12th-21st Legislature (1981 -2000)

SENATE
ALBERT ADAMS





Senator Albert Adams
District: S
Party: Democrat

Legislative Service
1981-1988 Representative
1989-2000 Senator

BIRTH DATE/PLACE:
06/18/1942;
Kotzebue, Alaska

OCCUPATION:
State Senator;
Executive Consultant, Native Firm

SPOUSE:
Diane

CHILDREN:
Bart, Luke, Michelle, Herbert, Guy, Al Jr.

EDUCATION:
High School: Mt. Edgecumbe, diploma Technical/Vocational: RCA Institute College/University: University of Alaska, Fairbanks

EMPLOYMENT:
Self-employed, Adams Management Services;
President, Kikiktagnuk Inupiat Corporation;
Executive Vice-President, NANA Regional Corporation;
Member, Alaska Native Claims Appeals Board;
Director, Rural Development, Department of Community and Regional Affairs

SPECIAL INTERESTS:
Family activities, fishing, hunting,
basketball, reading, cooking

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 15 VILLAGE PUBLIC SAFETY OFFICERS PROGRAM SENATOR ADAMS
(S) JUD 02/05/1993
SB 20 DISSOLUTION OF NATIVE CORPORATIONS SENATOR ADAMS
(S) CRA 01/11/1993
SB 147 SENTENCING:AGGRAVATING FACTORS SENATOR ADAMS
(S) STA 03/05/1993
SCR 12 STUDY AHFC ASSETS TO LOCATE REVENUE SENATOR ADAMS
(S) L&C 01/14/1994



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 93 VILLAGE PUBLIC SAFETY OFFICERS PROGRAM REPRESENTATIVE FOSTER
CHAPTER 48 SLA 93 06/03/1993
HCR 6 ARMED FORCES HISTORY MONTH REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 3 03/10/1993
SCR 14 NAME HATCHERY AT MAIN BAY: H.Z. HANSEN SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 14 05/09/1994
SCR 17 HONORING TOMMY MOE SENATOR KERTTULA
LEGIS RESOLVE 30 04/19/1994
SJR 42 CONST. AMDT: SUBSISTENCE PREFERENCE SENATOR LINCOLN
(S) RES 02/04/1994
SSCR 2 DISAPPROVING EXECUTIVE ORDER NO. 84 SENATOR DUNCAN
(S) HES 02/24/1993