11th-18th Legislature (1979 -1994)

HOUSE
PATRICK CARNEY





Representative Patrick Carney
District: 26
Party: Democrat

Legislative Service
1979-1994 Representative

BIRTH DATE/PLACE:
10/01/1928; New Lexington, Ohio

OCCUPATION:
Retired Dairy Farmer

SPOUSE:
Barbara Ann

CHILDREN:
Patrick Jr., Jeff, Julia, Margaret, Daniel,
Mark, Ralph, Teddy, Molly

EDUCATION:
High School: Austinberg High, Ohio, 1944-1947, Graduated Technical/Vocational: University of Alaska, Anchorage, 1973-1974; US Army, 1952-1953, Leadership School, Graduated

EMPLOYMENT:
Vice-President, Carney Brothers, Inc.; Owner/Operator, Pat Carney Dairy Farm; Vice-President, Wasilla Refuse, Inc.

SERVICE ORGANIZATIONS:
President, Wasilla PTA; Grange Master

SPECIAL INTERESTS:
Family activities, farming, horseback riding, sail boating, Democratic Party activities

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 31 INCREASE INSTRUCTIONAL UNIT VALUE REPRESENTATIVE CARNEY
(H) HES 01/11/1993
HB 32 SCHOOL CONSTRUCTION DEBT REIMBURSEMENT REPRESENTATIVE CARNEY
(H) HES 03/24/1993
HB 33 LEGISLATIVE SESSIONS TO BE IN MAT-SU BORO REPRESENTATIVE CARNEY
(H) L&C 01/11/1993
HB 169 SALE OF RAW COW AND GOAT MILK REPRESENTATIVE CARNEY
(H) L&C 02/19/1993
HB 286 ACTIVITIES IN ANADROMOUS FISH STREAMS REPRESENTATIVE CARNEY
(H) RES 03/21/1994



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 11 ANTI-STALKING LAW REPRESENTATIVE ULMER
(H) HES 01/11/1993
HB 19 CAMPAIGN FINANCE REFORM REPRESENTATIVE FINKELSTEIN
(H) L&C 01/11/1993
HB 20 ELECTRICAL SERVICE EXTENSION FUND GRANTS REPRESENTATIVE MENARD
(H) L&C 03/24/1993
HB 48 DELAYED PAYMENT OF LEGISLATORS' SALARIES REPRESENTATIVE ULMER
(H) JUD 02/10/1993
HB 64 ANTI-STALKING LAW REPRESENTATIVE TOOHEY
CHAPTER 40 SLA 93 05/27/1993
HB 106 EDUCATION TECHNOLOGY PROGRAM REPRESENTATIVE BROWN
(S) HES 04/27/1994
HB 107 APPROP: EDUCATION TECHNOLOGY PROGRAMS REPRESENTATIVE BROWN
(H) HES 01/29/1993
HB 117 NAME MANVIL H. OLSON BRIDGE (SCHROCK RD.) REPRESENTATIVE MENARD
CHAPTER 19 SLA 94 05/05/1994
HB 138 LIMITED DRIVERS' LICENSES REPRESENTATIVE PORTER
(H) JUD 03/05/1993
HB 165 TIE INSTRUCTIONAL UNIT VALUE TO CPI REPRESENTATIVE BRICE
(H) CRA 02/18/1993
HB 276 OIL SPILL REPONSE FUND: FISHER LOSSES REPRESENTATIVE LARSON BY REQUEST
(H) O&G 04/07/1993
HB 278 AIDEA BONDS:IMPROVEMENTS AT PT MACKENZIE REPRESENTATIVE MENARD
(H) L&C 04/07/1993
HB 287 MUNICIPAL PROPERTY TAX LIMITATIONS REPRESENTATIVE LARSON
(H) CRA 04/20/1993
HB 332 PUBLIC HEALTH COMMISSION ESTABLISHED REPRESENTATIVES SITTON, BRICE, NORDLUND
(H) HES 01/14/1994
HB 366 MANAGEMENT COOK INLET/KENAI RIVER SALMON REPRESENTATIVE MULDER
(H) RES 01/13/1994
HB 387 APPROP: EDUCATION FUNDING REPRESENTATIVE NAVARRE
(H) HES 01/19/1994
HJR 4 LIMITING TERMS OF LEGISLATORS REPRESENTATIVE NORDLUND
(H) STA 01/11/1993
HJR 16 REAPPORTIONMENT BOARD & REAPPORTIONMENT REPRESENTATIVE WILLIS
(H) STA 01/20/1993
HJR 21 IN MEMORIAM THURGOOD MARSHALL REPRESENTATIVE DAVIES
LEGIS RESOLVE 7 03/18/1993
HJR 29 EXPORT OF ALASKA OIL REPRESENTATIVE FINKELSTEIN
(H) O&G 02/18/1993
HJR 35 URGE FEDERAL FEE ON IMPORTED OIL REPRESENTATIVE SITTON
(H) O&G 03/17/1993
HJR 37 FED MONEY FOR RURAL WATER/SEWER PROJECTS REPRESENTATIVE HOFFMAN
(S) RLS 02/04/1994
HSCR 1 DISAPPROVING EXECUTIVE ORDER NO. 84 REPRESENTATIVE ULMER
(H) HES 01/29/1993
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994

Legislative Service: