR 24 MILITARY HOUSING SHORTAGE REPRESENTATIVE MULDER
LEGIS RESOLVE 1 02/11/1993
HJR 49 FED REGS UNDER OIL POLLUTION ACT OF 1990 REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 21 02/15/1994
HJR 52 DETERMINING FEDERAL SHARE OF MEDICAID REPRESENTATIVE NORDLUND
(S) RLS 05/02/1994
SB 54 OFFENSES BY JUVENILE OFFENDERS SENATOR HALFORD
CHAPTER 113 SLA 94 06/17/1994
SB 173 GROUP HEALTH INS. FOR SMALL EMPLOYERS SENATOR RIEGER
CHAPTER 39 SLA 93 05/27/1993
SCR 1 TWENTY-SEVENTH ANNUAL BOYS' STATE SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 2 03/10/1993
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994
SJR 27 FEDERAL FISHING VESSEL SAFETY RULES SENATOR JACKO
LEGIS RESOLVE 6 03/18/1993
SJR 40 URGE CONGRESS TO AMEND OIL POLLUTION LAW SENATOR PEARCE
LEGIS RESOLVE 22 02/24/1994

Legislative Service: