18th-26th Legislature (1993 -2010)

HOUSE
CON BUNDE





Representative Con Bunde
District: 18
Party: Republican

Legislative Service
1993-2002 Representative
2003-2008 Senator
2009-2010 Senator Senate Minority Leader

Date/Place of Birth:
August 4, 1938 Mankato, Minnesota

Residency in Alaska:
Ketchikan: 1961 - 1962 Anchorage: 1968 - present

Occupation:
Retired University of Alaska, Anchorage Professor Retired Commercial Pilot

Adult Children:
Joylene, Kurt

Education:
Mankato High School, Minnesota: Graduated 1956 Central Washington University: 1962 - 1966 - B.S. Speech Pathology Central Washington University: 1967 - 1970 - M.S. Speech and Hearing Pathology Anchorage Community College: 1984 - UAA Professional Piloting

Military Service:
3 years service U.S. Army, Specialist 4th Class

Alaska State Senate:
2003 - present Chair, Labor & Commerce Committee: 2003 - present Vice-Chair, Finance Committe: 2003 - present Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2003 - 2004 Finance Subcommittees - Chair, Administration: 2003 - 2004 - Chair, Labor & Workforce Development: 2003 - present - Chair, Law: 2003 - 2004 - Chair, Natural Resources: 2003 - present - Fish & Game: 2005 - present - University of Alaska: 2003 - 2004

Alaska State House of Representatives:
1993 - 2002 Chair, Special Committee on Education: 2001 - 2002 Chair, Health, Education & Social Services Committee: 1997 - 1998 Co-Chair, Long Term Care Task Force: 1997 - 1998 Co-Chair, Health, Education & Social Services Committee: 1993 - 1996 Vice-Chair, Finance Committee: 1999 - 2002 Vice-Chair, Judiciary Committee: 1997 - 1998 Vice-Chair, Rules Committee: 1995 - 1996 Legislative Budget & Audit Committee: 1995 - 2000 Select Committee on Legislative Ethics: 1997 - 1998 Special Committee on Oil & Gas: 1997 - 1998 Judiciary Committee: 1995 - 1996 Community & Regional Affairs Committee: 1993 - 1994 Resources Committee: 1993 - 1994 Finance Subcommittees: - Chair, Fish & Game: 1999 - 2002 - Chair, Public Safety: 2001 - 2002 - Chair, Revenue: 1999 - 2000 - Natural Resources: 1999 - 2000 - Education: 1993-94, 1997-98 - Court System: 1995 - 1996 - Fish & Game: 1993 - 1998 - University of Alaska: 1993 - 1998

Other Political and Government Positions:
Alaska Board of Fish and Game South-central Citizens Advisory Committee

Business and Professional Positions:
Professor, University of Alaska, Anchorage - Speech Communication Commercial Pilot for various companies: 1974 - 1997

Service Organizations and Community Involvement:
National Rifle Association Aircraft Owners & Pilots’ Association Alaska Outdoor Council Alaskan Bow Hunters Association Alaska Airmen’s Association National Conference of State Legislatures - Executive Committee Member Commissioner/Former Vice-Chair, Education Commission of the States

Awards and Recognitions:
University of Alaska, Anchorage Outstanding Educator of the Year: 1991 Award of Recognition from Alaskans for Tobacco Free Kids Award of Recognition from Alaska Deaf, Hard of Hearing and Deafblind Council Community Service Award from the Alaska Public Health Association

Special Interests:
Community Theater, Aviation, Hunting, Fishing, Dog Mushing, Master Instructor, Bow Hunter Education

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 18 FEES FOR POLICE PROTECTION BY STATE REPRESENTATIVE BUNDE
RETURN TO (H) RLS 02/03/1994
HB 79 DAMAGE TO PROPERTY BY MINORS REPRESENTATIVE BUNDE
(S) RLS 04/29/1994
HB 86 SANCTIONS FOR PROPERTY-RELATED OFFENSES REPRESENTATIVE BUNDE
(H) JUD 02/25/1993
HB 88 MAY 1 IS FAMILY DAY/MAY IS FAMILY MONTH REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 4 SLA 94 03/04/1994
HB 100 PROSECUTION OF JUVENILE FELONS REPRESENTATIVE BUNDE
(H) JUD 02/10/1993
HB 166 ENHANCED 911 SYSTEMS REPRESENTATIVE BUNDE
(H) FIN 03/12/1993
HB 215 RETIREMENT INCENTIVE PROGRAM - TRS REPRESENTATIVE BUNDE
(H) STA 03/10/1993
HB 232 BOW HUNTING STAMP & BOW HUNTING SAFETY REPRESENTATIVE BUNDE
FLD TO ADVANCE (S) 05/10/1994
HB 235 SPECIAL EDUCATION & RELATED SERVICES REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 77 SLA 93 06/25/1993
HB 239 RAFFLE OR AUCTION OF BIG GAME PERMITS REPRESENTATIVE BUNDE
FLD TO ADVANCE (S) 05/10/1994
HB 242 VICIOUS DOGS: NO CLASSIFICATIONS BY BREED REPRESENTATIVE BUNDE
(H) JUD 04/02/1993
HB 250 CORRESPONDENCE STUDY REPRESENTATIVE BUNDE BY REQUEST
(H) HES 03/24/1993
HB 296 CHARITABLE GAMING RESTRICTIONS REPRESENTATIVE BUNDE
(H) JUD 04/26/1993
HB 324 EXTEND BOARD OF DENTAL EXAMINERS REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 97 SLA 94 06/06/1994
HB 327 EXTEND BOARD OF VETERINARY EXAMINERS REPRESENTATIVES TOOHEY, BUNDE
CHAPTER 25 SLA 94 05/05/1994
HB 334 SENTENCING;3RD SERIOUS FELONY OFFENDER REPRESENTATIVE BUNDE
(S) RLS 05/08/1994
HB 336 MINORS COMMITTING CRIMES W/ GUNS & KNIVES REPRESENTATIVE BUNDE
(H) JUD 03/02/1994
HB 360 AIRCRAFT/WATERCRAFT GUEST PASSENGER LAW REPRESENTATIVE BUNDE
(S) JUD 04/21/1994
HB 417 POSSESSION OF FIREARMS IN SCHOOL LOCKERS REPRESENTATIVE BUNDE
(S) RLS 05/05/1994
HB 422 CHILD CUSTODY AND VISITATION RIGHTS REPRESENTATIVE BUNDE
(H) JUD 03/21/1994
HB 426 CHICKALOON FLATS CRITICAL HABITAT AREA REPRESENTATIVE BUNDE
(S) RES 04/28/1994
HB 481 AUDITS OF STATE GRANT & AID RECIPIENTS REPRESENTATIVE BUNDE
(H) STA 02/14/1994
HCR 4 LIC TO ADVISE ON WILDLIFE & FISH MGMT. REPRESENTATIVE BUNDE
(H) RES 01/20/1993
HCR 27 SUPPORT NRA GUN SAFETY PROGRAM REPRESENTATIVE BUNDE
LEGIS RESOLVE 40 04/25/1994
HJR 39 AIRCRAFT REGISTRATION FEE & FUEL TAX REPRESENTATIVE BUNDE
(H) TRA 04/07/1993



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 17 LIMITING TERMS OF LEGISLATURE REPRESENTATIVE MARTIN
(H) STA 01/11/1993
HB 28 PENALTY FOR PROVIDING ALCOHOL TO A MINOR REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 46 SLA 94 05/23/1994
HB 57 RETIREMENT INCENTIVE PROGRAM REPRESENTATIVE HUDSON
(H) STA 01/14/1993
HB 69 SEX OFFENDER REGISTRATION REPRESENTATIVE BARNES
CHAPTER 41 SLA 94 05/12/1994
HB 105 BOOT CAMP FOR NONVIOLENT FIRST OFFENDERS REPRESENTATIVE WILLIS
(H) JUD 03/29/1993
HB 106 EDUCATION TECHNOLOGY PROGRAM REPRESENTATIVE BROWN
(S) HES 04/27/1994
HB 107 APPROP: EDUCATION TECHNOLOGY PROGRAMS REPRESENTATIVE BROWN
(H) HES 01/29/1993
HB 114 DRUG DISPENSING:ADV. NURSE PRACTITIONERS REPRESENTATIVE TOOHEY
CHAPTER 3 SLA 93 03/24/1993
HB 127 PRESUMPTIVE TERMS FOR FIREARMS POSSESSION REPRESENTATIVE KOTT
(H) JUD 02/05/1993
HB 160 LIABILITY OF DESIGN/CONSTRUCTION PROS REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 28 SLA 94 05/07/1994
HB 162 CAPITAL PUNISHMENT FOR MURDER REPRESENTATIVE SANDERS
(H) FIN 03/04/1994
HB 172 WILDLIFE CONSERVATION TAG AND FEE REPRESENTATIVE WILLIAMS
(S) RES 04/14/1993
HB 234 UNIVERSITY OF AK ENDOWMENT TRUST FUND REPRESENTATIVE DAVIES
(S) RLS 05/05/1994
HB 240 GAMBLING DEVICES ON STATE FERRIES REPRESENTATIVE MOSES
(H) STA 04/05/1993
HB 263 TAX EXEMPTION FOR CERTAIN PERSONAL PROP. REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 7 SLA 94 04/06/1994
HB 293 EXTEND COUNCIL ON DOMESTIC VIOLENCE REPRESENTATIVE PARNELL
CHAPTER 62 SLA 93 06/18/1993
HB 299 DRIVER'S LIC REVOCATION;ALCOHOL/DRUGS REPRESENTATIVE TOOHEY
CHAPTER 71 SLA 94 06/03/1994
HB 320 PUBLIC SCHOOL HEALTH AND SAFETY EDUCATION REPRESENTATIVE TOOHEY
(S) STA 04/12/1994
HB 331 USE PFD'S TO RECOVER WELFARE OVERPAYMENTS REPRESENTATIVE TOOHEY
FLD TO ADVANCE (S) 05/10/1994
HB 347 STATE LONG-TERM PLANNING REPRESENTATIVE PARNELL
VETOED BY GOVERNOR 06/29/1994
HB 349 CIVIL COMMITMENT OF SEXUAL PREDATORS REPRESENTATIVE PARNELL
(H) FIN 03/18/1994
HB 351 CONCEALED HANDGUN PERMITS;WEAPONS POSS. REPRESENTATIVE JAMES
CHAPTER 67 SLA 94 05/27/1994
HB 366 MANAGEMENT COOK INLET/KENAI RIVER SALMON REPRESENTATIVE MULDER
(H) RES 01/13/1994
HB 409 PUBLIC ASSIST. DEMO PROJECT & DECREASE REPRESENTATIVE HANLEY
(H)AWAIT CONC/RECED 05/10/1994
HB 438 DOG MUSHING VANITY PLATES REPRESENTATIVE DAVIES
(H) STA 02/04/1994
HCR 6 ARMED FORCES HISTORY MONTH REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 3 03/10/1993
HCR 21 ENVIRONMENTAL MISINFORMATION RE ALASKA REPRESENTATIVE PHILLIPS
(S) RES 04/27/1993
HCR 28 GET CLEARY ORDERS DISSOLVED OR CHANGED REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 36 04/22/1994
HCR 31 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 48 05/23/1994
HJR 1 USE OF INITIATIVE TO AMEND CONSTITUTION REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) JUD 02/01/1993
HJR 3 LIMITING TERMS OF LEGISLATORS REPRESENTATIVE MARTIN
(H) FIN 03/30/1993
HJR 24 MILITARY HOUSING SHORTAGE REPRESENTATIVE MULDER
LEGIS RESOLVE 1 02/11/1993
HJR 43 RIGHTS OF CRIME VICTIMS; CRIMINAL ADMIN REPRESENTATIVE PORTER
LEGIS RESOLVE 58 06/10/1994
HJR 53 UNICAMERAL LEGISLATURE/SESSION LIMIT REPRESENTATIVE GREEN
(H) STA 02/04/1994
HR 6 SUSPEND OXYGENATED FUELS PROGRAM REPRESENTATIVE SANDERS
HOUSE RESOLVE 6 04/29/1993
SB 54 OFFENSES BY JUVENILE OFFENDERS SENATOR HALFORD
CHAPTER 113 SLA 94 06/17/1994
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994