18th-22nd Legislature (1993 -2002)

SENATE
RICHARD HALFORD





Senator Richard Halford
Senate President
District: M
Party: Republican

Legislative Service
1993-2002 Senator Senate President
1995-2000 Senator

Date/Place of Birth:
9/17/44; Boston, MA

Occupation:
Commercial Pilot; Guide

Spouse:
Rona

Children:
Stacy, Katy, Tina, Kellen, Alec

Residency in Alaska:
Anchorage, 1966-68; Chugiak/Eagle River, 1968-to present

Education:
High School - Norwell High School,1958-62 College/University - Kings College; Alaska Methodist University, B.A. History - Political Science, Minor in Economics

Military Service:
Alaska Air National Guard, 7 years, 1968-75, Staff Sergeant, Honorable Discharge

Political and Government Positions:
State Senate, 1983-to present; Senate President, 1993-94; Minority Leader, 1985-87, 1989, 1991-92, 1995-96; Chair, Senate Resources Committee; Chair, Joint Special Committee on Mergers; State House of Representatives, 1979-82; Majority Leader, 1981-82

Business and Professional Positions:
Halford Guide Service

Service Organization(s) Membership:
Life Member, National Rifle Association; Alaska Airmen's Association; Alaska Outdoor Council; Chugiak-Eagle River Chamber of Commerce; Chugiak-Eagle River Historical Society

Special Interests:
Flying, children and outdoor activities

Other:
Legislator of the Year, Safari Club International, Alaska Chapter,1999; Defender of Freedom Award, National Rifle Association, 1996; Wildlife Conservation Legislator of the Year, Alaska Outdoor Council,1996,1990; Outstanding Republican State Senator, Alaska Republican Party,1992; Outstanding Legislator of the Year, Phi Delta Kappa,1988

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 19 CRIME OF CONSPIRACY SENATOR HALFORD
CHAPTER 3 SLA 94 03/01/1994
SB 54 OFFENSES BY JUVENILE OFFENDERS SENATOR HALFORD
CHAPTER 113 SLA 94 06/17/1994
SB 241 MANAGEMENT COOK INLET/KENAI RIVER SALMON SENATOR HALFORD
(S) RES 01/12/1994
SB 316 FISHING VIOLATIONS:FINES & RECORDS SENATOR HALFORD
RECON NOT TAKEN UP 05/10/1994
SB 321 FINGERPRINTING AND CRIME RECORDS SENATOR HALFORD
CHAPTER 54 SLA 94 05/24/1994
SB 330 WATER QUALITY FUNDS AND GRANTS SENATOR HALFORD
CHAPTER 106 SLA 94 06/09/1994
SJR 6 USE OF INITIATIVE TO AMEND CONSTITUTION SENATOR HALFORD
(S) JUD 01/27/1993
SJR 46 WAIVE IRS DIESEL FUEL DYE RULE SENATOR HALFORD
LEGIS RESOLVE 31 04/08/1994
SJR 47 MEMBERSHIP OF THE JUDICIAL COUNCIL SENATOR HALFORD
(S) JUD 02/14/1994



