15th-18th Legislature (1987 -1994)

HOUSE
CLIFF DAVIDSON





Representative Cliff Davidson
District: 6
Party: Democrat

Legislative Service
1987-1994 Representative

OCCUPATION:
Longshoreman, businessman from Kodiak

BIRTH DATE/PLACE:
1/7/1941; Indiana

EDUCATION:
University/College: University of Washington, Bachelor of Arts Degree Western Washington University, Teaching Credential

EMPLOYMENT:
Longshoreman; Businessman; Vice President, Local 200 of ILWU Unit 201; Member, Kodiak Labor Council Executive Board, Kodiak, Alaska; President/treasurer, Kodiak Island Borough School Board, Kodiak, Alaska; Member, City of Kodiak Council,Kodiak, Alaska; Member, Convention and Visitors Bureau Board, Kodiak, Alaska

SPOUSE:
Evelyn

CHILDREN:
3 children

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 10 APPROP: EXXON VALDEZ RESTORATION PROJECTS REPRESENTATIVE DAVIDSON
(H) STA 04/02/1993
HB 175 APPROP:WOMEN IN MILITARY SERVICE MEMORIAL REPRESENTATIVE DAVIDSON
(S) STA 04/18/1993
HJR 38 ALASKA MARITIME HERITAGE FOUNDATION REPRESENTATIVE DAVIDSON
(H) STA 04/01/1993
HJR 42 INDIVIDUAL FISHERY QUOTA MANAGEMENT REPRESENTATIVE DAVIDSON
(H) FSH 04/23/1993



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 106 EDUCATION TECHNOLOGY PROGRAM REPRESENTATIVE BROWN
(S) HES 04/27/1994
HB 107 APPROP: EDUCATION TECHNOLOGY PROGRAMS REPRESENTATIVE BROWN
(H) HES 01/29/1993
HB 123 LOANS FOR IFQ'S REPRESENTATIVE ULMER
(S) RES 04/15/1993
HB 252 REFINANCING COMMERCIAL FISHING LOANS REPRESENTATIVE MOSES
CHAPTER 54 SLA 93 06/03/1993
HB 387 APPROP: EDUCATION FUNDING REPRESENTATIVE NAVARRE
(H) HES 01/19/1994
HCR 31 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 48 05/23/1994
HJR 17 MAGNUSON FISHERY CONSRV & MGT ACT REPRESENTATIVE NAVARRE
(H) RLS 03/09/1994
HJR 21 IN MEMORIAM THURGOOD MARSHALL REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 7 03/18/1993
HJR 22 LEGISLATURE OF 25 SENATORS, 50 REPS REPRESENTATIVE FOSTER
(H) JUD 01/26/1994
HJR 35 URGE FEDERAL FEE ON IMPORTED OIL REPRESENTATIVE SITTON
(H) O&G 03/17/1993
HJR 37 FED MONEY FOR RURAL WATER/SEWER PROJECTS REPRESENTATIVE HOFFMAN
(S) RLS 02/04/1994
HJR 52 DETERMINING FEDERAL SHARE OF MEDICAID REPRESENTATIVE NORDLUND
(S) RLS 05/02/1994
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994

Legislative Service: