11th-21st Legislature (1979 -2000)

HOUSE
RAMONA BARNES





Representative Ramona Barnes
Speaker of the House
District: 22
Party: Republican

Legislative Service
1979-2000 Representative
1993-1994 Representative Speaker of the House

BIRTH DATE/PLACE:
07/07/1938;
Pikeville, Tennessee

OCCUPATION:
President, Arctic Research Consultants

CHILDREN:
Randall, Michael, Michelle

EDUCATION:
High School: Bledsoe County College/University: Waipahu Community College

EMPLOYMENT:
Executive Committee, National Republican Legislators Association; Executive Committee, National Conference of State Legislatures;
American Legislative Exchange Council;
National Organization of Women Legislators;
Business and Professional Women's Club;
Presidential Commission for Drug-Free America

SERVICE ORGANIZATIONS:
Anchorage Republican Women's Club;
National Federation of Republican Women;
Navy League; National Rifle Association

SPECIAL INTERESTS:
Family, reading, gourmet cooking

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 69 SEX OFFENDER REGISTRATION REPRESENTATIVE BARNES
CHAPTER 41 SLA 94 05/12/1994
HB 314 OMBUDSMAN'S JURISDICTION: AGENCY ACTIONS REPRESENTATIVES PHILLIPS, BARNES
WITHDRAWN BY SPONSR 03/29/1994
HB 328 PAY MOTOR VEHICLE FEES BY CREDIT CARD REPRESENTATIVES MARTIN, BARNES
(S) RLS 05/03/1994
HCR 24 SUPPORT SUIT AGAINST FEDERAL GOVERNMENT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 33 04/20/1994
HCR 28 GET CLEARY ORDERS DISSOLVED OR CHANGED REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 36 04/22/1994
HJR 30 QUARANTINE SERVICES AT PORTS OF ENTRY REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 23 02/24/1994
HR 8 ADJOURNMENT OF 1ST SESS. 18TH LEGISLATURE REPRESENTATIVE BARNES
HOUSE RESOLVE 7 05/26/1993
HSCR 2 DISAPPROVING EXECUTIVE ORDER NO. 87 REPRESENTATIVE BARNES
(H) RLS 02/24/1993



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 50 AUTHORIZING POWER TRANSMISSION INTERTIES REPRESENTATIVE NAVARRE
(H) FIN 04/14/1993
HB 51 APPROP: POWER TRANSMISSION INTERTIES REPRESENTATIVE NAVARRE
(H) FIN 04/14/1993
HB 185 CREDITS AGAINST PURCHASE OF ROYALTY OIL REPRESENTATIVE GREEN
(H) L&C 02/25/1993
HB 332 PUBLIC HEALTH COMMISSION ESTABLISHED REPRESENTATIVES SITTON, BRICE, NORDLUND
(H) HES 01/14/1994
HB 365 EXTEND BOARD OF BARBERS & HAIRDRESSERS REPRESENTATIVE SANDERS
CHAPTER 48 SLA 94 05/23/1994
HB 366 MANAGEMENT COOK INLET/KENAI RIVER SALMON REPRESENTATIVE MULDER
(H) RES 01/13/1994
HCR 6 ARMED FORCES HISTORY MONTH REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 3 03/10/1993
HCR 19 ENCOURAGE SALE OF STATE ROYALTY GAS REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 18 06/24/1993
HCR 21 ENVIRONMENTAL MISINFORMATION RE ALASKA REPRESENTATIVE PHILLIPS
(S) RES 04/27/1993
HJR 11 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE REPRESENTATIVE PHILLIPS
FLD (S), PERM FILED 05/10/1994
HJR 24 MILITARY HOUSING SHORTAGE REPRESENTATIVE MULDER
LEGIS RESOLVE 1 02/11/1993
HJR 43 RIGHTS OF CRIME VICTIMS; CRIMINAL ADMIN REPRESENTATIVE PORTER
LEGIS RESOLVE 58 06/10/1994
HSCR 3 DISAPPROVING EXECUTIVE ORDER NO. 89 REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 26 07/07/1994
SB 106 END AEA & TRANSFER PROGRAMS/OK INTERTIES SENATOR SHARP
CHAPTER 18 SLA 93 05/13/1993
SB 126 APPROP: POWER PROGRAMS & INTERTIES SENATOR SHARP
CHAPTER 19 SLA 93 05/13/1993
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994