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 69 SEX OFFENDER REGISTRATION REPRESENTATIVE BARNES
CHAPTER 41 SLA 94 05/12/1994
HB 109 BLOOD TESTS ON SEX CRIME PERPETRATORS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 1 SLA 94 02/17/1994
HB 116 STATE SHARE OF FEDERAL GAS ROYALTIES REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 53 SLA 93 06/03/1993
HB 117 NAME MANVIL H. OLSON BRIDGE (SCHROCK RD.) REPRESENTATIVE MENARD
CHAPTER 19 SLA 94 05/05/1994
HB 196 STATE EMPLOYMENT VETERANS PREFERENCE REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 56 SLA 93 06/07/1993
HB 213 LIMIT ADMINISTRATIVE LAND CLOSURES REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 52 SLA 93 06/03/1993
HB 231 AGGRAVATING/MITIGATING FACTORS;SEX CRIMES REPRESENTATIVE KOTT
(S) RLS 05/05/1994
HB 351 CONCEALED HANDGUN PERMITS;WEAPONS POSS. REPRESENTATIVE JAMES
CHAPTER 67 SLA 94 05/27/1994
HCR 28 GET CLEARY ORDERS DISSOLVED OR CHANGED REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 36 04/22/1994
HJR 21 IN MEMORIAM THURGOOD MARSHALL REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 7 03/18/1993
HJR 43 RIGHTS OF CRIME VICTIMS; CRIMINAL ADMIN REPRESENTATIVE PORTER
LEGIS RESOLVE 58 06/10/1994
SB 7 DEBT REIMBURSEMENT/MAINTENANCE GRANTS SENATOR KERTTULA
CHAPTER 78 SLA 93 06/25/1993
SB 29 APPROP: EARNINGS RESERVE TO PF PRINCIPAL SENATOR SHARP
(S) FIN 02/03/1993
SB 45 MISC. LAWS RELATING TO MINORS SENATOR PHILLIPS
CHAPTER 33 SLA 94 05/08/1994
SB 47 REGISTRATION/EQUIPMENT OF CUSTOM CARS SENATOR KELLY
CHAPTER 8 SLA 93 04/30/1993
SB 73 LIABILITY OF DESIGN/CONSTRUCTION PROS SENATOR KELLY
(S) RLS 04/18/1993
SB 76 CHARITABLE GAMING RESTRICTIONS SENATOR PEARCE
(H) FIN 04/24/1993
SB 154 ECONOMIC DEVELOPMENT GRANT FUND SENATOR JACKO
(H) FIN 04/14/1993
SB 155 USE OF RENTED PROPERTY/LAW VIOLATIONS SENATOR FRANK
(S) RLS 04/18/1993
SB 159 LIMIT ADMINISTRATIVE LAND CLOSURES SENATOR FRANK
(S) RLS 04/05/1993
SB 191 MUNICIPAL PROPERTY TAX LIMITATIONS SENATOR KERTTULA
(S) FIN 05/06/1994
SB 194 WAITING LIST FOR PIONEERS HOME SENATOR KERTTULA
(S) STA 04/14/1993
SB 221 ARREST OF MINORS FOR CONSUMING ALCOHOL SENATOR TAYLOR
RETURN TO (H) RLS 05/09/1994
SB 225 INSURANCE TAX CREDIT:GIFTS TO COLLEGES SENATOR KERTTULA
CHAPTER 21 SLA 94 05/05/1994
SB 234 LIFE SENTENCE:SOME 3RD FELONY OFFENDERS SENATOR LEMAN
(S) JUD 01/10/1994
SB 252 POSSESSION OF CHILD PORNOGRAPHY SENATOR MILLER
CHAPTER 51 SLA 94 05/23/1994
SB 265 INCREASED PENALTIES FOR JOYRIDING SENATOR LEMAN
(S) JUD 01/26/1994
SB 271 LONGEVITY BONUS ANNUITY PROGRAM SENATOR KERTTULA
(S) STA 02/02/1994
SB 310 STATE/PRIVATE/MUNI TIMBER OPERATION/SALE SENATOR FRANK
RETURN TO (H) RLS 05/09/1994
SCR 13 GOLD RUSH CENTENNIAL DECADE SENATOR SHARP
LEGIS RESOLVE 37 04/22/1994
SCR 15 TWENTY-EIGHTH ANNUAL BOYS' STATE SENATOR PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 29 04/08/1994
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994
SJR 27 FEDERAL FISHING VESSEL SAFETY RULES SENATOR JACKO
LEGIS RESOLVE 6 03/18/1993
SJR 34 RIGHT TO KEEP AND BEAR ARMS SENATOR LEMAN
(S) STA 04/27/1993

Legislative Service: